Īpašs pavasara vēstnesis katru gadu ir pirmā modusies ērce. Ziņa par to, ka šie kukainīši sarosījušies, iespējams, nav tā priecīgākā, tomēr tā ir kā zīmogs lielajā Gada grāmatā: pavasaris tiešām ir klāt: un, jā – šogad sevišķi agrs.

Ērces jau modušās

Austrumu slimnīcas stacionārā "Latvijas Infektoloģijas centrs" pagājušās nedēļas nogalē izņemta un izmeklējumiem nosūtīta šogad pirmā ērce. 2023. gadā Austrumu slimnīcā ārstējušies 99 ar ērču encefalītu inficēti pacienti. Kopumā pērn Austrumu slimnīcā pacientiem noņemtas 1254 ērces. Ārsti atgādina, ka pret ērču encefalītu ir būtiski vakcinēties, to var darīt visu gadu.

Aicina ziņot par vides piesārņotāju

Valsts vides dienests (VVD) aicina iedzīvotājus ziņot par personām, kas pagājušajā nedēļā – laikā no no 4. līdz 6. martam – varētu būt izgāzušas ķīmiskas vielas Juglas un Bukultu rajonā Rīgā.

VVD konstatējis, ka Bukultos, Jaunciema gatvē 19d un Juglā, Pakalnieša ielā 11, izgāzti vairāki iepakojumi ar minerālmēsliem un nezināmām ķīmiskām vielām. VVD aicina ziņot iedzīvotājus, kuru rīcībā ir kāda informācija, video vai foto uzņēmumi par neraksturīgu vai aizdomīgu vieglā kravas transporta līdzekļu kustību norādītajā apkārtnē minētajā laika posmā. Par pārkāpumu sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju VVD ir uzsācis administratīvā pārkāpuma lietu.

Izglītos par krasta eroziju

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) 13. martā plkst. 10 organizē tiešsaistes semināru "Latvijas klimata pārmaiņu un jūras krasta erozijas novērtēšana valsts un pašvaldību mērogā", kurā aicina piedalīties Latvijas jūras piekrastes pašvaldību pārstāvjus, īpaši – teritorijas plānošanas un attīstības daļas speciālistus.

Seminārā varēs uzzināt par to, kā dažādos Latvijas krasta līnijas posmos ir mainījusies krasta līnija un kā, izmantojot satelītu datus, noteikt līdz šim erozijas visvairāk ietekmētās Latvijas pašvaldības. Reģistrēšanās semināram līdz 12. martam, sekojot saitei "https://ej.uz/wj7j".

LVĢMC organizē semināru Norvēģijas finanšu instrumenta programmas "Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide" ietvaros.

Rīkos Skudru rītus

Sagaidot pavasari un kukaiņu mošanos, Latvijas Nacionālais dabas muzejs skolēnu brīvlaika nedēļā sarūpējis norišu ciklu "Skudru rīti", kas notiks izstādē "Skudra". Izstādes organizētāji aicina padomāt par visiem zināmā rosīgā kukainīša lielo nozīmi dabas procesos. Lai tematu izzinātu rūpīgāk, četras dienas – no 12. līdz 15. martam – notiks īpaši "Skudru rīti" ar radošajām darbnīcām un izglītojošiem stāstiem. Aktivitātes notiks no otrdienas līdz piektdienai laikā no plkst. 11 līdz 14. Īpaši tiek gaidītas ģimenes ar bērniem no pieciem līdz 12 gadiem.

Pētīs gaisa piesārņojumu Rīgā

Rīgas plānošanas reģions starptautiska projekta "Urban ReLeaf" ietvaros veiks gaisa kvalitātes mērījumus. Tajos aicināti iesaistīties arī iedzīvotāji. Projekta autori iecerējuši izvietot uz balkona vai citur privātā teritorijā 20 speciālas mērierīces ar sensoriem. Tās tiks novietotas dažādās vietās Rīgas centrā vai tā tuvumā. Projekta mērķis ir pētīt gaisa piesārņojuma veidošanās atšķirības atkarībā no diennakts laika, satiksmes intensitātes, vides faktoriem, laikapstākļiem, gadalaika, kā arī apbūves blīvuma un veida. Divu gadu laikā mērījumiem tiešsaistē ikviens varēs sekot līdzi speciālā platformā.

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".