Lielbritānijā vakar no amata oficiāli atkāpās ilggadējais aizsardzības ministrs Bens Volless, kura vietā jau stājies premjerministra Riši Sunaka tuvs sabiedrotais Grānts Šapss, kurš iepriekš ieņēma enerģētikas ministra amatu. Viņš amatā tika iecelts drīz pēc piecdesmit trīs gadus vecā Vollesa oficiālās demisijas.
Negaidīta izvēle
Aizsardzības ministra nomaiņa Apvienotajā Karalistē jau bija gaidāma, jo Volless par nodomu atstāt amatu paziņoja jau jūlijā. Viņš tolaik arī pavēstīja, ka neplāno kandidēt nākamajās parlamenta vēlēšanās. Sunaka izraudzīto aizstājēju var uzskatīt par nelielu pārsteigumu. Volless ir dienējis britu armijā, no tās atvaļinoties ar kapteiņa dienesta pakāpi, bet Šapsam nav pieredzes ne militārajā, ne arī aizsardzības jomā. Viņš tomēr tiek uzskatīts par tuvu premjera līdzgaitnieku, un pagājušajā gadā viņš britu Konservatīvās partijas līdera vēlēšanu kampaņā atbalstīja tieši Sunaku.
Premjers noteikti ir novērtējis arī Šapsa prasmi runāt ar medijiem, kas būs svarīga, domājot arī par nākamā gada parlamenta vēlēšanām, pirms kurām konservatīvie aptaujās atpaliek no leiboristiem.
Piecdesmit četrus gadus vecajam Šapsam aizsardzības ministra amats būs jau piektais ministra portfelis mazāk nekā gada laikā. Premjerministra Borisa Džonsona laikā viņš vairāk nekā trīs gadus bija transporta ministrs, bet īslaicīgajā Lizas Trasas valdībā pagājušā gada rudenī sešas dienas vadīja Iekšlietu ministriju. Sunaka valdībā Šapss vispirms atbildēja par uzņēmējdarbību, bet šā gada februārī pārņēma Enerģētikas ministriju.
Stājoties amatā, Šapss solīja "turpināt Apvienotās Karalistes atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Putina barbarisko iebrukumu". Viņš uzsvēra, ka ir pagodināts ieņemt šo atbildīgo amatu, un uzsvēra milzīgo ieguldījumu, ko Volless ir devis "Apvienotās Karalistes aizsardzībai un globālajai drošībai aizvadītajos četros gados". Lai arī aizsardzības jautājumos Šapsam pieredzes nav, viņš ir piedalījies britu valdības palīdzības centienos Ukrainai. Enerģētikas ministra amatā Šapss aizvadītajā nedēļā apmeklēja Ukrainu, kur solīja Londonas atbalstu Ukrainas atomelektrostaciju turpmākai darbībai.
Pēc Krievijas plaša mēroga iebrukuma Ukrainā Šapss savās mājās uzņēma ukraiņu bēgļu ģimeni.
Šapsa vietā Enerģētikas ministriju pārņēmusi līdzšinējā ģimenes un bērnu lietu ministre Klēra Kutinju, kura, tāpat kā Šapss, arī ir tuva Sunaka līdzgaitniece. Var teikt, ka Sunaks valdībā ir veicis nelielus pārkārtojumus. Britu mediji pieļauj, ka pēc Konservatīvās partijas konferences oktobra sākumā varētu sekot vēl citu ministru nomaiņa.
Vollesa ieguldījums
Atkāpjoties no amata, Volless atgādināja par nedrošajiem laikiem un aicināja Lielbritānijas valdību palielināt aizsardzības izdevumus. Viņš arī atgādināja, kāpēc izlēmis atstāt politiku. "Es patiešām uzskatu, ka nākamās desmitgades gaitā pasaule kļūs nedrošāka un nestabilāka," Volless rakstīja demisijas vēstulē Sunakam. "Mēs abi uzskatām, ka tagad ir laiks ieguldīt. Kopš pievienojos armijai, esmu veltījis sevi kalpošanai savai valstij. Šī ziedošanās tomēr ir prasījusi daudz no manis un manas ģimenes," piebilda Volless, kurš aizsardzības ministra amatu ieņēma četrus gadus Džonsona, Trasas un Sunaka valdībās.
Volless politiski tiek uzskatīts par Džonsona sabiedroto.
Volless aizsardzības ministra amatā ir pārraudzījis nozīmīgo britu palīdzību Ukrainai. Viņš ir bijis viens no aktīvākajiem Ukrainas atbalstītājiem pēc Krievijas sāktā plaša mēroga iebrukuma. Lielbritānija bija pirmā, kas paziņoja par modernu smago tanku piegādēm Ukrainai, un pirmā piegādāja tai tālas darbības raķetes. Volless tomēr arī brīdināja Kijivu, ka rietumvalstīs skaļākas kļūst arī tās balsis, kas pieprasa pārtraukt palīdzību Ukrainai. NATO samitā Viļņā jūlijā diplomātisku viļņošanos izraisīja Vollesa aicinājumi Ukrainas amatpersonām vairāk izrādīt pateicību par Ukrainai sniegto palīdzību. Neskatoties uz tiešo valodu, pēc demisijas Vollesu ir slavējis Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs. Viņš uzsvēra, ka Volless ir citus vadījis ar savu piemēru un "iedvesmoja citas valstis pievienoties palīdzībai Ukrainai". Vēl vasaras sākumā par Vollesu runāja kā par vienu no iespējamiem Jensa Stoltenberga pēctečiem NATO ģenerālsekretāra amatā. Britu aizsardzības ministram tomēr neizdevās gūt atbalstu Vašingtonā. Alianses dalībvalstīm par kopīgu kandidātu vienoties neizdevās, un vēl par gadu tika pagarinātas Stoltenberga amata pilnvaras.