Eiropas Parlaments vakar pieņēma rezolūciju, kurā uzsvērta nepieciešamība novērst iespējas Krievijas ietekmes aģentiem izmantot parlamenta resursus naidīga un kaitnieciska satura izplatīšanai.

Tas tiks darīts, stiprinot EP iekšējās drošības sistēmas pret Krievijas iejaukšanos, kas ir īpaši būtiski hibrīdkara apstākļos. Rezolūciju atbalstīja 433 no 507 balsojušajiem deputātiem.

Pēc tam kad Tatjanas Ždanokas aktivitātēm Eiropas līmenī uzmanību mudināja pievērst žurnālistu veiktā izmeklēšana, šonedēļ Eiropas Parlamentā, piedaloties Eiropas Komisijas (EK) un Eiropadomes pārstāvjiem, notika debates par šo tā dēvēto "Rašageitu" un Krievijas iejaukšanos demokrātiskajos procesos Eiropas Savienībā (ES). Debatēs piedalījās arī pati Ždanoka. Viņa pat uzstājās debašu pirmajā daļā, ciniskā mierā apgalvojot, ka viņa esot "miera aģente". 

"Jā, Tatjana Ždanoka, jūs esat tikpat liela miera aģente kā Putins," viņai atbildēja Lietuvas pārstāve Rasa Juknevičiene. 

Viņa aicināja kolēģus nekad vairs nesaukt Ždanoku par Latvijas deputāti. "Šeit viņa ir Kremļa pārstāve. Manas māsas un brāļi latvieši ir godājama Eiropas tauta, bet Ždanoka ir padomju okupācijas laikā veiktās rusifikācijas relikts." Savukārt Čehijas deputāts Marcels Kolaja, vēršoties pie Ždanokas, norādīja: "Varbūt pasaulei būtu labāk, ja jūs lūgtu savam draugam un sabiedrotajam Putinam izvākties no Ukrainas un jūs personīgi varētu ierasties Hāgā."

Šodien pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlaments apņemas pilnībā atbalstīt Latvijas iestādes un sadarboties ar tām izmeklēšanā par T. Ždanokas rīcību, kā arī aicina kompetentās iestādes izmeklēt, vai pret viņu ir jāsāk kriminālvajāšana saskaņā ar krimināllikuma normām. Rezolūcijā deputāti pauž lielu sašutumu un nopietnas bažas par Krievijas pastāvīgajiem centieniem graut Eiropas demokrātiju, veicināt šķelšanos Eiropas pilsoņu vidū, dažkārt uzpērkot atsevišķus EP deputātus un veidojot viņu atkarību caur Eiropas politiskajām partijām, kuras darbojas kā Kremļa propagandas pastiprinātāji. "Uzskatu, ka T. Ždanoka nav vienīgais Kremļa aģents EP, ir arī citi, kuri kalpo Krievijas interesēm, tādējādi apdraudot ES drošību," vērtē Eiroparlamenta deputāte Inese Vaidere. 

"Tāpēc EP nekavējoties un obligāti būtu jāveic rūpīga iekšējā izmeklēšana, lai izvērtētu visus iespējamos Krievijas iejaukšanās gadījumus."

Deputāti, kas piederīgi tā dēvēto krievvalodīgo kopienām ES dalībvalstīs, ir viegls laupījums Krievijas izlūkdienestiem. Igaunijas deputāts Riho Terrass nedēļas sākumā notikušajās debatēs izteicās, ka Ždanokas attiecības ar Krievijas Federālo drošības dienestu (FSB) viņu nepārsteidz. "Es būtu pārsteigts, ja jums nebūtu nekāda sakara ar FSB," viņš vērsās pie Ždanokas. Arī pēc Terrasa domām, Ždanoka EP nav vienīgā Krievijas aģente. "Ceru, ka šis gadījums palīdzēs mums atvērt acis un ieraudzīt briesmas, kas mūs vajā ik dienu," viņš rezumēja. Savukārt deputāts no Polijas Rišards Čarneckis izteicās, ka tagad gan poļi, gan viņu kaimiņi Baltijas valstīs beidzot var justies gandarīti, ka tikuši sadzirdēti. "Mēs jau gadiem ilgi runājam par to, ko dara Krievija. Un runa nav tikai par vienu politisko grupu, un runa nav tikai par Baltijas valstīm," uzsvēra deputāts.

Kā vēstīts iepriekš, noplūdinātas elektroniskā pasta sarakstes liecina, ka Ždanoka vismaz kopš 2004. gada regulāri atskaitījusies Krievijas Federālā drošības dienesta darbiniekiem par savām aktivitātēm un lūgusi naudu pasākumu rīkošanai. Sarakste nonākusi Krievijas pētnieciskā izdevuma "The Insider" rīcībā, bet tas informācijā dalījies ar "Re:Baltica", igauņu portālu "Delfi" un Zviedrijas laikrakstu "Expressen".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.