Overcast 15.1 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
Pasaules Brīvo latviešu apvienības priekšsēdis Pēteris Blumbergs un PBLA Kultūras fonda un padomes locekle Valda Grinberga.
Pasaules Brīvo latviešu apvienības priekšsēdis Pēteris Blumbergs un PBLA Kultūras fonda un padomes locekle Valda Grinberga.
Foto: Foto no privātā arhīva.

Amerikas latviešu sabiedrisko darbinieci Valdu Grinbergu draugi Amerikā un Latvijā godā par trimdas kultūras ministri, jo jau gadiem ilgi viņa aktīvi darbojas šajā laukā. Vadīja Latviešu fondu, kas atbalsta kultūras projektus Latvijā un ASV. Tagad ir Amerikas Latviešu apvienības (ALA) kultūras nozares vadītāja (kopš 2020. gada) un Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) Kultūras fonda un padomes locekle (kopš 2021. gada).

Reklāma

Tavs darbības lauks ir plašs...

V. Grinberga: Īstenībā tas augstais tituls ir saistībā ar manu darbošanos PBLA valdē un Kultūras fondā, kas aptver visas pasaules latviešu biedrorganizācijas – tiklab ALA, Eiropas Latviešu apvienību (ELA), kā arī Dienvidamerikas, Kanādas un Austrālijas organizācijas.

Un šis darbs man ir ļoti tuvs un saprotams, jo esmu dzimusi Austrālijā, Brisbenā, dzīvojusi Kanādā, vēl joprojām dzīvoju ASV, Bostonā, bet 1992.–1993. gadā strādāju Latvijā. Biju veselības izglītības pasniedzēja Latvijas Universitātē. Tas ir īpaši svarīgi, jo ļāva man iepazīt Latvijas kultūru tuvplānā, deva iespēju iepazīties ar personībām. Līdz ar to arī uz mani neattiecas ierastais "mēs" un "jūs".

Pēc manas pārliecības, mēs dzīvojam visi vienā kultūrtelpā, pat ja esam mazliet atšķirīgi – latviski runājam ar akcentu, lietojam vārdus, ko mums trimdā iemācīja latviešu skolu skolotāji un vecmāmiņas. 

Mūsu intereses un darbības jēga ir vienota – latviskā kultūra, Latvijas vārda nešana pasaulē, mūsu valsts atpazīstamības stiprināšana. 

Mūsu varbūtējās atšķirības dara mūs daudzveidīgākus un interesantākus. Latviešu pieredze, augot un skolojoties pasaulē, dara mūs bagātākus. Reiz kāda Latvijas kolēģe man teica – runāsim kā latvietis pret latvieti! Nē, runāsim kā latvietis ar latvieti! Turklāt, lietojot arī tos latviešu vārdus, ko mūsu vecvecmāmiņas pirmskara Latvijā – lai neaizmirstas!

Pārāk bieži nākas sastapties ar kādu nepatīkamu pārsteigumu – Latvijā šie "pasaules cilvēki" netiek ļoti viesmīlīgi sagaidīti… Piemēram, mēs esam rakstījuši par hospisa kustības ieviesējas Annemarijas Linaresas, par profesora Uģa Gruntmaņa rūgto pieredzi. Kā ir kultūras jomā?

Kultūras jomā tā nenotiek. Te ir citādi nekā ar lietām, kas saistās ar biznesu vai amatiem. Kultūra vairāk vieno, nevis šķir. Es taču nekad neesmu iedomājusies iekārot, piemēram, kultūras ministres krēslu vai jebkādu amatu valsts pārvaldē! Tie, kas nāk ar savu Rietumu pieredzi un izglītību, varbūt šķietami apdraud kādu ierēdni vai amatvīru. Kultūras laukā tā nav – mēs neko un nevienu neapdraudam, jo mūsu mērķis, loma, uzdevums ir cits – pacelt latviešu kultūras kopīgo līmeni, Latvijas redzamību caur izcilām personībām. Pieņemu, ka cilvēki, kas jūtas apdraudēti, nav par sevi pārliecināti, mūsos redz sāncenšus utt., bet – tā ir viņu personīgā lieta. Ja jūties pietiekami atbalstīts no savējo puses, šādai sajūtai, ka tev nāk virsū melns mākonis, nebūtu iemesla. 

Jau atkal aicinu – runāsim kā latvietis ar latvieti, jo kopīgā taču daudz, daudz vairāk nekā atšķirīgā.

Kā juties Latvijā atjaunotās neatkarības rītausmā, kad strādāji Latvijas Universitātē? Vai izjuti šo sāncensību?

Neuzticību izjutu gan. Smieklīgi, protams, bet kāda studente mani nosauca par "padomju stagnāti", kad viņai neieskaitīju atzīmi savā mācību priekšmetā. Bet eksāmenā es viņu redzēju pirmo reizi…

Reklāma
Reklāma

Jāteic, kultūras vide ir ļoti draudzīga, iekļaujoša. Veidojas un stiprinās diasporas kultūras saites ar Latviju. Īpašs prieks ir par Dienvidamerikas un Karību latviešu apvienību, ko vada Renāte Albrehta, kā arī par Austrāliju, kur jau gadiem strādā diasporas koru virsdiriģents Ivars Cinkuss, arī Eiropā, kur ELA kultūras nozari vada Anda Baltmane. Cieša vienotība ir gan starp mītnes zemju organizācijām, gan tām ar Latviju. "Vienoti daudzveidībā" – kā Eiropas Savienības lozungā!

Tieši tā! Jo vairāk sadarbojamies, jo plašāk varam pārstāvēt Latvijas kultūru pasaulē un jo kvalitatīvāks ir mūsu kopīgais piedāvājums. Pastāstiet par mākslinieku vīzām ASV, ko ir izdevies sakārtot ar ALA un Latvijas vēstniecības Amerikā pūlēm.

Jā, ALA, konkrēti mūsu organizācijas ģenerālsekretāre Marisa Gudrā, kārto šo gana sarežģīto jautājumu. Proti, ja valde pieņem lēmumu atbalstīt kāda mākslinieka izstādi, koncerttūri vai filmas izrādīšanu ASV, ja ir nobalsots par atbilstošu budžetu, vīzas tiek nokārtotas. 

Lieki teikt, ka tie ir papildu izdevumi, līdz ar to piedāvājumam ir jābūt augstas kvalitātes. Tas viss notiek par mūsu biedru iemaksām un ziedotāju naudu, par ko esam atbildīgi.

Kas ir ALA ziedotāji? Vai prasāt naudu arī no Latvijas valsts?

Nē! Mūsu budžets veidojas tikai no divām minētajām pozīcijām. Ir arī testamentārie ziedojumi, bet ar tiem daudz rēķināties nevaram – vecā ziedotāju paaudze pamazām aiziet… Tāpēc nauda ir jāizlieto prātīgi, un mums ir spēcīgi finanšu speciālisti. Latvijai naudu cenšamies dot, bet ne prasīt – tāds ir ALA princips.

Turklāt jūs visi taču darbojaties brīvprātīgi, nesaņemot atlīdzību.

Protams! Tas ir mīlestības darbs – ārpus maizes darba. Mīlot Latviju un latviešus visā pasaulē. Darbs, kas mums turpinās arī brīvdienās.

Valda Grinberga.

Kādi ir nozīmīgākie kultūras notikumi, kam Amerikas Latviešu apvienības eksperti devuši zaļo gaismu?

Mana priekšgājēja amatā Līga Ejupe bija noorganizējusi "Latvian Voices" koncertu. Bija iecerētas "Tautumeitas", bet uznāca kovids. Viņu koncertu gan virtuāli parādījām ALA kongresā Čikāgā. Prieks, ka "Tautumeitas" varēja aizbraukt uz Austrāliju, uz Kultūras dienām Melburnā aizvadītajā gadumijā.

Vispār manas darbības sākums iekrita pandēmijas laikā. Ko bija darīt? Rīkojām virtuālos pasākumus. Rādījām latviešu filmas, rīkojām 18. novembra svinības un Ziemassvētkus utt. Dzīve neapsīka.

Virtuālā formātā sarīkoju arī sava iemīļotā mūziķa, pianista Andreja Osokina koncertu kovida laikā. Atsaucība bija neticami liela – mums pieslēdzās krietns pulks visas pasaules tautiešu, koncertu vadīja muzikoloģe Liene Jakovļeva, piedalījās komponists Juris Karlsons. Uzskatu šo koncertu par pašu nozīmīgāko ALA piedāvāto kultūras pasākumu kovida laikā. Andrejs Osokins, manuprāt, ir izcils piemērs tam, cik nozīmīgu ieguldījumu var dot mākslinieks Ukrainas atbalstam šajā briesmīgajā laikā.

Un tad nāca tevis iedvesmotais labdarības koncerts Gaismas pils Ziedoņa zālē, pieminot Krievijas sāktā pilna mēroga kara Ukrainā otro gadadienu š. g. 24. februārī.

