Piedāvājot bezmaksas izmantošanai Rūpniecības preču tirgū demontētos materiālus, Rīgas domei nācies secināt, ka iedzīvotāji ir visnotaļ gatavi apritīgai saimniekošanai – saņemti pāri par 200 iesniegumu un uz tirdziņa atvēršanas brīdi pat veidojusies rinda.

Tomēr ne tikai rosīgie darboties gribētāji ir modušies pavasara darbiem, Vides dienests ziņo, ka nesnauž arī piesārņotāji. Izrādās, ka joprojām ne mazums ir tādu, kas, peļņas dzīti, būs gatavi izmest vai apglabāt atkritumus vidē. Lai jaunā paaudze augtu zinoša un pārliecināta par nepieciešamību saudzīgi izturēties pret dabas vērtībām, līdz ar marta sākumu aktīvāk sarosījušies dažādu interaktīvu izglītojošu pasākumu, kā arī dabas darbnīcu un akciju rīkotāji. Garlaicīgo lekciju laiks ir pagājis, un – ja būs interesanti, var prognozēt, ka atsaucība būs!

Pavasara sezonu atklāj arī vides piesārņotāji

Sākoties siltākam laika periodam, Valsts vides dienesta (VVD) redzeslokā nonākuši vairāki vides piesārņotāji. Kopumā iedzīvotāji VVD nedēļas laikā vērsušies ar 30 sūdzībām. Reaģējot uz tām, dienests konstatējis būtiskus pārkāpumus – ar dažādu veidu atkritumiem piesārņota ~ 1000 m2 liela teritorija Sventes pagastā, Latgalē; neatbilstoši vidē uzglabāti naftas produkti Apes pagastā, Vidzemē; uzglabāti un dedzināti dažādu veidu atkritumi privātīpašumā Smārdes pagastā, Kurzemē; nelegāli aizbērts Vārnupes posms Zemgalē, kā arī ar kanalizācijas saturu piesārņota teritorija Ķekavas novadā.

"Jāatzīst, ka vēl aizvien ne tikai iedzīvotāji, bet arī uzņēmumi cenšas nopelnīt uz vides rēķina, atkritumus apglabājot vai apsaimniekojot negodprātīgi," 

novērojis VVD Operatīvas koordinācijas centra direktors Elmārs Jasinskis. "Ja konstatēts šāds pārkāpums, visērtāk par to paziņot, zvanot uz VVD Operatīvās koordinācijas centru +371 26338800 vai izmantojot Vides SOS mobilo lietotni."

Iedarbina jauno kārtību tekstilražotājiem

"Latvijas Zaļais punkts" pagājušajā nedēļā sācis līgumu slēgšanu par tekstila izstrādājumu atkritumu apsaimniekošanu.

Šā gada 1. jūlijā stāsies spēkā izmaiņas Dabas resursu nodokļa likumā, paredzot atbildību tekstilizstrādājumu ražotājiem un tirgotājiem, nosakot dabas resursu nodokļa likmi 0,50 eiro apmērā par vienu tirgū laisto tekstilizstrādājumu, tostarp – apģērbu un apavu kilogramu. Atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai "Latvijas Zaļais punkts" ir sācis līgumu slēgšanu ar tekstila izstrādājumu ražotājiem un tirgotājiem, lai nodrošinātu tekstila izstrādājumu atkritumu savākšanu, atkārtotu lietošanu, pārstrādi un reģenerāciju. 

Savukārt ražotāji un tirgotāji, noslēdzot minēto līgumu, saņems 100% atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa. 

Paredzētās izmaksas par tekstila apsaimniekošanu "Latvijas Zaļā punkta" klientiem varētu būt vismaz par 70% zemākas nekā valstī noteiktā dabas resursu nodokļa likme.

"Zemes stunda" būs 23. martā

Vides akcija "Zemes stunda" šogad norisināsies 23. martā pulksten 20.30. Pasaulē lielākā vides akcija "Zemes stunda" atgriezīsies jau astoņpadsmito gadu pēc kārtas, lai iedvesmotu ikvienu rūpēties par mūsu planētu. Izslēdzot apgaismojumu objektos un mājokļos, visā pasaulē iedzīvotāji tiek aicināti simboliski veltīt stundu Zemei. Pērn akciju atbalstīja cilvēki 190 valstīs un teritorijās, aptverot 90% planētas.

"Botania" uzņēmusi jau 2000 viesu

Nacionālā botāniskā dārza Vides izglītības centrā "Botania" pirmajā tā darbības mēnesī viesojušies vairāk nekā 2000 apmeklētāju. 

Īpašu popularitāti gan mazu, gan pat sirmu apmeklētāju vidū baudījušas virtuālās brilles ceļojumiem pazemē un koku vainagā, kā arī digitālās spēles uz lielajiem ekrāniem. 

Netrūkst arī ieinteresētu pētnieku kā pie mikroskopiem, tā pie stumbru un ziedu smaržu galdiem. Pirmā mēneša vērojumi liecina, ka vairāk nekā 100 augu stāstu iepazīšana ar visām maņām var aizņemt līdz pat divām stundām un ilgāk.

"Vizium" aicina uz dabas darbnīcām

Ventspils zinātnes centrs "Vizium" aicina marta nedēļas nogalēs apmeklēt radošās darbnīcas, kurās atraktīvā veidā būs iespēja uzzināt vairāk par bišu dzīves ciklu, meža augiem un dzīvniekiem, kā arī ligzdu uzbūvi. Pieteikšanās nedēļas nogales darbnīcām tiek atvērta katru pirmdienu: "www.adre.se/maziepetnieki".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.