Libānā otrdien piedzīvots masveidīgs peidžeru eksploziju vilnis, kurā dzīvību zaudējuši vismaz 12 cilvēki, bet apmēram 2800 ievainoti.

Reklāma

Daudzi no viņiem bijuši Irānas atbalstītā šiītu grupējuma "Hezbollah" locekļi. Libānā ietekmīgais grupējums par piedzīvoto uzbrukumu apsūdzējis Izraēlu, solot tai atriebties. Izraēla oficiāli kaimiņvalstī notikušo sprādzienu vilni nav komentējusi.

Daudz ievainoto

"Hezbollah" paziņojis, ka grupējuma biedru peidžeri otrdien sākuši sprāgt gandrīz vienlaikus pulksten 15.30 pēc vietējā laika (arī 15.30 pēc Latvijas laika). Libānas veselības ministrs Firass Abiads trešdien paziņoja, ka šo elektronisko ierīču eksplozijās dzīvību zaudējuši vismaz 12 cilvēki, tostarp divi bērni. Miruši arī četri veselības aprūpes darbinieki, kuri strādājuši Beirūtas slimnīcās. Apmēram 2800 cilvēki sprādzienos ir ievainoti. Vairums cietušo ir no galvaspilsētas Beirūtas vai Libānas dienvidiem. Lielai daļai ievainoto esot sejas, acu vai roku traumas.

Ar Izraēlu ilgstošā konfliktā iesaistītais "Hezbollah" paziņojis, ka "noziedzīgais un nodevīgais ienaidnieks noteikti saņems taisnīgu sodu".

"Hezbollah" sabiedrotā Irāna notikušo nosaukusi par "terorismu", par ko atbildīga esot Izraēla. 

Zināms, ka peidžera sprādzienā Beirūtā ievainots Irānas vēstnieks Libānā Modžtaba Amani. Libānas valdība nosodīja uzbrukumu kā "noziedzīgu Izraēlas agresiju". Tikmēr Vašingtona noliegusi pieņēmumu, ka būtu zinājusi par iespējamiem Izraēlas plāniem sarīkot šādu vērienīgu operāciju.

Sarežģīta operācija

Ja par peidžeru sprādzieniem atbildīga ir Izraēla, tas nozīmē, ka tās izlūkdienesti ir ieguvuši piekļuvi "Hezbollah" piegāžu ķēdēm, kas nav viegli izdarāms, intervijā telekanālam CNN norādīja bijušais ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes darbinieks Roberts Bērs. "Peidžerā vai mobilajā telefonā ir iespējams noslēpt sprāgstvielas, ievietot tur miniatūru detonatoru un nodrošināt, ka savienojums ir šifrēts. Tiek nosūtīts kods, un tas tiek atšifrēts, visi detonatori vienlaikus uzsprāgst," skaidroja eksperts. CNN, atsaucoties uz informētiem avotiem, vēstījis, ka peidžeru spridzināšana bijusi Izraēlas ārējā izlūkdienesta "Mossad" un militārā izlūkdienesta kopīgi sarīkota operācija. Uzsprāgušie peidžeri bijuši jauni. "Hezbollah" kaujinieki tos iegādājušies pēdējos mēnešos, CNN atklājusi kāda informēta Libānas amatpersona. 

Izraēlas izlūkdienesti esot ievietojuši sprāgstvielas peidžeros blakus to baterijām, vēstījis laikraksts "New York Times", atsaucoties uz ASV un citu valstu amatpersonu teikto. Peidžeros ievietoti arī slēdži attālinātai to detonēšanai.

Beirūtā uzsprāgušā peidžera atliekas.

Daudz jautājumu raisa šīs operācijas mērķis, kā arī tās īstenošanai izraudzītais laiks. Ziņu vietne "Axios", atsaucoties uz informētiem avotiem ASV un Izraēlā, vēsta, ka sprāgstvielas Izraēlas izlūkdienesti peidžeros ievietojuši, gatavojoties lielam karam pret "Hezbollah". Šāda kara sākumā peidžeri tiktu uzspridzināti. Pēdējā laikā Izraēlai radušās aizdomas, ka šis plāns varētu tikt atklāts. Tāpēc pieņemts lēmums peidžerus spridzināt tagad. Pagaidām nav zināms, kā tieši uz notikušo reaģēs "Hezbollah", kas pēc Izraēlas un teroristu grupējuma "Hamās" kara sākuma pērnā gada oktobrī ir apšaudījis Izraēlu ar raķetēm, tomēr plašākā karā iesaistīties nav gribējis.

Ražoti Ungārijā

Plašais sprādzienu vilnis liecina, ka "Hezbollah" nav izdevies panākt lielāku drošību, atsakoties no modernākām sakaru tehnoloģijām. Šā gada februārī "Hezbollah" līderis Hasans Nasralla aicināja grupējuma biedrus un viņu ģimenes locekļus atteikties no mobilo telefonu lietošanas, jo ar to palīdzību var noteikt viņu atrašanās vietu. Grupējums jau ilgstoši bažījas, ka mobilie telefoni ir viegls mērķis ASV un Izraēlas izlūkdienestiem. Mobilo telefonu vietā "Hezbollah" plašāk sācis izmantot peidžerus, lai arī tajos var tikai saņemt ziņu, kurā parasti tiek doti norādījumi piezvanīt vai doties uz kādu konkrētu vietu.

Peidžeru uzsprāgšana piesaistījusi uzmanību nelielajam Taivānas uzņēmumam "Gold Apollo", ar kura nosaukumu uzsprāgušie peidžeri tiek saistīti. 

Uzņēmums trešdien paziņoja, ka piešķīris savu zīmolu Libānā eksplodējušajiem peidžeriem, taču tos ražojis Budapeštā reģistrēts uzņēmums "BAC Consulting KFT", kam atļauts izmantot "Gold Apollo" preču zīmi vairākos reģionos. "Saskaņā ar sadarbības līgumu mēs pilnvarojam BAC izmantot mūsu zīmola preču zīmi produktu pārdošanai noteiktos reģionos, bet par produktu izstrādi un ražošanu atbild tikai BAC," uzsvērts paziņojumā. "Gold Apollo" vadība atklāja, ka sadarbojas ar BAC jau trīs gadus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.