Pēc Gruzijas parlamenta vēlēšanām 2024. gada 26. oktobrī valsts atrodas kritiskā demokrātiskās attīstības posmā. Valdošā partija "Gruzijas sapnis" saglabāja varu, saņemot teju 54% balsu, tomēr sabiedrības protesti un starptautiskā kritika par iespējamiem pārkāpumiem ir radījusi nopietnus jautājumus par valsts politisko nākotni.
Oficiālie rezultāti un opozīcijas reakcija
Pēc parlamenta vēlēšanām galvenās politiskās figūras ir paudušas pretējus viedokļus par vēlēšanu leģitimitāti, kas liecina par dziļu politisko šķelšanos un gaidāmo nestabilitāti.
"Gruzijas sapņa" līderi apgalvo, ka vēlēšanas bijušas caurskatāmas un godīgas. Turpretī opozīcijas līderi un Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili ir pauduši bažas par iespējamiem krāpšanas gadījumiem un pārkāpumiem vēlēšanās. Prezidente ir publiski atbalstījusi tautas aicinājumus aizsargāt demokrātiju, aicinot pilsoņus aizstāvēt demokrātiju un nosaucot vēlēšanas par izšķirošām Gruzijas demokrātiskajai nākotnei. Viņa apsūdz "Gruzijas sapni" par valsts novirzīšanu no tās prorietumnieciskajiem centieniem.
Valdošās partijas "Gruzijas sapnis" dibinātājs Bidzina Ivanišvili partijas uzvaru skaidroja ar partijas uzsvaru uz mieru un stabilitāti, īpaši attiecībā uz Krieviju.
Ivanišvili apgalvoja, ka partijas pievilcības centrā ir izvairīšanās no konfliktiem un Gruzijas suverenitātes saglabāšana.
Opozīcijas partijas "Apvienotā nacionālā kustība" vadītāja Tina Bokučava asi apšaubīja šos rezultātus, apgalvojot, ka vēlēšanās ir plaši izplatīta krāpšana un vēlētāju iebiedēšana. Bokučava vainoja "Gruzijas sapni" par demokrātisko procesu graušanu un aicināja Tbilisi rīkot masu protestus, lai pieprasītu atkārtotas vēlēšanas.
Prezidente Salome Zurabišvili, eiropeisko vērtību aizstāve, apgalvoja, ka vēlēšanas ir ietekmējusi "Krievijas speciālā operācija", kuras mērķis ir izjaukt Gruzijas ceļu uz Eiropu. Aicinot uz protestiem, Zurabišvili mudināja pilsoņus pretoties "totālai balsu viltošanai", uzskatot šo brīdi par kritisku Gruzijas demokrātiskajai nākotnei.
Vēlēšanu strīdi atkārtojas
Lai labāk izprastu 2024. gada parlamenta vēlēšanas, ir jāatgādina Gruzijas vēlēšanu pretrunīgā vēsture. Arī 2020. gada parlamenta vēlēšanas tika asi kritizētas un tika izteiktas apsūdzības par balsu viltošanu un administratīvo resursu ļaunprātīgu izmantošanu.
Šoreiz nobalsojušo vēlētāju aptauju rezultāti ir pretrunā ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) ziņojumu. Ar opozīciju saistīto plašsaziņas līdzekļu pasūtītās nobalsojušo vēlētāju aptaujas, ko veica uzņēmumi "HarrisX" un "Edison Research", liecina, ka "Gruzijas sapņa" atbalsts ir ievērojami mazāks, nekā ziņo CVK. Turpretī trešā nobalsojušo vēlētāju aptauja, ko "GORBI" veica valdību atbalstošā TV kanāla "Imedi" vajadzībām, liecināja par pārliecinošu "Gruzijas sapņa" uzvaru.