Daudzi būs ievērojuši gan savos televizora ekrānos vai viedierīču monitoros, ka atsevišķu cilvēku anonimitāti nodrošina, it kā aizsmērējot jeb pikselizējot viņu sejas.

Reklāma

Mūsdienās šāda mērķa sasniegšanai speciāli filtri jau uzreiz ietilpst lielākajā daļā video un grafikas rediģēšanas programmu, piemēram, tajā pašā leģendārajā fotošopā. Savukārt lielie pakalpojumu sniedzēji, piemēram, GoogleMaps, izmanto jau mākslīgajā intelektā balstītus algoritmus, kas dod iespēju acumirklī jebkurā no regulāri ielādētajiem miljoniem attēlu “izsmērēt” cilvēku sejas vai privāto automašīnu numurzīmes.

Viss iepriekš minētais ir tā dēvētā digitālo attēlu pēcapstrāde. Tas nozīmē, ka oriģinālie un neapstrādātie attēli kaut kur tomēr uzglabājas un tajos varētu būt iespējams atrast informāciju, kas apdraud kādas personas datu drošību to noplūšanas gadījumā, kā tas mūsdienās joprojām pietiekami bieži arī notiek. Tāpēc amerikāņu pētnieki no Kalifornijas universitātes izlēma jau pašā saknē novērst šo problēmu, proti, sagādāt iespēju aizvākt nevēlamos attēlojumus ātrāk, vēl pirms gaisma vispār nonāk uz kameras gaismjutīgās matricas.

Tādu iespēju var realizēt pašas kameras mikroprogrammas kodā, taču ne gluži visas pat visdārgākās un visaugstvērtīgākās kameras aprīkotas ar tādas jaudas procesoriem, kas būtu nepieciešama speciāli apmācītu neironu tīklu darbībai. Un tāpēc amerikāņu pētnieki šai problēmai pievērsās pilnībā no citas puses, proti, izmantojot tā dēvētos “difrakcijas skaitļojumus” jeb tikai kameras optisko daļu.

Tas, kas rezultātā sanācis, kardināli atšķiras no ierastajām kamerām un attēlu iegūšanas metodēm. Sākotnēji pētnieki neironu tīklu apmācīja ar parastajiem rokraksta melnbalto simbolu attēlojumiem. Pēc tā, izmantojot speciālu programmu, neironu tīkla struktūra pārvērtās difrakcijas slāņu sērijā, kurus izdrukā ar specializēta 3D printera palīdzību. Šie slāņi, kas uzstādīti noteiktā attālumā, pārvērtās “attēla apstrādes optiski skaitļojamā blokā”, kas bija uzstādīts iepretim kameras gaismjutīgajai matricai.

Katrs no slāņiem satur desmitiem tūkstošu mikroskopisku difrakcijas elementu, un šie elementi ļauj gaismai no “vēlamā” objekta iziet cauri slānim praktiski neskartai, savukārt no citiem objektiem nākošā gaisma difrakcijas rezultātā pārvēršas bezjēdzīgos tēlos, kas līdzīgi nejaušiem trokšņiem. Vēl vairāk – optiskā apstrāde organizēta tā, lai pēc attēla saņemšanas nebūtu iespējams veikt pretēju ekstrapolāciju, t. i., atjaunot aizvāktās daļas.

Protams, šīs tehnoloģijas iespējas pagaidām ir visnotaļ ierobežotas, un funkcija “nebildēt sievasmātes seju” diezin vai jau drīzā nākotnē uzradīsies ikdienā lietojamās viedierīcēs, taču attēla optiskās apstrādes tehnoloģija, kas darbojas faktiski gaismas ātrumā, varētu būt izmantojama optiskajai šifrēšanai, atsevišķu fotogrāfijas detaļu slēpšanai, kas vēlāk, pielietojot speciālu atslēgu, atkal būtu atjaunojamas.

Jaunajā žurnālā "Planētas Noslēpumi" lasi:

  • Nenotikušie pareģojumi: šķietami pārliecinošas fantastu, futurologu un zinātnes speciālistu prognozes, kuras nav piepildījušās.
  • Dzīvība vai apziņa: vēl nav droši noskaidrots, kas bija pirmais – dzīvība vai apziņa.
  • Inkubi: savdabīgie viņpasaules vēstneši, kas upurus apciemo miegā, jo īpaši sievietes.
  • Senatne un NLO: pētniekiem vairs nav šaubu, ka tālā senatnē Zemi apciemojuši citplanētieši.
  • Dzīvība kosmosā: zinātne aizvien pārliecinošāk tuvojas oficiālai atziņai, ka kosmosā varētu eksistēt arī citas saprātīgas dzīvības formas.
  • Everesta upuri: zemeslodes augstākā virsotne paņēmusi daudz cilvēku dzīvību.
  • Kā tapuši ceļi: ceļu izveidošanās vēsture.
  • Karš bīda zinātni: īpaši zinātnes izgudrojumi, kas radušies tieši karadarbības interesēs.
  • Eduards Ševardnadze: vēl viens gruzīns pie PSRS vadības stūres, tiesa, tikai neilgu laiku pirms impērijas sabrukšanas.
  • Katoļu svētā pedofīlija: apsūdzības bijušajam pāvestam Jānim Pāvilam II.
  • "Genderu" uznāciens: uzbāzīgais dabisko dzimumu noliegšanas terors turpinās.
  • Padomju miljonāri: izrādās, PSRS patiešām bijuši reāli pagrīdes miljonāri.
  • Staļina sievietes: boļševiku tirāna mūžā bijušas piecas sievietes, kuras spējušas ļoti nopietni viņu ietekmēt.
  • Dīvainais jūras vilnis: kāds savdabīgs dabas fenomens, kas regulāri atkārtojas vienā un tajā pašā vietā un izpausmē.
Zurnāla "Planētas Noslēpumi" novembra numurs.

Abonē jauno žurnālu šeit.