Latvijas futbola izlase Eiropas čempionāta kvalifikācijā piedzīvoja piekto zaudējumu, Rīgā ar 0:2 piekāpjoties Velsai. Cīņa notika ne tikai laukumā, bet arī tribīnēs.

Labas piecas minūtes

Spēles sākums bija kā iepriekšējā mača Horvātijā turpinājums. Jau trešajā minūtē varēja būt 0:2, desmitajā minūtē pēc stūra sitiena velsieši vēlreiz sita ar galvu no labas pozīcijas. Puslaika vidū, soda laukumā pārāk agresīvi nospēlējot Kasparam Dubram, 11 metru soda sitiens un Roberts Ozols aizlec pa kreisi, bet savulaik Anglijas premjerlīgā spīdējušais velsiešu kapteinis Ārons Remzijs ieripina bumbu otrā vārtu pusē.

Puslaika pēdējās piecas minūtes Latvijai izvērtās iespaidīgas – Jānis Ikaunieks bīstami sita ar galvu, Raimondam Krollim divreiz neizdevās aizsniegties līdz bumbai pie tukša vārtu stūra, un vēl reizi diskutablā situācijā par pārkāpumu pret viņu netikām aplaimoti ar "pendeli".

Otrajā puslaikā velsieši droši kontrolēja situāciju, soģis pasaudzēja Ikaunieku pēc karatē cienīga spēriena pretiniekam pa celi. Kompensācijas laikā pretuzbrukumā 0:2.

Latvijas izlase zaudējusi septiņās spēlēs pēc kārtas. 12. oktobrī uzņemsim Armēniju, bet 15. oktobrī mačs viesos pret Turciju.

"Omulīgi nebija"

Viesu komandu faniem jāatvēl desmit procenti no stadiona ietilpības, taču velsiešu sarkanie krekli ņirbēja visos sektoros, atsaucot atmiņā 2013. gadu, kad bosnieši Rīgā sabrauca vēl kuplākā skaitā. "Velsieši bija mums visapkārt. Viens tribīnē smēķēja, aizrādīju, bet vispār nereaģēja. Izskatījās atsaldēts – bez T-krekla, viss notetovēts, sadzēries, saproti, ka var būt neadekvāts. Gāju pie apsargiem, tikmēr viņš pazuda, bet apsargi arī teica, ka nevar visu izkontrolēt," ar "Latvijas Avīzi" iespaidos dalījās aktieris Madars Zvagulis. "Pirmajā rindā bija velsieši, visi stāv kājās, aizmugurē latvieši sēž ar bērniem un neko neredz, iet meklēt citur vietas.

Man tas nešķiet normāli, ka visā stadionā ir Velsas fani, papildu oficiālajiem vēl divos sektoros bija tikai velsiešu fani. Man teica, ka bez federācijas ziņas tā nevar būt."

Zvagulis spēli apmeklēja kopā ar bērnu un atzīst, ka omulīgi neesot juties, taču viss beidzies bez starpgadījumiem. Viņš aprunājies ar velsiešu faniem, kas teikuši paldies Latvijas Futbola federācijai (LFF) par iespēju tikt stadionā, jo citās valstīs tā nevarot. "Man uz aci šķita, ka puse skatītāju ir velsieši, varbūt bija mazāk – 30, 40 procenti. Sarkastiski runājot – visu cieņu, federācija savu darbu paveica, stadions izpārdots. Latvijā futbols ir pabērna lomā, bet līdzjutēji, kas iet uz spēlēm, nav pelnījuši necieņu."

Latvijas izlases fanu sektors ūjināja gan pirms spēles, kad tika nosaukts galvenā trenera Daiņa Kazakeviča vārds, gan pēc spēles, skandējot "Dainis out" (Daini, prom). "Esmu parastais dīvāna muldētājs. Antonijs Černomordijs pateica, ka tādiem vajadzētu paklusēt, ka vajadzīga pacietība, spēlētāji atbalsta treneri. Man ir sajūta, ka tur ir tāda augstprātība – vienalga, ko tā mazā saujiņa cilvēku saka – gan federācijai, gan trenerim, gan futbolistiem. Tas ir trakākais. Jānolaižas no augstumiem," vīlies Madars Zvagulis.

"Nesaprotu futbolu tik ļoti, bet kaut kas ir jāpamaina. Kaut vai trenerim atzīt kļūdas, bet viņš uzskata, ka viss kārtībā.

Visi izlases spēlētāji bijuši pie viņa U-21 izlasē, kā sporta direktors radījis sistēmu un tiešākajā mērā atbildīgs. Protams, kvalifikācijas grupa ir stipra, bet spēle pret Horvātiju bija briesmīga. Pret Velsu – čaļi cīnījās, acis dega."

Rezultāti. Futbols

EČ kvalifikācija

D grupa

• Latvija – Velsa 0:2 (0:1), Remzijs (28.-11m), Brūks (90.+6).

Latvija: Ozols, Savaļnieks, Černomordijs, Dubra, Cigaņiks, Jaunzems (Dašķevičs, 86.), Tobers, Emsis, J. Ikaunieks, Krollis, Uldriķis (Regža, 86.).

• Armēnija – Horvātija 0:1.

1. Horvātija 3-1-0 9:1 10

2. Turcija 3-1-1 8:6 10

3. Armēnija 2-1-2 8:7 7

4. Velsa 2-1-2 6:7 7

5. Latvija 0-0-5 3:13 0

* Komanda, uzvaras, neizšķirti, zaudējumi, punkti, vārtu attiecība.

Biļešu spekulanti izmantoja iespēju nopelnīt

Renārs Krīgers, LFF mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītājs: "Izskatās, ka attiecībā uz Velsas faniem A sektorā iesaistīti vietējo tūrisma aģentūru darbinieki, viesnīcas – nopērk biļetes, sazinās ar velsiešu fanu grupām un pārdod par dārgāku cenu. Arī velsieši paši pirkuši, mūsdienās to var izdarīt elementāri. "Geobloks" nedarbojas, var likt limitus, personalizētas biļetes, bet tas būs nonsenss, garas rindas, īpaši ņemot vērā, ka "Skonto" stadiona infrastruktūra nav atbilstoša moderno tehnoloģiju ieviešanai. Aizliegt nākt pretinieku fanu kreklā – viņš ieliks somā un pārvilks tribīnēs. Attiecībā uz E sektoru – noteikumi paredz, ka ārpus aktīvajiem faniem mums ir pienākums pārdot vēl 200 biļetes pirmās kategorijas jeb centrālajā sektorā, plus vēl simts biļetes par brīvu viesu federācijai. Ja tu gribi, vari nopirkt biļeti uz jebkuru spēli pasaulē. Pirms mača pie stadiona pats redzēju, kā zināmi cilvēki pārdod biļetes velsiešiem. Ārpus stadiona palika vēl liels skaits pretinieku līdzjutēju, kas gāja un skatījās tuvējos krogos. No LFF puses nav bijis nekāda piedāvājuma Velsas faniem. Bija atklātā tirdzniecība, abonementus uz visām spēlēm piedāvājām jau februārī, tos iegādājās 400 cilvēku. Lielākoties biļetes pirka mazāk nekā mēnesi pirms spēles, līdz ar to jautājums: ko vietējie gaidīja? Vidējais Latvijas sporta līdzjutējs pērk biļetes nedēļu pirms spēles sākuma vai vēlāk. Skatīsimies, kā būs novembrī, kad uzņemsim Horvātiju."