Turpinoties Izraēlas un islāmistu grupējuma "Hamās" karam, diplomātu sarunās līdzās pašreizējiem notikumiem Gazas joslā tiek pieminēta arī šīs nelielās palestīniešu teritorijas nākotne pēc kara beigām.

Reklāma

Izraēla par mērķi karā ir noteikusi Gazas joslā pie varas esošā "Hamās" gāšanu un grupējuma militāro spēju iznīcināšanu, tomēr nav zināms, kas notiks pēc tam.

Priekšroka palestīniešu pašpārvaldei

Par Gazas joslas nākotni runājis ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kurš turpina Tuvo Austrumu apmeklējumu. Viņš svētdien iepriekš neizziņotā vizītē ieradās okupētajā Rietumkrastā, kur tikās ar Palestīniešu pašpārvaldes prezidentu Mahmūdu Abāsu. Pēc Blinkena un Abāsa sarunas nekādi komentāri netika sniegti, tomēr vēlāk, kad ASV valsts sekretārs jau bija ieradies Bagdādē, viņš pieminēja arī palestīniešu teritoriju turpmāko attīstību. 

"Mēs visi esam vienisprātis", ka Gazas, Rietumkrasta un galu galā Palestīnas valsts nākotnes veidošanas "centrā ir jābūt palestīniešu balsīm". 

"Palestīniešu pašpārvalde pārstāv šīs balsis, tādēļ ir svarīgi, lai tā spēlētu vadošo lomu," Bagdādē paziņoja Blinkens. Viņš oktobra beigās ASV Senātā iestājās par Palestīniešu pašpārvaldes atgriešanos pie varas Gazas joslā. "Visprātīgāk būtu, ja efektīva un atjaunota Palestīniešu pašpārvalde uzņemtos atbildību par Gazas pārvaldību un galu galā arī par drošību," senatoriem sacīja Blinkens. Ja to nevarēs izdarīt, pastāv arī citi risinājumi, kas ietvertu citas reģiona valstis vai "starptautiskās aģentūras, kas palīdzētu gādāt par drošību un pārvaldītu" Gazu, norādīja ASV valsts sekretārs.

Pieprasa visaptverošu risinājumu

Savukārt Abāss uzsvēris, ka Palestīniešu pašpārvalde pie varas Gazas joslā atgriezīsies tikai tad, kad izdosies atrast visaptverošu risinājumu Izraēlas un palestīniešu konfliktam. "Mēs pilnībā uzņemsimies savus pienākumus visaptveroša politiska risinājuma ietvaros, kas aptvertu Rietumkrastu, Austrumjeruzalemi un Gazas joslu," Abāsa Blinkenam teikto citēja palestīniešu ziņu aģentūra WAFA. Līdzīgu viedokli iepriekš ir paudis arī Palestīniešu pašpārvaldes premjerministrs Mohamads Štajehs. Viņš intervijā laikrakstam "The Guardian" izslēdza iespēju bez plašākas vienošanās atgriezties Gazas joslā, norādot, ka tas būtu salīdzināms ar iebraukšanu Gazā "Izraēlas tankā". Izraēla vienpusējā kārtā no Gazas joslas aizgāja 2005. gadā, bet pēc tam tur pie varas nāca "Hamās", kas uzvarēja vēlēšanās un no Gazas padzina Abāsa vadīto partiju "Fatah". Jāpiebilst, ka Palestīniešu pašpārvalde saskaras ar nopietnām leģitimitātes problēmām. Tā nav rīkojusi prezidenta vēlēšanas kopš 2005. gada, kad šobrīd 87 gadus vecais Abāss tika ievēlēts amatā. 

Palestīniešu pašpārvalde pārvalda daļu no Izraēlas okupētā Jordānas Rietumkrasta, tomēr daudzi palestīnieši Abāsa vadīto institūciju uzskata par korumpētu un neefektīvu.

Arābu valstu pārstāvji tikmēr vērsuši uzmanību uz to, ka nav zināms, kāda būs situācija Gazas joslā pēc kara beigām. Par to sestdien preses konferencē ar Blinkenu Ammānā atgādināja Jordānijas ārlietu ministrs Aimans Safadi. "Kas notiks tālāk? Kā mēs varam pat apspriest to, kas notiks Gazā, kad mēs nezinām, kāda Gaza būs palikusi, kad beigsies karš. Vai mēs runāsim par pamestu zemi? Vai mēs runāsim par visiem iedzīvotajiem, kuri būs kļuvuši par bēgļiem? Mēs vienkārši nezinām. Mums nav zināmi visi mainīgie lielumi, lai pat sāktu par to domāt," paziņoja ministrs.

Ierosina plānus

Atklātībā nākuši Izraēlas Izlūkošanas ministrijas plāni par visu Gazas joslas iedzīvotāju pārvietošanu uz Ēģiptes Sīnāja pussalu. Atbilstoši šim ar 13. oktobri datētajam dokumentam visi 2,3 miljoni Gazas palestīniešu vispirms Sīnāja pussalā tiktu izvietoti telšu pilsētiņās, bet pēc tam tiktu uzceltas pastāvīgas pilsētas. Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu birojs norādījis, ka šie plāni ir tikai "konceptuāls dokuments" un nekādi lēmumi nav pieņemti. Tas tomēr izsaucis satraukumu Ēģiptē. Kaira bažījas, ka Izraēla šādi grib padarīt palestīniešus par Ēģiptes problēmu. 

Savukārt palestīniešiem tas atgādina došanos bēgļu gaitās pēc tam, kad 1948. gadā tika nodibināta Izraēla. 

Dokumentā nav teikts, kas notiktu ar Gazas joslu, kur vairs nebūtu iedzīvotāju.

Klajā nākuši arī citi plāni. Ēģiptiešu diplomāts Abderahmans Salaheldins rosinājis veidot starptautiskus spēkus, kas Gazas joslā savāktu visu palestīniešu grupējumu ieročus. Šādi spēki darbotos divus gadus, līdz tiks izveidota palestīniešu policija. Savu redzējumu piedāvājis arī bijušais Izraēlas iekšējās drošības dienesta "Shin Bet" priekšnieks Ami Ajalons. "Es spēju iedomāties Ēģiptes, Jordānijas un Saūda Arābijas karavīrus kopā ar starptautisko sabiedrību uz laiku kontrolējot šo reģionu," intervijā žurnālam "Foreign Policy" norādīja Ajalons. Viņš arī piebilda, ka Gazas joslas atjaunošanai domātā nauda nāktu no Saūda Arābijas un Apvienotajiem Arābu Emirātiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.