Rīgas pilsētas tiesa pirmajā instancē attaisnojusi Valsts policijas darbinieci Jūliju Ķīsi, kura bija apsūdzēta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, izraisot smagas sekas.
Apsūdzība uzskata, ka Ķīse savulaik kā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbiniece, kādam Polijas uzņēmumam atdodot piecas mucas ar ketamīnu, valstij nodarīja 2,07 miljonu eiro zaudējumus.
J. Ķīse dienestu Valsts policijā sākusi 2012. gadā, bet 2018. gadā kļuva par VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vecāko izmeklētāju. Kā liecināja pati apsūdzētā, 2019. gada 14. maijā viņai izskatīšanai nodots materiāls par to, ka caur lidostu "Rīga" tranzītā vesta krava ar visiem vajadzīgajiem pavaddokumentiem – piecas mucas ar baltu kristālisku vielu. Izmeklētāja uzsākusi kriminālprocesu, lai izņemtajai vielai varētu noteikt ekspertīzi. Tajā secināts, ka mucās bija ketamīns – viela, ko medicīnā izmanto kā narkozes līdzekli. Cilvēki to mēdz izmantot arī kā apreibinošu vielu – haluciogēnu ar disociatīvu iedarbību.
Jāuzsver, ka 2019. gadā ketamīns vēl nebija iekļauts Latvijā kontrolējamo narkotisko un psihotropo vielu sarakstā. Tas tika izdarīts tikai 2022. gada 15. jūnijā.
VID sistēmā strādājošajai izmeklētājai tā bija pirmā tāda lieta, tāpēc viņa neesot zinājusi, ko iesākt ar izņemto ketamīnu. Arī viņas tiešais priekšnieks šajā jautājumā nebijis nekāds padomdevējs. Viņš esot Ķīsei ieteicis konsultēties ar uzraugošo prokuroru. Lietu uzraudzīja prokurore Ināra Šperliņa. Viņa esot devusi norādījumus kriminālprocesu izbeigt, bet izņemto kravu iznīcināt vai atdot īpašniekiem. Ņemot vērā, ka ketamīna īpašnieki regulāri sazinājušies ar izmeklētāju un žēlojušies, ka viņiem VID rīcības dēļ ir pamatīgi materiālie zaudējumi, Ķīse vēlreiz pakonsultējusies ar prokurori, kura teikusi, ka kravu drīkst atdot atpakaļ. Izmeklētāja tieši tā arī izdarīja, par to esot bijusi informēta gan viņas priekšniecība, gan uzraugošā prokurore.
Pēc pāris nedēļām priekšniecība esot izsaukusi J. Ķīsi un jautājusi, kur ir ketamīna krava. Izmeklētāja atbildējusi, ka ketamīns atdots īpašniekiem, bet kriminālprocess izbeigts. Muitas lietu izmeklēšanas daļas vadītājs Andris Ābols izmeklētājai esot pateicis, ka Ķīse rīkojusies prettiesiski, un licis rakstīt atlūgumu, ko darbiniece arī izdarījusi.
Kopš 2019. gada 30. oktobra Ķīse VID vairs nestrādā, šobrīd viņa atkal ir Valsts policijas inspektore. Taisnības labad jāpiebilst, ka arī A. Ābols vairs nestrādā VID.
Gadu pēc šeit aprakstītajiem notikumiem viņš ticis aizturēts aizdomās par koruptīvām darbībām. Par to, kāds rezultāts ir ar Ābolu saistītajam kriminālprocesam, publiski pieejamu informāciju atrast neizdevās.
Kriminālprocess, kurā Ķīsei tagad ir apsūdzētās statuss, esot uzsākts tikai pusgadu pēc tam, kad viņa bija izbeigusi procesu par ketamīna kravu. Prokurors Eduards Muižnieks uzskata, ka Ķīse, atdodama kravu Polijas uzņēmumam, kas to nogādāja preces pasūtītājam Nīderlandē, esot apzināti rīkojusies pretēji VID interesēm. Jāpiebilst, ka ketamīnu saturošās vielas bija 124,9 kg, bet kravas vērtība – 9 242 449,27 eiro. Ķīse šo kravu bez muitas iestādes atļaujas izlaidusi brīvā apgrozībā. Par kravu neesot tikuši veikti muitas maksājumi. Tā rezultātā Latvijas Republikai esot nodarīts 2 070 254,12 eiro mantiskais kaitējums. Prokurors lūdza tiesu šo summu piedzīt no apsūdzētās. Prokurors lūdza tiesu sodīt Ķīsi ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem, uz četriem gadiem atņemot viņai tiesības ieņemt valsts amatpersonas amatu.
Apsūdzētā Ķīse savā pēdējā vārdā pauda, ka, viņasprāt, valstij tāds kaitējums nav nodarīts, bet muitas tranzītprocedūras noslēgšana neietilpst izmeklētāja pienākumos.
Savu aizstāvību Ķīse balstīja uz to, ka krava, kas tiek vesta tranzītā, nav apliekama ar muitas nodokli.
Tiesnese Gunta Sokolova nolēma, ka J. Ķīse nav vainīga, un attaisnoja. Spriedums vēl nav stājies spēkā. Visdrīzāk, ka lieta nonāks Rīgas apgabaltiesā, jo prokurors Muižnieks sarunā ar "Latvijas Avīzi" uzsvēra, ka viņš joprojām ir pārliecināts par Ķīses vainīgumu. Viņš plāno iesniegt apelācijas sūdzību.