Katastrofāls – šis vēl ir maigākais formulējums, kas atklātībā izskanējis saistībā ar kultūras finansējumu 2024. gada valsts budžetā
Finanšu ministrs Arvils Ašeradens un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs jau ne reizi vien, runājot par 2024. gada kultūras budžetu, atkārtojuši mitoloģisko frāzi, ka Latvijā kultūra esot pārfinansēta nozare.
"Procentuālie izdevumi no iekšzemes kopprodukta (IKP) kultūrai sarūk, un tas patiesi ir satraucoši," tā 10. oktobrī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē teica kultūras ministre Agnese Logina. 2010. gadā – finanšu krīzes gadā – kopējais kultūrai atvēlēto līdzekļu apjoms bija 0,5% no IKP, bet 2024. gada prognoze, ieskaitot arī prioritāros pasākumus, norāda, ka ejam virzienā uz leju, un tie ir 0,39% no IKP, piebilda Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāre Dace Vilsone.
Pēc A. Loginas teiktā, vienīgais kultūras segments, kas prognozējami aug līdz ar ekonomiku (kuras attīstība gan realitātē bremzējas), ir Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) finansējums, kas piesaistīts akcīzes nodokļu ieņēmumiem ar augšupejošu dinamiku un finansē radošo procesu visā tā daudzveidībā.
VKKF un radošo cilvēku problemātikai "Kultūrzīmes" pievērsīsies citreiz, šoreiz mūsu fokusā – valstiski nodarbināto kultūras darbinieku un Dziesmu un deju svētku procesā iesaistīto situācija.
Viļņošanās un neapmierinātība
Saskaņā ar aktualizēto grafiku 2024. gada valsts budžeta likumprojektu paketi Saeimā paredzēts iesniegt piektdien, 3. novembrī. Jūnija beigās, lai varētu īstenot kultūras nozares nākamā gada prioritāros pasākumus, Kultūras ministrija no budžeta pieprasīja 67,7 miljonus eiro, no kuriem par neatliekami nepieciešamiem atzina 21,4 miljonus. Ministru kabinets, 26. septembra sēdē izskatot un apstiprinot nozaru ministriju prioritāro pasākumu valsts budžeta pieprasījumus, lēma par papildu 13,6 miljonu eiro piešķīrumu KM atbildības jomām – kultūras nozarei 2024. gadā piešķirti papildu 8,1 miljoni eiro, savukārt mediju politikai – 5,5 miljoni.
Šis lēmums kultūras jomā strādājošajos izsauca plašu viļņošanos.
Skaļi runājot par mūziķu zemo atalgojumu arī pārējo Baltijas valstu kontekstā, savu neapmierinātību pauduši Latvijas profesionālie mūziķi
– Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), "Sinfonietta Rīga", Valsts akadēmiskais koris "Latvija" –, Dziesmu un deju svētku procesā iesaistīto kolektīvu vadītāji u.c.
Latvijas Diriģentu asociācija (LDA) aizvakar aicināja nākamā gada budžeta prioritātēs iekļaut Dziesmu svētku "ikdienas procesam nepieciešamo finansējumu" (Naura Puntuļa šim nolūkam pieprasītie 4,9 miljoni eiro nav iekļauti KM valsts budžeta prioritātēs, un finansējums tam nav paredzēts). LDA arī atgādina, ka patlaban Dziesmu svētku kustības kolektīvu vadītāji – koru, deju kolektīvu, kokļu ansambļu un pūtēju orķestru vadītāji – par darbu ar vienu kolektīvu no valsts saņem 39,69 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Savukārt pārējie kolektīvu vadītāji par viena kolektīva vadīšanu saņem 19,84 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Pārējo finansējumu kolektīviem nodrošina pašvaldības, kas varot būtiski atšķirties. LDA uzsver, ka, situācijai nemainoties, Dziesmu svētki 2028. gadā būs apdraudēti un "tādā emocionālā, daudzskaitlīgā apjomā un mākslinieciski augstvērtīgi" kā šovasar vairs nenotikšot.