Hokeja pasauli otrdienas vakarā pāršalca sēru vēsts, jo 52 gadu vecumā mūžībā devās bijušais Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētājs Kriss Saimons. Nāves iemesls – pašnāvība.

Hokeja līdzjutēji viņu atceras kā miesās raženu – 1,91 m garu un 115 kg smagu spēka uzbrucēju, kurš 1996. gadā kopā ar Kolorādo "Avalanche" un mūsu Sandi Ozoliņu izcīnīja Stenlija kausu. Saimons vairākkārt viesojās arī Rīgā, jo karjeras pēdējos piecus gadus spēlēja KHL, kļūdams par vienu no tolaik bandītiem piederošās Čehovas "Vitjaz" komandas kulta spēlētājiem. Vienā no pēdējām reizēm Rīgā 2012. gada februārī, tolaik Saimonam pārstāvot Novokuzņeckas klubu, tikai trīs tiesneši ar fizisku spēku neļāva viņam pieklapēt Rīgas "Dinamo" tās sezonas līderi Jāni Spruktu.

Pēc hokejista karjeras bankrots

Saimons piedzima un uzauga Vavas pilsētiņā Ontārio provincē, Odžibves cilts iezemiešu ģimenē, vēlāk kļūstot par vienu no retajiem indiāņu izcelsmes hokejistiem NHL. Auguma un garo roku dēļ jau jauniešu vecumā nekautrējās mest cimdus uz ledus un izvicināt dūres, taču atšķirībā no citiem skarbajiem zēniem Saimons arī hokeja tehniskajā izpildījumā bija labs meistars. Nav brīnums, ka 1990. gada NHL draftā Filadelfijas "Flyers" viņu izraudzījās jau otrajā kārtā ar augsto 25. numuru. 

"Lidotāju" kreklu Saimons savas karjeras laikā tā arī nepielaikoja, bet NHL debitēja jau savā pirmajā profesionālā hokejista sezonā, aizvadot 16 spēles Kvebekas "Nordiques" rindās.

Kvebekas klubs drīz vien pārcēlās uz Denveru un nomainīja nosaukumu uz Kolorādo "Avalanche", un jau pirmajā sezonā izcīnīja Stenlija kausu, bet Saimons nopelnīja 250 soda minūtes, un tā viņam bija "ražīgākā" sezona šajā statistikas rādītājā visas karjeras laikā. Individuāli labākā sezona Krisam bija gadsimtu mijā, kad viņš Vašingtonas "Capitals" sastāvā 75 spēlēs iemeta 29 ripas un vēl 20 reizes asistēja partneriem. NHL paguva uzspēlēt arī Čikāgas, Kalgari, Minesotas un abās Ņujorkas komandās, pasaules labākajā hokeja līgā 15 sezonās aizvadot 857 spēles, kurās nopelnīja 322 (154+168) rezultativitātes punktus. Nekāds paipuisītis Saimons gan nebija, jo karjeras laikā pārkāpumu dēļ astoņas reizes tika diskvalificēts, tāpēc izlaižot 65 spēles, 30 no tām pēc tam, kad ar kāju iespēra somam Jarko Rūtu. Pēc NHL Saimons devās spēlēt uz Krieviju, kur bija zvaigznes statusā ar atbilstošu atalgojumu, turpināja kauties un izklaidēt. Karjeru noslēdza 2013. gadā, lai pēc četriem gadiem pieteiktu un sāktu bankrota procedūru. Personīgā dzīve neizdevās, divas reizes precējies un šķīries, bez tēva palikuši pieci bērni.

Vēl viens CTE upuris

Saimona kādreizējā aģenta Pola Teofanusa izplatītajā paziņojumā teikts – tuvākie radinieki uzskata, ka pašnāvība ir hroniskas traumatiskas encefalopātijas (CTE) sekas. "Ģimenes locekļi ir pārliecināti un paši pieredzēja to, kā Kriss cīnījās ar šo slimību, un tā diemžēl izraisīja viņa nāvi," raksta Teofanuss, kurš savulaik NHL pārstāvēja arī Sandi Ozoliņu, Artūru Irbi, bet tagad ir Artūra Šilova aģents. 

Pats Saimons 2017. gadā, kad sāka bankrota procedūru, apgalvoja, ka hokejā gūto traumu dēļ nevar strādāt, un dokumentos ārsta diagnozē bija teikts, ka viņš cieš no depresijas, trauksmes un artrīta.

CTE ir progresējoša un letāla smadzeņu slimība, kas saistīta ar atkārtotiem traumatiskiem smadzeņu bojājumiem, tostarp smadzeņu satricinājumiem, kas rodas, saņemot atkārtotus sitienus pa galvu. Profesionālajā hokejā ir viena izteikta spēlētāju grupa, kas ir pakļauta traumatiskajai encefalopātijai – kaušļi jeb tā dēvētie hokeja "policisti". Mūsdienās kautiņu skaits NHL ir krasi samazinājies, taču pirms 15–20 gadiem teju vai katrā spēlē bija viena vai vairākas klopes. Vēl trakāki džungļu likumi valdīja tā saucamajās zemākajās hokeja līgās, kur kaušanās bija neatņemama hokeja sastāvdaļa. Protams, tas bija hokeja "policistu" darba lauciņš, jo viņi ne tikai skaidroja attiecības savā starpā, bet centās iebiedēt pretiniekus un aizstāvēt savus līderus.

Pērn tika publicēts Kolumbijas Universitātes pētījums, kurā tika analizēti 6039 NHL hokejistu dati, pierādot, ka tā hokeja kaušļi mirst vidēji par desmit gadiem ātrāk nekā citi hokejisti. 

Lai arī nāve iestājusies dažādos veidos – narkotiku pārdozēšana, pašnāvība, autoavārijas, tomēr daudzos gadījumos tās izraisītājs bija tieši CTE. 

Slimība izpaužas ar neracionālu uzvedību un krasām garastāvokļa maiņām, agresiju, dusmu lēkmēm, tieksmi uz pašnāvību. Arī pēdējo 15 gadu skaudrā nāves statistika par to nemelo. Šīs slimības upuru sarakstā ir tādi vīri kā Bobs Proberts (45 gadi), Dereks Būgārds (28), Riks Ripjēns (27), Veids Belaks (35), Stīvs Montadors (35). Visi viņi bija "policisti", visi mira krietni pirms laika.

Pašnāvība Maiami

Sakritība, taču otrdien masu mediji ziņoja par vēl viena NHL hokejista nāvi. Maiami no pieczvaigžņu viesnīcas balkona nolēca un nositās baltkrievs Konstantīns Koļcovs, kurš savulaik trīs sezonas pārstāvēja Pitsburgas "Penguins", pārējo laiku spēlējot Krievijā, kur arī šosezon strādāja par treneri Ufā. Viņa nāve piesaistījusi arī tenisa sabiedrības uzmanību, jo Koļcovam bija tuvas attiecības ar pasaules otro raketi Arinu Sabaļenku. Šonedēļ Maiami sākas WTA augsta līmeņa turnīrs, un Koļcovs acīmredzot bija devies līdzi par sevi 17 gadus jaunākajai partnerei. Bijušā hokejista nāves iemeslus izmeklē policija.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.