Nesenais neveiksmīgais mēģinājums liberalizēt Polijas stingro abortu likumu joprojām satricina valdošo koalīciju. Premjerministrs Donalds Tusks otrdien atcēla no attīstības un tehnoloģiju ministra vietnieka amata Valdemāru Slugocki, kas pārstāv paša vadīto liberāli konservatīvo partiju "Pilsoniskā platforma" (PO).

Reklāma

Slugockis un vēl divi deputāti, kas pārstāv partiju apvienību "Pilsoniskā koalīcija" (KO), 12. jūlijā Seimā vai nu nepiedalījās vai atturējās balsojumā par abortu likuma liberalizāciju.

Kā ziņots, likumprojekts, kas paredzēja dekriminalizēt palīdzību aborta veikšanā, parlamenta apakšnamā tika noraidīts ar 218 pret 215 balsīm.

Likumprojekta nogremdēšanā tiek vainoti tie Tuska vadītās plašā koalīcijas pārstāvji, kas balsoja pret vai vispār nebalsoja.

Valdošo koalīciju veido partijas, kas pārstāv visraibākos politiskos novirzienus. Tusks pārstāv Lielāko apvienību - KO, kuras sastāvā ir viņa vadītā PO un dažādas liberālās un pat kreisās sīkpartijas. Taču koalīcijas sastāvā ir arī agrārās Polijas Tautas partijas un centriski labējās partijas "Polija 2050" apvienība "Trešais ceļš" (TD), kā arī kreiso partiju apvienība "Kreisie".

Īpaši daudz deputātu, kas kopā ar opozīcijā esošo nacionālkonservatīvo partiju "Likums un taisnīgums" (PiS) un galēji labējo partiju "Konfederācija" balsoja pret likumprojektu, pārstāvēja TD.

"Izrādījies, ka tā ir ilūzija, ka tie, kas atbalsta abortu tiesību liberalizāciju, Seimā ir vairākumā," otrdien atzina Tusks. "Nē, mēs Seimā esam mazākumā."

Viņš piebilda, ka nav spējis atrast argumentus, lai pārliecinātu visus valdošajā koalīcijā.

Tusks, kas pie varas nāca decembrī, priekšvēlēšanu kampaņas laikā solīja mīkstināt stingro abortu likumu.

Polijā šobrīd ir spēkā viens no stingrākajiem abortu regulējumiem Eiropā, un 2020.gadā pēc Konstitucionālā tribunāla sprieduma grūtniecības pārtraukšana tika gandrīz pilnībā aizliegta.

Šobrīd Polijā aborts atļauts vienīgi izvarošanas vai incesta gadījumā, kā arī gadījumos, ja grūtniecība apdraud sievietes dzīvību. Taču pat augļa nopietnas pataloģijas gadījumos grūtniecības pārtraukšana nav atļauta.

Tomēr aborts pats par sevi netiek sodīts, taču palīdzība tā izdarīšanā vai atbalstīšana tiek atzīta par kriminālsodāmu nodarījumu, par ko draud trīs gadu cietumsods.

Likumprojekts būtu palīdzējis aktīvistiem, kas sievietēm, kuras vēlas pārtraukt grūtniecību, piegādā citās valstīs iegādātas tabletes medikamentozam abortam, un citiem, tajā skaitā laulātajiem vai partneriem, kas atbalstījuši sievietes nevēlamu grūtniecību pārtraukšanā.

Pēc balsojuma Slugockis un Romans Gertihs tika izslēgti no KO frakcijas.

Tomēr Tusks iestājās par Gertihu, kurš savulaik bija sociāli konservatīvās partijas "Polijas Ģimeņu līga" līderis, norādot, ka viņš sen esot zināms kā kategorisks abortu pretinieks un ka no viņa atbalsts likumprojektam netika gaidīts.

Aptauja

Kā vērtējat LASI.LV rakstu kvalitāti?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.