Reklāma
Reklāma

Te man jāstāsta par personīgo kontaktu lomu un nozīmi. Aizvadītā gada septembrī kopā ar PBLA priekšsēdi Pēteri Blumbergu un ALA valdes locekli Diānu Kārkliņu aizgājām uz Osokina koncertu. Tur mani iepazīstināja ar Ukrainas vēstnieku Latvijā Anatoliju Kucevolu. Sākām sarunu un nolēmām, ka mēs varētu kaut ko vērtīgu izdarīt kopā par labu Ukrainai. Rezultātā notika šis neaizmirstamais koncerts.

Kā zināms, šim stāstam ir turpinājums – rudenī notiks pianista Andreja Osokina un aktiera Gundara Āboliņa turneja "Sajūtu spēles" Amerikā.

To rīko mūsu uzticamais sadarbības partneris kultūras biedrība "Tilts", ko vada komponiste Dace Aperāne. ALA sniedz atbalstu biedrības pasākumiem, piemēram, "Mūzikas nometnes fonda" atbalstītajiem starptautiskiem latviešu jauno mūziķu meistarkursiem, kas kopš 2010. gada tiek rīkoti Siguldas "Baltajā flīģelī". Ar Daci sadarboties ir ļoti viegli un auglīgi – ne velti Latvijas valsts viņu ir gandarījusi ar Triju Zvaigžņu ordeni par kultūras saišu stiprināšanu starp Latviju un diasporu. Starp citu, viņa bija mana vadītāja, kad kā bērns apmeklēju Katskiļu nometni, un ir paraugs vēl joprojām.

Runājot par mūsu sadarbības partneriem, nevar nepieminēt Latvijas Nacionālās operas ģildi Amerikā (prezidents Ivars Slokenbergs), ar ko kopā, un piedaloties ASV un Kanādas operas draugiem, varēja notikt lieliskais Jāņa Kalniņa operas "Hamlets" iestudējums Rīgā 2022. gada 13. janvārī. 

ALA ziedotāji savāca nozīmīgu naudas summu, bet paši uz pirmizrādi zināmo pandēmijas apstākļu dēļ ierasties nevarēja. Ko mēs izdomājām? Piedāvājām operas ierakstu noskatīties mājās. 

Saposties kā citkārt uz operu, ieliet šampanieti un baudīt, jūtoties kā īstajā operā. Šai idejai drīz vien pieslēdzās daudzi Amerikas latviešu centri, un izrādes notika latviešu namos.

Kāds ir tavs maizes darbs?

Strādāju Bostonā bezpeļņas organizācijā, kas nodarbojas ar veselības veicināšanu un izglītības attīstību. Esmu izglītības darbiniece pēc profesijas un aicinājuma.

Kā tas notika, ka, dzimusi Austrālijā, paaugusies Kanādā, beidzot nokļuvi Amerikā?

Mans tēvs Miķelis Veidis saņēma piedāvājumu iegūt ķīmijas doktora grādu Vaterlo Kanādā. Turp visi pārcēlāmies – mamma Brigita, tētis un mēs ar brāli. Pēc tam nāca piedāvājums turpināt izglītību Hārvardā. Tā nonācām Bostonā. Vecāki vienmēr bijuši ļoti aktīvi latviešu sabiedrībā. Abi dzimuši Latvijā. Mamma Brigita bija skolotāja latviešu skolā, darbojās korporācijā "Zintas". Tētis – gersikāņos (studentu korporācija "Gersicania". – Red.). Un, tiklīdz Latvija atguva neatkarību, 1992. gadā atgriezās Latvijā. Un arī palika šeit. Mamma strādāja Rīgā, Lubezerē un Saldū par skolotāju, tētis bija profesors Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātē. Viņu pirmā mīlestība bija ģimene, otrā neapšaubāmi – Latvija. Tā viņiem kļuva par mājvietu, mīļāku nekā Amerika.

Tu Bostonā satiki savu mīlestību – pazīstamo tēlnieku Gintu Grinbergu, esat izaudzinājuši trīs meitas…

Gintu satiku latviešu skolā Bostonā, nebijām nekādi īpaši tuvie draugi, un pat nevaru pateikt, kad un kā tā draudzība kļuva par mīlestību. 1992. gadā nāca minētais piedāvājums doties strādāt uz Latviju, un mani neviens nebija bildinājis… Un kas notika? Viņš mani bildināja! Atgriezos Bostonā, protams, bet, ja bildinājuma nebūtu bijis, visticamāk, līdz šai dienai būtu Latvijā.

Es būtu gatava braukt šurp kaut tūlīt, bet – tad man jāizrauj Amerikā ielaistās saknes arī manam tur dzimušajam slavenajam vīram. Bet viss vēl priekšā.

Aptauja

Kā vērtējat LASI.LV rakstu kvalitāti?
#SIF_MAF2024 #diaspora.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma