Par godu spilgtā krāsu mākslinieka Valda Buša (1924–2014) 100 gadu jubilejai atvērtas vairākas viņa darbu izstādes. Rīgā galerijā "Art Platz" līdz pat septembra beigām skatāma ekspozīcija "Valdis Bušs 100". Jūrmalas muzejā atklāta izstāde "Valdis Bušs 100. Savienojums". Bulduru Izstāžu namā izveidota māksliniekam veltīta ekspozīcija "…manas krāsas ir spilgtas, mazliet trakas…".
Katra izstāde ir ar savu raksturu un jēgu. Valda Buša gleznās nav vietas klusumam. Tās ir krāšņas, ekspresīvas, dzīvespriecīgas un vitālas, un vienīgie klusie periodi ir viņa izstāžu darbībā, bet ne radītajos mākslas darbos.
Nekas nepaliek bez pēdām
Mākslinieka dzīve atspoguļojas viņa daiļradē. Ekspozīcija Bulduru izstāžu namā "…manas krāsas ir spilgtas, mazliet trakas…" ļauj vairāk izprast mākslinieka traģiskos dzīves un daiļrades līkločus, atklājot viņa cilvēciskās īpašības.
Valdis Bušs, būdams Mākslas akadēmijas ceturtā kursa students, 1949. gadā atteicās no studijām un devās līdzi savai līgavai, kas kā tautas nodevēja tika izsūtīta uz Sibīriju. Valda Buša atmiņās un mākslas vēsturnieku rakstos Sibīrija tiek saukta par Tālajiem Austrumiem, kur abi jaunieši reģistrēja savu laulību.
"Šis solis radīja ķēdes reakciju, kas ietekmēja visu Valda Buša tālāko dzīvi un daiļradi. Viņam nebija ļauts pabeigt studijas, uz ilgiem gadu desmitiem viņam bija liegts rīkot un piedalīties izstādēs, kas atstāja rūgtumu uz visu atlikušo mūžu," stāsta Bulduru izstādes kuratore Jana Rāve, "1972. gadā, kad mākslinieks tuvojās pusmūžam, Jūrmalas vēstures un novadpētniecības muzejā notika viņa pirmā personālizstāde. Gadu vēlāk viņš tika uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā. Šie divi svarīgie un ilgi gaidītie notikumi – personālizstāde un oficiālā uzņemšana Mākslinieku savienībā – bija kā tramplīns, kā lēciens, lai paspētu nokavēto un pieteiktu sevi mākslas pasaulē. Viņš vēlējās izdarīt to, kas citiem Valda Buša paaudzes māksliniekiem jau bija sasniegts. Viņš nebaidījās eksperimentēt un meklēt savu ceļu mākslā. Radošajā mantojumā, kas ietver vairāk nekā 5000 gleznu un studiju, Valdis Bušs ir atklājies kā ārkārtīgi darbaspējīgs un mūžam meklējošs mākslinieks. 4. jūlijā Bulduru izstāžu namā tiks atklāta vēl viena Valda Buša izstāde "Valda Buša laiks. Laikabiedri"."
Valdis Bušs gleznoja un gleznoja un vēlējās to darīt arvien labāk un labāk. Krāsu spilgtums un bagātība, darba ražīgums un nerimstošā strādāšana nāk no Latgales temperamenta un mentalitātes. Valdis Bušs dzimis Viļakā, bet Jūrmalā nodzīvoja 59 savas dzīves gadus. Viņa zīmīgākie ģeogrāfiskās atskaites punkti ir Latgale, Sibīrija un Jūrmala, ko saredzam arī mākslinieka gleznās. Valdis Bušs par sevi saka: "Kā cilvēks, kā gleznotājs es esmu zemnieks, čangalis." Šovasar jau astoto gadu pēc kārtas Viļakā tiks organizēts 8. Starptautiskais mākslas plenērs "Valdis Bušs 2024". Plenēra darbi tiks izdoti e-katalogā.
Valdis Bušs, dzīvodams Jūrmalā, izgleznoja savas emocijas, pieredzi un vērojumus, kas gadiem ilgi bija gaidījuši savu izklāšanos uz audekla ekspresīviem krāsu triepieniem. Viņa gleznas ir temperamentīgas, jaudīgas un emocionāli krāšņas.
Savienojums
Tas ir atslēgas vārds Jūrmalas muzeja izstādei "Valdis Bušs 100. Savienojums". Neviens cilvēks nevar būt brīvs no savas dzīves. Ar to, ko esi paspējis vai neesi paspējis, ir jāsadzīvo visu savu mūžu. Valdim Bušam, vēlu sākot izstāžu darbību, nācās konkurēt gan ar savas paaudzes, gan jaunajiem māksliniekiem. Viņa kā mākslinieka biogrāfijā vairāku paaudžu savienošanās ir zīmīgs process, kas noticis pusmūžā. Lai akcentētu šo savienošanos, Jūrmalas muzejs visjaunākajai mākslas mīļotāju paaudzei – izstādes apmeklētājiem bērniem – piedāvā vizuāli praktisku spēli – no Valda Buša gleznas fragmentiem salikt pašiem savu gleznu.