Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apkopojusi ieteikumus iedzīvotājiem, kas varētu palīdzēt izvairīties no krāpnieciskiem telefonzvaniem, šādi pasargājot sevi no ļaundariem, kuru mērķis ir naudas vai personas datu izkrāpšana.

SPRK aicina vispirms jau ik reizi apsvērt nepieciešamību atbildēt uz zvanu, kas saņemts no numura, kurš nesākas ar Latvijas valsts kodu +371, ja vien netiek gaidīts zvans no ārzemēm. Īpaša piesardzība jāievēro, ja zvans no ārzemju numura ir vien dažas sekundes ilgs. "Atzvanot uz šo numuru, pastāv liela iespējamība atzvanīt uz numuru ārpus Eiropas Ekonomiskās zonas vai uz paaugstinātas maksas numuru, kā rezultātā būtiski var palielināties telefona rēķins," zina teikt SPRK speciālisti. Tāpat papildu maksa var tikt piemērota, ja atzvanīts tiek uz numuru, kas ir īsāks par astoņiem cipariem. "Atgādinām, ka Latvijas astoņu zīmju numuri, kas sākas ar 78, 81 un 90, ir saistīti ar maksas pakalpojumiem, bet numuri, kas sākas ar 80, ir bezmaksas izsaukumu numuri," norāda SPRK speciālisti un lieku reizi atgādina, ka neviena finanšu iestāde vai valsts institūcija telefonsarunā nelūgs nosaukt personas datus, internetbankas pieejas kodus vai arī lejupielādēt ierīcē kādu programmatūru.

Būtiski ir atcerēties par savām tiesībām pārtraukt telefona sarunu jebkurā laikā, ja tiek pamanīts kas aizdomīgs. 

"Aicinām par visiem krāpniecības mēģinājumiem informēt savu operatoru vai Valsts policiju," tāds ir noslēdzošais SPRK padoms.

"Numerācijas krāpniecība ir aktuāla tēma praktiski visā Eiropā, katra valsts meklē risinājumus, lai aizsargātu iedzīvotājus un komersantus," skaidro SPRK Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktors Ivars Tauniņš. Par šo problēmu diskutēts arī oktobra beigās Rīgā notikušajā Eiropas pasta un telesakaru administrāciju (CEPT) konferencē. CEPT ir organizācija, kurā politikas veidotāji un regulatori no 46 valstīm visā Eiropā sadarbojas, lai saskaņotu telekomunikāciju, radiofrekvenču spektra un pasta noteikumus, tiecoties uzlabot to efektivitāti. Par vienas no CEPT darba grupām vicepriekšsēdētāju uz četriem gadiem ir ievēlēts Latvijas SPRK pārstāvis. Darba grupas atbildība ir numuru saglabāšanas pakalpojumi, numerācijas uzticamība un ar tīkla tehnoloģiju regulēšanu saistīti jautājumi.

Jau vairākus gadus SPRK strādā ar numerācijas krāpniecības gadījumiem, aizstāvot gan gala lietotāju, gan komersantu intereses. SPRK numerācijas krāpniecības mazināšanas regulējuma jaunākā redakcija stājās spēkā 2022. gada 1. oktobrī. Tajā ir noteikts, kādas pazīmes ir numerācijas krāpniecībai un kā elektronisko sakaru operatoriem rīkoties, ja tie konstatē iespējamu numerācijas krāpniecības gadījumu. Jau pašlaik vairāki komersanti veic darbības, lai savu iespēju robežās mazinātu numerācijas krāpniecību, gan ieviešot numerācijas krāpniecības uzraudzības sistēmas un pasākumus, gan sadarbojoties ar citiem komersantiem un SPRK.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.