Ik pa diviem gadiem Ārlietu ministrija aicina uz tikšanos visus Latvijas goda konsulus, un pavisam nesen viņi atkal viesojās Rīgā.
Goda konsuliem jārūpējas ne tikai par mūsu valsts pilsoņiem attiecīgajās valstīs, bet arī jāpalīdz veidot biznesa un kultūras saites starp Latviju un valstīm, kuras viņi pārstāv. Kopā viņi ir 167 no 77 valstīm, tajā skaitā 20 goda konsuli strādā Amerikā. Viņu vidū ir arī Laura Ramane no Ziemeļkalifornijas, kas, tāpat kā citi goda konsuli, šo darbu veic brīvprātīgi un ir gandarīta, ka Ārlietu ministrija viņai to ir uzticējusi.
Ko jūs kā goda konsule Ziemeļkalifornijā varat ietekmēt?
L. Ramane: Vairāk gan varu palīdzēt, nevis ietekmēt. Piemēram, atbrauc Latvijas pilsonis un pazaudē pasi, bet viņam jātiek atpakaļ uz Latviju. Es viņam sagatavoju īstermiņa pasi, lai viņš varētu atgriezties Latvijā. Goda konsuls ir daļa no vēstniecības – esmu kā palīgspēks Latvijas vēstniecībai ASV. Biežāk ir tādi gadījumi, kad cilvēki meklē iespēju iegūt Latvijas pilsonību, jo reizē ar to viņi iegūst Eiropas Savienības pilsonību. Viņu vidū ir arī jauni cilvēki, kuri ir uzzinājuši, ka viņu senči pirms emigrēšanas uz Ameriku ir dzīvojuši Latvijā, un viņiem, balstoties uz šo faktu, ir radusies vēlēšanās iegūt ES pilsonību.
Tad viņi pie manis interesējas, vai tas ir vai nav iespējams. Ja tas ir izdarāms, tad iesaistu šā jautājuma risināšanā Latvijas vēstniecību ASV.
Bija arī viens ļoti nepatīkams gadījums Amerikas dienvidos Ņuorleānā, kad diemžēl bojā aizgāja Latvijas pilsonis. Toreiz vajadzēja kādu, kas varētu sazināties ar vietējo policiju un ierēdņiem, jo bojāgājušā ģimenei Latvijā bija dažādi jautājumi par šo situāciju un viņiem bija nepieciešama palīdzība. Vēstniecībai būtu diezgan sarežģīti to visu nokārtot, jo traģēdija notika pavisam citā štatā valsts dienvidos, kas ir tālu no Vašingtonas, kur atrodas vēstniecība. Tāpēc iesaistījās vietējais goda konsuls, jo viņam, dzīvojot uz vietas, ir izveidojušies samērā plaši kontakti. Vēstniecībai nav tik daudz darbinieku, lai strādātu visos 50 Amerikas štatos, tādēļ mēs šeit esam 20 goda konsuli.
Esmu iesaistījusies arī dažādos diasporas pasākumos, lai palīdzētu tos sponsorēt, kur tas ir iespējams. Pa šiem gadiem man ir izveidojušās ciešas saites ar Stenforda Universitāti, kurā iespējams apgūt studiju programmas par Baltijas valstīm. Palīdzu noorganizēt Latvijas augstskolu, kā arī Lietuvas un Igaunijas augstāko izglītības iestāžu profesoru vizītes šajā universitātē.
Viņi stāsta studentiem un mācībspēkiem par to, kas notiek Baltijas valstīs un kādēļ tām tik svarīga ir drošība.
Stenforda Universitātē ir Baltijas bibliotēka, kur ir pieejama plaša informācija par Latviju, Lietuvu un Igauniju. Šī universitāte katru vasaru sūta studentus uz Rīgu, kā arī uz Igauniju, lai viņi varētu iegūt pieredzi, praktizējoties dažādos uzņēmumos, un reizē arī zināšanas par Baltijas valstīm.
Palīdzu noorganizēt vizītes ar Latvijas valdības amatpersonām, lai šie amerikāņu studenti no viņiem iegūtu plašāku informāciju par mūsu valsti.
Vai Amerikā pieaug interese par Austrumeiropas valstīm, kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā?
Bija tādi gadījumi, kad studenti no Stenfordas vēlējās braukt uz Krieviju, lai mācītos krievu valodu, bet, sākoties karam, tas vairs nebija iespējams. Viņi atrada informāciju, ka krievu valodu var mācīties arī citās valstīs, piemēram, Latvijā, un devās šurp.