Citā laikā mēs, ļoti ticams, jau būtu sagaidījuši satrauktus paziņojumus par politiķu iejaukšanos masu mediju darbā. Varbūt būtu atskanējis kāds brīdinājums, ka Latvija sāk līdzināties Ungārijai (vai iepriekš Polijai – bet tas līdz laikam, kad tur bija notikusi varas maiņa un liberāļi sabiedriskajā medijā veica savu "tīrīšanu", kas vairs neizsauca tādu viļņošanos, parādot, ka arī iejaukšanos var uztvert dažādi). Runa ir par Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča pēdējo dienu skarbajiem paziņojumiem attiecībā uz Latvijas sabiedriskā medija pārvaldību. Pirmkārt, par apvienotā sabiedriskā medija valdes locekļiem paredzētajām algām.
Jau ziņots, ka topošā VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" valdes locekļiem noteiktā alga ir 9219,75 eiro (bruto), valdes priekšsēdētājam – 10 141,72 eiro. "Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome nav skaidrojusi noteikto atalgojuma līmeni un struktūru: kāpēc tieši tik augstas algas valdes locekļiem? Šobrīd piedāvātais algu pieaugums ir lielāks par prezidenta, premjera, Saeimas priekšsēdētājas, kā arī Augstākās un Satversmes tiesas priekšsēdētāju algām. Nemānīsim sevi: šis nav stāsts par to, ka tas būtu konkurētspējas jautājums.
Tas ir sabiedriskais medijs ar savu svarīgu funkciju, bet tas nav uzņēmums," intervijā portālam "nra.lv" sacījis Valsts prezidents. Lai apliecinātu, ka šī tēma nav tikai spontāna izpausme, atbildot uz žurnālistes jautājumu, E. Rinkēvičs pie tās vēlāk atgriezās arī interneta soctīklos, tviterī reaģējot uz SEPLP skaidrojumu, ka "valdes locekļu atalgojuma aprēķins veikts atbilstoši MK noteikumiem un Valsts kancelejas vadlīnijām". "Kārtējā SEPLP atrunāšanās, pie tam vēl būtu labi uzzināt, kāpēc tik daudz to valdes locekļu paredzēts. Šis vienkārši nav pieņemami pašreizējā situācijā," norādījis prezidents. Tātad papildinot sākotnējo domu, ka šaubas nav tikai par algām, bet arī pārvaldības modeli kopumā.
Tad kāpēc dažādi mediju eksperti un žurnālisti vēl nav metušies rāt Valsts prezidentu par autoritārisma tendencēm, jaucoties mediju darbā, vai vismaz pārmetuši viņam populismu? Īsā atbilde – jo izteiktajām šaubām ir pamats.