Starptautiskā līmenī 26 uzvaras un četri Ginesa rekordi – spēkavīrs Aivars Šmaukstelis var būt gandarīts par karjerā paveikto.

Reklāma

37 gadus vecais sportists nolēmis pēc šīs sezonas noslēgt karjeru, līdz ar to Čempionu līgas posms 3. maijā Rīgā viņam būs vēl īpašāks.

Ginesa rekordi

"Skolas gados vārgulis nebiju. No mazotnes rūdījos lauku darbos, vecākiem piederēja vidēja izmēra saimniecība – siena talkas, akmeņu vākšana, visu palīdzēju. Sportiskie gēni droši vien arī ir labi, tēvs pagastā startēja svaru bumbu celšanas mačos. Pats sāku 15 gadu vecumā ar spēka trīscīņu, bet spēkavīri iepatikās ar to, ka ir seši vingrinājumi, jābūt universālam – vajadzīgs gan spēks, gan ātrums, gan izturība," "Latvijas Avīzei" nokļūšanu spēkavīru apritē atceras Aivars Šmaukstelis. "Ja man sākumā pateiktu, ka reiz startēšu tādos mačos kā "World Strongest man", "Europe Strongest man", "Shaw Classic", tad teiktu – beidz stāstīt pasakas. Taču lēnām tas izdevās, galvenais dzinulis bija vēlme uzvarēt, pārstāvēt Latviju. 

Man spēkavīru sportā patīk tas, ka ir ģimeniskas attiecības, kā brāļiem. Ir labāki un mazāk labi draugi, bet vienmēr viens otru atbalstīs. Sacensības ir labi pavadīts laiks. 

Protams, gribas uzvarēt, bet mums ir ļoti interesanti kopā – paēst vakariņas, atpūsties."

Aizpērn Šmaukstelis divu mēnešu laikā laboja trīs Ginesa rekordus, un kopumā viņš ir četru rekordu īpašnieks. "Visi četri rekorda labojumi bijuši sekmīgi. Pašam nozīmīgākais šķiet spēka trepes, kur pārspēju apmēram desmit gadus vecu lietuvieša Židrūna Savicka rezultātu. Zināju, ka tas ir pa spēkam, galvenais bija nesapīties meistarībā. Ir gandarījums, ka ieguldītais darbs atmaksājas, varu būt piemērs bērniem, ka vajag tikai strādāt," saka Aivars Šmaukstelis, kā karjeras zīmīgākos panākumus atzīmējot pirmo Latvijas čempiona titulu 2016. gadā, kā arī pirmo uzvaru Čempionu līgas posmā Olainē tajā pašā gadā un pirms gada iegūto otro vietu "Europe Strongest man".

Somijā populārāks nekā mājās

Par naudas prēmijām Aivars Šmaukstelis nevēlējās runāt, bet no citu veidu balvām interesantākais esot bijis mājai metāla jumts, ko saņēma par uzvaru mačos Krievijā. To gan nepaspēja realizēt dzīvē, jo okupanti iebruka Ukrainā.

Šmaukstelis ikdienā strādā uzņēmumā, kas tirgo metāla žogus, režģus un citu veidu produkciju. Daudzi klienti nākot no Somijas, kur spēkavīru sports ir populārs, un, izdzirdot vārdu Aivars Šmaukstelis, ne reizi vien esot vaicāts – vai jūs esat tas spēkavīrs? Dzimtenē tik labi viņu nepazīstot. "Pasaulē tikai nedaudz virs desmit spēkavīriem var atļauties paralēli sportam nestrādāt, pamatā – ASV, Anglijā, Polijā," Šmaukstelis norāda, ka nav pilna laika profesionālis. 

Tajā pašā laikā spēkavīru sports ik gadu kļūstot grūtāks, šobrīd veiksmīgam rezultātam jāceļ vai jānes par 10–20 procentiem smagāki svari nekā karjeras sākumā. Treniņi ir četras reizes nedēļā.

Aivaram Šmaukstelim palaimējies karjerā iztikt bez nopietnām traumām. Pirmā lielākā bija ceļgala meniska operācija pagājušā gada nogalē. Aprīlī mačos vēl esot jutis diskomfortu, bet domā, ka sezonai kopumā netraucēs. Viņš cer uzvarām bagātāko sportistu sarakstā iekļūt labāko trijniekā, un tam nepieciešami vēl trīs panākumi starptautiskā līmenī.

Šmaukstelis ir divu meitu tēvs – vecākajai Elīzai ir 12 gadi, nodarbojas ar modernajām dejām un plāno šovasar uzsākt treniņus pludmales volejbolā, bet Esterei ir divi gadiņi.

Kurš ir visu laiku labākais?

Latvijai kopš gadsimta sākuma ir spēcīgas tradīcijas spēkavīru sportā. Kurš ir mūsu visu laiku labākais spēka mitriķis? "Grūti pateikt, esot pīķa formā, neviens nav savā starpā cīnījies. Vienam viena disciplīna labāka, citam atkal cita. Spēkavīra etalons droši vien ir Raimonds Bergmanis," kādreizējo svarcēlāju un spēkavīru, šobrīd politiķi, izceļ Šmaukstelis.

"Bergmanis ir pirmajā vietā," piekrīt spēkavīru maču organizators Juris Kokainis. "Tālāk – sarežģīti izvērtēt, es drīzāk liktu pa paaudzēm, jo pēc viņa nāca Agris Kazeļņiks, tad Dainis Zāģeris, Aivars Šmaukstelis. Latvijas līmenī noteikti izceltu Arti Plivdu, kuram cīņas par titulu bija episkas."

Šobrīd nav skaidrs, vai pie apvāršņa redzams kāds tradīciju turpinātājs. "Māris Krievelis ir jaudīgs, mīnuss ir augums, tas var sagādāt problēmas. Arī citi ir perspektīvi, bet jautājums, cik liels būs gribasspēks ļoti smagi strādāt un darīt to ilgus gadus," neatlaidības faktoru uzsver Aivars Šmaukstelis.

Latvijai 4. maija neatkarības svētkos viņš novēl: "Esiet stipri! Vienmēr jāiet ar paceltu galvu! Sargājiet viens otru. 

Es šobrīd (par drošību) nejūtu bažas. Protams, daudz apkārt runā. Ceru, ka politiskā situācija uzlabosies, bet kontrolēt nevaram. Jāizdara pašiem savs mājas darbs, lai justos drošāk. Nevar prognozēt, kas tam vienam (Vladimiram Putinam) ienāks prātā. Negribas nevienam novēlēt, bet varētu viņš ātrāk nolikt ķelli."

Pēc deviņu gadu pārtraukuma

Juris Kokainis, Čempionu līgas organizators: "Čempionu līgas sacensības Latvijā notiks piekto reizi, divas no tām bijušas Olainē. Šāda līmeņa sacensības iepriekšējo reizi uzņēmām 2016. gadā. Tas nav lēts pasākums – budžets ir vairāki desmiti tūkstošu eiro. Balvu fondu nodrošina starptautiskā organizācija. Šī būs retā iespēja vietējās sacensībās redzēt Aivaru Šmauksteli, kuram šī ir, iespējams, pēdējā sezona karjerā. Grūti pateikt, kuri vēl sportisti pieskaitāmi favorītu lokam, jo ir sezonas sākums. Es izceltu igauni Ervinu Totsu, tāpat Kevinu Feiresu no ASV, amerikāņiem ir ļoti laba spēkavīru skola. No mūsu pieredzējušajiem sportistiem startēt turpina vien Šmaukstelis un Didzis Zariņš, pārējie ir jaunāki, Mārim Krievelim šīs būs pirmās sacensības pasaules līmenī. Katrā posmā valsti var pārstāvēt viens sportists, organizatori var pieteikt vairāk, un tas bija viens no iemesliem rīkot sacensības Latvijā."

Spēkavīri Rīgā

Čempionu līgas posms 3. maijā notiks pie tirdzniecības centra "Akropole Rīga" B ieejas. Sākums pulksten 13. Piedalīsies 12 sportisti no 10 valstīm. Latviju pārstāvēs Aivars Šmaukstelis, Didzis Zariņš un Māris Krievelis. Šis būs otrais no sezonas 16 posmiem.

Vizītkarte. Aivars Šmaukstelis

  • Dzimis 1987. gada 20. septembrī.
  • Spēkavīrs.
  • Starptautiskā līmenī startē kopš 2014. gada.
  • Uzvarējis 26 starptautiskās sacensībās, šajā sarakstā ieņemot piekto vietu pasaulē.
  • Čempionu līgas kopvērtējuma uzvarētājs 2019. un 2022. gadā, "Europe Strongest man" 2. vieta (2024.) un 3. vieta (2023.).
  • Četru Ginesa rekordu īpašnieks.
  • Absolvējis uzņēmējdarbības loģistiku Rīgas Tehniskajā universitātē.
  • Ikdienā strādā "JMJ Tirdzniecības grupa", pārdošanas menedžeris.
  • Sieva Ilze, meitas Elīza (12) un Estere (2).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu