Pēc gadiem ilgušās dabas skaitīšanas rezultātu apkopošanas uzliesmo vides aizstāvju un mežsaimnieku interešu sadursme
Latvijā plāno paplašināt aizsargājamās dabas teritorijas, tostarp "Natura 2000" tīklu, lai pastiprinātu aizsardzību Eiropas Savienības (ES) nozīmes biotopiem. Kamēr vides aizstāvji satraucas par nejēdzīgu šī procesa kavēšanu, meža nozare bažījas par draudiem tautsaimniecībai.
Par plāniem paplašināt aizsargājamās dabas teritorijas liecina šī gada februārī publiskai apspriešanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) nodotais informatīvais ziņojums ar garu un detalizētu nosaukumu – "Par aizsargājamo biotopu izplatības un kvalitātes apzināšanas rezultātiem un tālāko rīcību aizsargājamo biotopu labvēlīgas aizsardzības stāvokļa nodrošināšanas un tautsaimniecības nozaru attīstības interešu sabalansēšanai".
Lai apturētu 2019. gadā Eiropas Komisijas ierosināto pārkāpumu procedūras lietu par nepietiekamu aizsardzību vairākiem sauszemes biotopu veidiem, jau pagājušā gada novembrī valdība apstiprināja VARAM sagatavotos noteikumus par dabas liegumiem, paredzot izveidot 74 jaunus dabas liegumus un paplašināt jau izveidoto sešu dabas liegumu teritorijas.
VARAM ziņojuma autori apgalvo, ka pašlaik Latvijā aizsargājamās dabas teritorija ir viena no vismazākajām salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm
un ka liela daļa no 2017. līdz 2020. gadam īstenotās dabas vērtību inventarizācijas jeb dabas skaitīšanas laikā atklāto vērtību nav aizsargātas.
Biotopus apdraud mežu izciršana
Ziņojumā cita starpā atzīts, ka aizvadītajos četros gados, izcērtot mežus, iznīcināti Dabas aizsardzības pārvaldes uzturētajā datu sistēmā "Ozols" reģistrētie meža biotopi 9100,8 ha platībā.
"Tie gan ir oficiālie dati," norāda Pasaules Dabas fonda Latvijā vadītājs Jānis Rozītis, "taču postījumu patiesais apmērs ir krietni lielāks, jo mežu izciršana turpinās. Diemžēl biotopu iznīcināšana notikusi gan publiskajos, gan privātajos mežos.
Man nekā nav saprotams, kā bioloģiski augstvērtīgas vietas varēja izcirst uzņēmuma "Latvijas valsts meži" apsaimniekotajos valsts mežos, kaut arī jau bija zināms par Eiropas Komisijas ierosināto lietu un slikto dabas vērtību stāvokli Latvijā.
Šāda saimniekošana nav ne dabai draudzīga, ne ilgtspējīga."
Biotopu aizsardzībai paredzētie jaunie liegumi, kuri pārsvarā veidoti valstij piederošajos mežos, un februārī publiskotais VARAM ziņojums kopā ar vairākiem jau pašlaik aizsargājamo dabas teritoriju paplašināšanas scenārijiem uz valdību nav virzīti, jo raisījuši strīdu starp dabas vērtību sargātājiem un mežu īpašniekiem, kuri paplašināšanā saredz apdraudējumu saimnieciskajai darbībai.