Igaunijas parlaments pirmdien pieņēma paziņojumu, kurā nosoda Krievu pareizticīgo baznīcas Maskavas patriarhātu par Krievijas agresijas pret Ukrainu attaisnošanu un atbalstīšanu, kā arī pasludina Maskavas patriarhātu par institūciju, kas atbalsta Krievijas militāro agresiju.

Par paziņojuma pieņemšanu balsoja 75 deputāti, bet astoņi bija pret, vēsta Rīgikogu preses dienests.

Paziņojumā Rīgikogu stingri nosoda Krievijas izvērsto karu pret Ukrainu un agresijas laikā sagrābto teritoriju nelikumīgo aneksiju, kā arī norāda, ka Krievijas diktatora Vladimira Putina teroristiskais režīms, kas draud ar kodolieročiem, ir kļuvis par lielāko draudu mieram gan Eiropā, gan visā pasaulē.

"Maskavas un visas Krievijas patriarhs Kirils, kopš Krievijas Federācija 2022. gadā sāka pilna mēroga karu pret Ukrainu, atklāti atbalsta Krievijas Federācijas teroristiskā režīma agresiju. Kā kara propagandas instrumentu Maskavas patriarhāta vadība un patriarhs Kirils izmanto "krievu pasaules" ideoloģiju, ar kuras palīdzību tiek iznīcinātas pēdējās demokrātijas izpausmes Krievijā, militarizēta Krievijas sabiedrība un attaisnota agresija, lai paplašinātu Krievijas Federāciju uz visām teritorijām, kas vēstures gaitā bijušas Krievijas ietekmē, tostarp Ukrainu," teikts paziņojumā.

Tajā atgādināts, ka Krievu pareizticīgās baznīcas aizbildniecībā izveidotā Vispasaules krievu tautas sapulce, kuru vada patriarhs Kirils, martā pieņēma programmatisku dokumentu "Krievu pasaules tagadne un nākotne",  kurā teikts, ka agresijas karš Ukrainā ir svētais karš gan pret Ukrainu, gan pret visu Rietumu pasauli un Krievijas Federācijas ietekmes sfēra sniedzas ārpus bijušās Krievijas impērijas teritorijas.

"Maskavas patriarhāta aicinājumi sevī slēpj draudus Igaunijas drošībai un pastāvēšanai, tostarp tiešus draudus Igaunijas sabiedriskajai un konstitucionālajai kārtībai," 

norāda parlaments.

Paziņojumā teikts, ka Igaunija kā demokrātiska valsts atbalsta reliģiskās pārliecības brīvību un valstij ir jānodrošina iespēja cilvēkiem izvēlēties, kādai reliģijai sekot.

 "Taču mūsdienu pasaulē valstij ir arī jāaizsargā iedzīvotāji no teroristiskas un citas naidīgas propagandas un aicinājumiem uz vardarbību. Aizsardzība no šādas propagandas skar arī Igaunijā dzīvojošos pareizticīgos, neatkarīgi no valodas, tautības vai kanoniskās piederības," norāda Rīgikogu un pauž sašutumu par Maskavas patriarhāta un pašreizējā Krievijas režīma īstenoto reliģijas un pareizticīgo tradīciju ļaunprātīgu izmantošanu un sagrozīšanu.

"Ņemot vērā Maskavas patriarhāta līdzšinējo darbību, joprojām pastāv augsti iedzīvotāju ietekmēšanas draudi šajā pseidoreliģiskajā kontekstā," sacīts paziņojumā.

Rīgikogu apstiprina, ka uzskata par nepieņemamu Maskavas patriarhāta kā institūcijas darbību, kuras mērķis ir attaisnot un atbalstīt Krievijas agresiju, un uzskata par nepieciešamu pasludināt Maskavas patriarhātu par institūciju, kas atbalsta Krievijas militāro agresiju.

Igaunijas parlaments arī aicina visas valstis un starptautisko sabiedrību nepieļaut Maskavas patriarhāta naidīgo ietekmes darbību.

Riigikogu arī uzsver, ka Maskavas patriarhāta pasludināšana par institūciju, kas atbalsta Krievijas militāro agresiju, attiecas uz Maskavas patriarhātu kā institūciju, nevis uz cilvēkiem, kuri ievēro pareizticības tradīcijas. 

"Pareizticīgo draudzēm ir arī patstāvīgi jāizvērtē sabiedriskās kārtības un savu locekļu apdraudējums, ko rada naidīgas ietekmes darbības, un jāveic nepieciešamie pasākumi, lai pārtrauktu sakarus ar Maskavas patriarhātu. Igaunijas Republikā ir jāsaglabā konstitucionālās tiesības uz reliģijas brīvību, ņemot vērā visu šeit dzīvojošo cilvēku tiesības un brīvības," teikts Rīgikogu paziņojumā.

Jau ziņots, ka paziņojuma projektu aprīlī iesniedza izskatīšanai parlamentā 52 deputāti.

Sākotnēji iniciatīvas autori runāja par "institūciju, kas atbalsta terorismu", taču paziņojuma projektā tika izmantots raksturojums "institūcija, kas atbalsta militāru agresiju". "Iemesls ir arī tāds, lai neviens nevarētu to saistīt ar kaut ko tādu, kas nebija domāts - ka pareizticīgie vai pareizticīgo draudzes atbalsta terorismu," paskaidroja sociāldemokrāts Jāks Ābs, kas 52 deputātu vārdā iesniedza paziņojuma projektu parlamentā.

Āba teiktajam pievienojās arī vairāki citi politiķi, kuri Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR norādīja, ka būtu jāizvairās no iespējas vilkt paralēles starp Igaunijā dzīvojošajiem pareizticīgajiem un teroristiem.

Iekšlietu ministrs Lauri Lēnemetss pirms tam paziņoja, ka viņš plāno ierosināt Rīgikogu atzīt Maskavas patriarhātu par teroristisku organizāciju, lai galu galā aizliegtu tā darbību Igaunijā.

"Ņemot vērā pieejamo kontekstu, man kā iekšlietu ministram nav citas izvēles, kā vien ierosināt Rīgikogu pasludināt Maskavas patriarhātu par teroristisku [organizāciju], kas savā darbībā atbalsta terorismu. Tad iekšlietu ministrs varēs vērsties tiesā un ierosināt, lai šeit darbojošās baznīcas organizācijas darbība tiktu pārtraukta. Tas neietekmēs draudzes locekļus, tas nenozīmē, ka baznīcas tiks slēgtas, bet tas nozīmē, ka tiks pārtrauktas saites ar Maskavu," teica ministrs.

Maskavas patriarhāta Igaunijas Pareizticīgās baznīcas bīskaps Daņiils aprīlī paziņoja, ka Igaunijas Pareizticīgā baznīca neatrodoties tiešā Maskavas patriarha Kirila pakļautībā un nevarot būt atbildīga par Maskavā paustajiem paziņojumiem, kas atbalsta Krievijas karu pret Ukrainu. Līdz ar to Daņiils būtībā noraidīja Lēnemetsa prasību Igaunijas Pareizticīgajai baznīcai izstāties no patriarha Kirila pakļautības.

Lēnemetss arī sacīja, ka viņš četras reizes bijis spiests uzaicināt Maskavas patriarhāta Igaunijas Pareizticīgās baznīcas pārstāvjus uz tikšanos, lai runātu par jautājumiem, kas saistīti ar valsts drošību.

Jau ziņots, ka Maskavas patriarhāta pakļautībā esošās Igaunijas Pareizticīgās baznīcas metropolīts Jevgeņijs, laicīgajā dzīvē Krievijas pilsonis Valērijs Rešetņikovs, kurš attaisnoja Krievijas agresiju Ukrainā, februārī nesaņēma uzturēšanās atļaujas pagarinājumu un bija spiests atstāt Igauniju.

Aptauja

Kā vērtējat pāvesta aicinājumu Ukrainai sākt sarunas ar Krieviju?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.