Clear 8 °C
S. 06.10
Monika, Zilga, Zilgma
SEKO MUMS
Reklāma
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns.
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns.
Foto: AFP/Scanpix / Latvijas Mediji

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns paudis pārliecību, ka Krievijas diktators Vladimirs Putins nekādā gadījumā neuzbruktu kādai no NATO dalībvalstij.

Reklāma

"Neviens nopietns cilvēks nevar runāt par Krievijas nodomu uzbrukt NATO," pirmdien publicētā intervijā vācu laikrakstam "Bild" sacīja Orbāns, kurš pagājušajā nedēļā Maskavā tikās ar Putinu.

Uzbrukt NATO ir pilnībā neiespējami ne tikai Krievijai, bet visiem, jo NATO ir spēcīgākā militārā kopiena, uzskata Orbāns. Viņš norādīja, ka visas NATO valstis ir uzticīgas solījumam par kolektīvo aizsardzību, kas nozīmē, ka uzbrukums vienai NATO dalībvalstij tiek uzskatīts par uzbrukumu visām.

Krieviem ir atšķirīga vēsture un kultūra, kā arī atšķirīga izpratne par brīvību un valsts suverenitāti nekā eiropiešiem, skaidroja Orbāns, piebilstot, ka krievi ir ļoti racionāli. Uz iebildumu, ka iebrukums Ukrainā nebija racionāls, Orbāns atbildēja, ka "iracionalitāte atšķiras no kļūdas racionālā aprēķinā".

Runājot par novembrī gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām, Orbāns prognozēja, ka prezidents Džo Baidens netiks pārvēlēts amatā, un vēlreiz uzslavēja Baidena republikāņu konkurentu Donaldu Trampu.

"Viņš ir uzņēmējs, viņš ir pašradīts cilvēks, viņam ir atšķirīga pieeja visam. Un, manuprāt, tas ir labi pasaules politikai," 

laikrakstam "Bild" sacīja Orbāns. "Neaizmirsīsim, ka viņš ir miera cilvēks," piebilda Ungārijas premjers, norādot, ka savas prezidentūras laikā Tramps nesāka nevienu karu.

Viktors Orbāns ciemos pie Donalda Trampa šī gada martā Floridā.

Orbāna vizīte Pekinā

Viktors Orbāns pirmdien noslēdzis arī vizīti Pekinā, kur tikās ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, un devies uz Vašingtonu, kur šonedēļ notiks NATO samits.

Orbāns apmeklēja Ķīnu pēc vizītēm Kijivā un Maskavā, kur centās sevi pozicionēt kā vidutāju, kura mērķis ir panākt Ukrainas kara pārtraukšanu. Vizīti Pekinā viņš nodēvēja par "Miera misiju 3.0".

Reklāma
Reklāma

Orbāns uzsvēra, ka Ķīnai ir liela loma, lai radītu apstākļus Ukrainas kara izbeigšanai.

Intervijā "Bild" Orbāns atkārtoja aicinājumus panākt pamieru un brīdināja par konflikta eskalāciju turpmākajos mēnešos. 

"Ticiet man, nākamie divi vai trīs mēneši būs daudz nežēlīgāki, nekā mēs domājam," 

pirmdien publicētā intervijā izteicies Orbāns, kurš pagājušajā nedēļā Maskavā tikās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu.

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns ieradies vizītē Maskavā, kur ticies ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu.

"Ir vairāk ieroču, un krievi ir apņēmīgāki. Konfrontācijas enerģija, bojāgājušo skaits, upuru skaits kļūs nežēlīgāks nekā iepriekšējos septiņos mēnešos," prognozēja Ungārijas premjers. Viņš uzsvēra, ka "nestrīdas par to, kuram ir taisnība un kuram nē" un ka viņa mērķis ir miers un uguns pārtraukšana.

Savukārt Ķīnas prezidents izmantoja Orbāna vizīti, lai aicinātu starptautisko sabiedrību "radīt apstākļus un sniegt palīdzību, lai abas puses varētu atsākt tiešu dialogu un sarunas", ziņo Ķīnas valsts raidorganizācija CCTV.

"Tikai tad, ja visas lielvaras izmantos pozitīvu, nevis negatīvu enerģiju, uguns pārtraukšanas rītausma šajā konfliktā varēs uzaust pēc iespējas ātrāk," sacījis Sji.

Ķīna nepiedalījās nesen Šveicē notikušajā Ukrainas vadītajā starptautiskajā samitā, tā vietā dodot priekšroku savam sešu punktu miera plānam, ko tā kopā ar Brazīliju publicēja maijā un ko Maskava ir atbalstījusi.

Ķīna sevi pozicionē kā neitrālu valsti Ukrainas konfliktā, taču faktiski ir nostājusies Krievijas pusē un atbalsta tās ekonomiku.

Orbāns ir vienīgais Eiropas Savienības (ES) līderis, kurš saglabājis tuvas attiecības ar Kremli pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022. gadā. Viņš ir atteicies sūtīt ieročus Ukrainai un iebildis pret ES atbalstu Kijivai.

Ungārija šomēnes pārņēma ES rotējošo prezidentūru, bet Vācijas vicekanclers Roberts Hābeks šodien atkārtoja citu Eiropas līderu sacīto, ka Orbāns nerunā bloka vārdā.

Kad Ungārijas premjers apmeklēja Maskavu, ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels uzsvēra, ka šī vizīte notiek bez ES līderu pilnvarojuma.

Kamēr ES cenšas mazināt savu atkarību no Ķīnas, bažījoties, ka tā varētu apdraudēt Eiropas ekonomiku, pārpludinot tirgu ar lētām precēm, Ungārija pēdējos gados ir piesaistījusi lielu Ķīnas projektu plūsmu, kas galvenokārt saistīti ar akumulatoru un elektrisko transportlīdzekļu ražošanu.

Kopš atgriešanās pie varas 2010. gadā Orbāns ir aizstāvējis "Austrumu atvēršanas" ārpolitiku, cenšoties veidot ciešākas ekonomiskās saites ar Ķīnu, Krieviju un citām Āzijas valstīm. Ungārijas valdība lepojas, ka Ķīna īsteno projektus aptuveni 15 miljardu eiro vērtībā.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma