"Vai ir kādi īpaši noteikumi, kas paredz, par ko pirms kultūras pasākuma jābrīdina tā apmeklētāji. Iegādājoties biļetes, bieži pamanu paziņojumu – pasākumā vai izrādē smēķē, tiek lietots stroboskops vai izmantoti dūmi. Kāpēc un par ko vēl jābrīdina skatītāji, izrāžu un koncertu apmeklētāji?" vēlas noskaidrot Marija K.
Kultūras ministrijas pārstāve Dace Vizule informē, ka nav vienotas izstrādātas vadlīnijas par aspektiem, par ko būtu jābrīdina apmeklētāji pirms kultūras pasākuma. Organizatori vadoties pēc labās prakses nosacījumiem un iepriekš informējot apmeklētājus par apstākļiem, kas varētu radīt ietekmi uz veselību, pašsajūtu, lai apmeklētājs pats varētu pieņemt lēmumu, vai doties uz pasākumu, kur, piemēram, tiek izmantots stroboskops. Līdzīgi tiek norādīts par cigarešu dūmiem, īpaši paaugstinātu skaņas līmeni vai citiem aspektiem, piemēram, par necenzētas leksikas lietojumu izrādē vai izmantotiem materiāliem, kas var izraisīt alerģiju. Tāpat tiek norādīts ieteicamais vecuma slieksnis, lai apmeklētāji būtu informēti par izrāžu piemērotību bērnu, skolēnu un jauniešu auditorijai.
Latvijas Nacionālā teātra pārstāve Linda Ģībiete stāsta – brīdināt skatītājus par izrādē gaidāmo nepieciešams divos gadījumos: ja kaut kas no izrādē notiekošā var apdraudēt skatītājus veselības vai morālās stājas ziņā. Pie veselības apdraudējumiem izrādēs varot pieskaitīt smēķēšanu, augu alergēnu (lielākoties siena) un stroboskopa izmantošanu (var ietekmēt cilvēkus ar noslieci uz epilepsiju). Savukārt morālās stājas ziņā teātrim ir pienākums brīdināt skatītājus, līdz kādam vecumam izrādi skatīties nav ieteicams. Tāpēc pie atsevišķām izrādēm tiek norādīts vecuma ierobežojums, piemēram, 16+. Citu brīdinājumu pēdējā laikā Latvijas Nacionālajā teātrī neesot bijis.
“Mūsu striktākais ārējais normatīvs vienmēr bijuši mūsu skatītāji. Viņi vienmēr norādīs, ja izrādes laikā jutušies slikti, piemēram, smēķēšanas dēļ. Bijuši atsevišķi gadījumi, kad informatīvajos materiālos, kas drukāti pirms pirmizrādes, norādes par smēķēšanu uz skatuves vēl nav, taču izrādes autori mēģinājumu beigu posmā nolemj, ka cigarete uz skatuves tomēr tiks aizdedzināta. Šādās reizēs pirmajās izrādēs kāds skatītājs var būt sarūgtināts un dara mums zināmu – brīdinājuma par smēķēšanu nebija, tomēr no skatuves plūda dūmi. Tāpēc īpaši cenšamies par brīdinājumu nepieciešamību uzzināt jau laikus – viss mūsu skatītāju ērtības un informētības vārdā. Bet striktu normatīvu, piemēram, Ministru kabineta noteikumu, šajā ziņā nav,” pauž teātra pārstāve.