"Kas jūs esat, Brižita Makrona?" – ar tādu intriģējošu virsrakstu, kas šķietami sola tūlīt atklāt kaut kādus jaunus noslēpumus, pie lasītājiem vēršas Kremļa propagandas portāls "Sputņik".

Reklāma

Taču nekas oriģināls te nav sagaidāms, vien tā pati daudzas reizes atšķaidītā un uzsildītā dezinformācijas zupa, ko Kremļa propaganda kārtējo reizi mēģina iebarot saviem patērētājiem – sazvērestības teorija par to, ka Francijas prezidenta Emanuela Makrona sieva Brižita esot vīrietis. Nupat Krievijas mediji atkal aktīvi sākuši atgādināt šo stāstu, un iemesls šoreiz esot tas, ka viena no šo tēmu izmeklējušajām "žurnālistēm" it kā lūgusi politisko patvērumu Krievijā. Ar tādu lūgumu viņa esot vērsusies pie Krievijas Valsts domes deputāta Pjotra Tolstoja. 

"Nataša Reja, kura noņēma noslēpumainības plīvuru no šīs lietas, pretī saņēmusi represijas un naidīgu reakciju soctīklos," 

līdzjūtīgi raksta "Sputņik". No publiskajiem avotiem par Natašu un viņas "žurnālistiku" gan neko daudz uzzināt nevar – internetā var atrast vien pāris miglainas bildes ar kādu blondu sievieti saulesbrillēs, un vienīgā tēma, saistībā ar kuru vispār parādās viņas vārds, ir tikai šis dīvainais stāsts par Brižitu Makronu. Kāpēc Kremļa propagandai šobrīd atkal savajadzējies to atsvaidzināt, var tikai minēt, taču Francijas prezidents ir bijis diezgan biežs mērķis Kremļa ķengām. It īpaši pēc tam, kad pieļāva iespēju franču karavīrus nosūtīt uz Ukrainu.

Kā izplatījās baumas

Pirmo reizi baumas par to, ka Emanuela Makrona sieva bioloģiski esot vīrietis, parādījās 2021. gadā – gadu pirms prezidenta vēlēšanām un tika uztverta kā daļa no melnās kampaņas pret Francijas prezidentu. Laikraksts "Faits & Documents" ("Fakti un dokumenti") 2021. gada aprīlī publicēja Natašas Rejas atklāsmes, ka zem Brižitas vārda slēpjoties vīrietis, kas mainījis dzimumu, un viņa īstais vārds esot Žans Mišels Tronjē, kurš jaunībā pieņēmis mirušās māsas identitāti. Turklāt tas viss noticis specdienestu ietekmē, kas acīmredzot jau tolaik bija iecerējuši šādā veidā iegūt tiešo piekļuvi nākamajam Francijas prezidentam. 

Stāsta sacerētājus nebija samulsinājis arī tas, ka Brižita jau vienu reizi bijusi precējusies un no pirmās laulības viņai ir trīs bērni – tika apgalvots, ka tie patiesībā esot citas sievietes, kādas Katrīnas Ozjēras, bērni, 

bet Brižitas pirmais vīrs – baņķieris Andrē Luijs Ozjērs nemaz neeksistējot.

Fotogrāfija no Brižitas pirmajām kāzām ar Andrē Luiju Ozjēru.

Lai gan izdevums publicēja vairākus rakstus par šo tēmu, lielu ievērību tie tobrīd neguva, bet, kad tā paša gada decembrī Natašu Reju uz sarunu uzaicināja sevi par "interneta zīlnieci" dēvējošā Amandīne Roja, šis video "YouTube" vietnē gan piesaistīja diezgan plašu auditoriju. Video bija ap 450 tūkstošiem skatījumu (pašlaik četras stundas garais ieraksts no "YouTube" gan ir dzēsts, dažviet atrodami tā fragmenti). Zīmīgi, ka arī šajā video Nataša neparādās, ir tikai dzirdama viņas balss. Ap to laiku tēma tika aktīvi izplatīta arī interneta soctīklos, un tiek uzskatīts, ka pie tā piestrādājušas arī tā sauktās troļļu fermas.

Portāls "The Insider" Kremļa propagandu atmaskojošā rakstā publicējis vairākas Brižitas Makronas bērnības un jaunības bildes, tajā skaitā ģimenes foto, kur viņa redzama klēpī mātei, bet pirmais no kreisās ir viņas brālis Žans Mišels Tronjē.

2022. gada janvārī Brižita Makrona sniedza interviju, kurā izskaidroja savus radurakstus – to, ka viņa tiešām dzimusi sešu bērnu ģimenē, viņas bērnības uzvārds ir Tronjē un daudz apspriestais Žans Mišels ir viens no viņas brāļiem, taču viņš identitāti nav mainījis. Medijos parādījās arī viņas bērnības un jaunības bildes, tajā skaitā no kāzām ar Andrē Luiju Ozjēru. Vēlāk Brižita kopā ar brāli un trīs bērniem iesniedza prasību tiesā. Tāpat tiesā vērsās arī publikācijās pieminētā Katrīna Ozjēra, kura izrādījās Brižitas pirmā vīra onkuļa sieva. 2024. gada septembrī Francijas tiesa atzina Natašu Reju un Amandīni Roju par vainīgām un piesprieda viņām sodu – 8000 eiro jāmaksā Brižitai Makronai un 5000 eiro viņas brālim Žanam Mišelam Tronjē, tāpat vainīgajām jāsedz tiesāšanās izdevumi. "Tā nav uzvara, tā ir normāla likuma piemērošana," pēc tiesas ziņu aģentūrai AFP sacīja Makronas advokāts. Viņš arī piebilda, ka baumas bijušas plaši izplatījušās un radījušas "sprādziena" ietekmi.

Brižita bērnībā.

Krievijā cer, ka skandālam būs turpinājums

Vai atmaskošana un tiesas spriedums ir apturējis baumu izplatītājus? Protams, ne. Šī tēma tikpat interesē gan interneta klikšķu vācējus, gan tos, kam ir kādas politiskas intereses. Pērn tai savā "YouTube" kanālā pievērsās labējā amerikāņu žurnāliste Kendisa Ouvensa, nedaudz pamainot dažus akcentus, taču pamatā atkārtojot to pašu 2021. gada stāstu. (Ouvensa zināma arī kā Krievijas atbalstītāja, kura, piemēram, izplatījusi viedokli, ka nevarot runāt par Ukrainu kā valsti, jo tādas agrāk neesot bijis, tāpat viņa iebildusi pret ASV militāro palīdzību Ukrainai cīņā pret Krieviju, lietojot saukli "Russian lives matter" – "Krievu dzīvībām ir nozīme".)

Tēma, kā redzams, regulāri atgriežas arī Kremļa propagandā. 

Tur skan nožēla, ka pamatstraumes medijiem esot tomēr izdevies pārliecināt lielāko daļu Rietumu sabiedrības neticēt šim stāstam. Taču viss vēl neesot zaudēts. 

"Skaidrs, ka skandālam būs turpinājums. Galu galā pēc diviem gadiem Makrons izvāksies no Elizejas pils un vairs nevarēs ietekmēt presi," raksta "Sputņik", izsakot cerību – kad Nataša Reja saņems patvērumu Krievijā, viņa noteikti izstāstīšot daudz vairāk par to, ko zina. Noprotams, ka Kremļa mediji gatavi vēl ilgi sildīt šo zupu.

Jāpiebilst, ka arī iepriekš – pirms 2017. gada Francijas prezidenta vēlēšanām – propaganda mēģinājusi izmantot Makrona nomelnošanai viņa sievas tēlu, tolaik gan no cita rakursa – aprakstot "neķītro" skolotāju, kas pavedinājusi un izmantojusi savu audzēkni Emanuelu, kuram tolaik bijuši tikai 15 gadi. Taču šis neparastais mīlas stāsts jau no paša sākuma nebija nekāds noslēpums, drīzāk pat daļa no Makronu publiskā tēla un nekādu lielu viļņošanos tas neradīja. Tāpēc acīmredzot tikusi meklēta cita pieeja. Savukārt stāsts par prezidenta sievu, kas patiesībā ir vīrietis, arī nav jauns, jo līdzīgas baumas – gan mazākā daudzumā – iepriekš tika izplatītas arī par bijušo ASV prezidentu Baraku Obamu un viņa sievu Mišelu.

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".