Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas sāktā un izmeklētā kriminālprocesā Eiropas Prokuratūra (EPPO) Rīgā un Viļņā veikusi plaša mēroga operāciju pret noziedzīgu sindikātu, kas tiek turēts aizdomās par sarežģītu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas shēmu saistībā ar elektronisko preču tirdzniecību, aģentūru LETA informēja VID pārstāvji.
VID informē, ka īstenotā krāpšana radījusi PVN zaudējumus vairāku Eiropas Savienības (ES) valstu budžetos kopumā aptuveni 297 miljonu eiro apmērā.
Izmeklēšanā noskaidrots, ka aizdomās turētie ir dibinājuši uzņēmumus 16 ES dalībvalstīs, darbojoties kā likumīgi elektronisko preču piegādātāji. Kopumā ar tiešsaistes tirdzniecības vietu starpniecību tiešajiem klientiem ES teritorijā pārdotas populāras elektroniskās ierīces vairāk nekā 1,48 miljardu eiro vērtībā, radot zaudējumus vairāku ES dalībvalstu budžetos.
Pircēji nomaksāja PVN par iegādātajām precēm, savukārt uzņēmumi, iespējams, izmantojot fiktīvu uzņēmumu ķēdi, kuriem bija pienākums veikt nodokļu nomaksu, nepildīja nodokļu saistības. Līdzekļi, kas iegūti no preču pārdošanas, tika pārskaitīti uz ārzonas kontiem.
VID ir pamats uzskatīt, ka krāpniecisko shēmu veidoja vairāk nekā 400 uzņēmumu, kuri, iespējams, veica arī no narkotiku tirdzniecības, dažādiem kibernoziegumiem un krāpšanas ar ieguldījumiem noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanu.
Finanšu izlūkošanas ietvaros identificēta iespējama Krievijas organizētās noziedzības ietekme, norādot, ka šajā shēmā varētu būt iesaistīti atsevišķi Krievijas noziedzīgie tīkli, kuri, iespējams, ieguldīja līdzekļus apmaiņā pret periodiskiem maksājumiem un ietekmēja dažus tās pārvaldības aspektus.
Valsts policija aģentūru LETA informēja, ka starptautiskā operācija ir saistīta ar tā saukto "Admiral" izmeklēšanu 2022. gadā, kuru uzskata par lielāko PVN krāpšanu Eiropas Savienības vēsturē, ar nodarīto kaitējumu vairāk nekā 2,9 miljardu eiro apmērā. EPPO spēja atklāt saikni starp "Admiral" lietā izmeklētajām personām, uzņēmumiem un noziedzīgu grupējumu, kas bāzēts Baltijā.
Kratīšanu laikā tiesībsargājošās iestādes konfiscējušas viedtālruņus vairāk nekā 47,716 miljonu eiro vērtībā, vairākas luksusa klases automašīnas, rotaslietas, jaunus zelta pulksteņus, ieročus, narkotikas un 126 965 eiro skaidrā naudā. Iesaldēti 62 bankas konti vairākās valstīs, kuru kopējais naudas apjoms eiro vēl tiek aprēķināts, bet Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Polijā iesaldēto kontu kopējā summa ir kopumā 5,839 miljoni eiro.