Augusts nācis ar jauniem elektrības rēķiniem, kuri krietni saērcinājuši iedzīvotājus – "Sadales tīkls" ("ST") paaugstinājis maksu par jaudas uzturēšanu. Bez pieauguma nav izticis teju neviens, bet tūkstošiem mājsaimniecību no augusta ik mēnesi būs jāšķiras pat no 20 un 30 eiro vairāk nekā pirms tam. Vai jaunie tarifi ir pamatoti?

Jāatgādina, ka par tarifu izmaiņām "ST" un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) diskutēja apmēram gadu, turklāt viens tarifu projekts pēc sabiedrības pieprasījuma pat tika "atmests" atpakaļ kā pārāk krass.

Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš sacīja, ka sadales tarifu fiksētās komponentes tik ievērojama palielināšana tieši privātmāju sektorā nav līdz galam saprotama, jo visas klimata mērķu stratēģijas un apņemšanās paredz aktīvi virzīties apjomīgas elektrifikācijas virzienā, ar elektrību darbinot gan elektroauto, gan apkures sistēmas. Tātad mājsaimniecībām nākotnē elektrības jaudas būs vajadzīgas tieši lielākas, nevis mazākas. "Sadales tīkls" ar jauno tarifu plānu liek virzīties pretējā virzienā – domāt, kā jaudas samazināt, lai samazinātos rēķins.

Āboliņš nav drošs, ka vēlme samazināt pieslēguma jaudas ir pietiekams arguments, lai celtu tarifu.

Pērn "Sadales tīkls" pēc vairāku gadu apjomīgas peļņas cieta apmēram 20 miljonu eiro zaudējumus.

Vairāki politiķi pēc sabiedrības neapmierinātības norādījuši, ka, iespējams, tarifu tomēr vajadzētu pārskatīt. Viena no tādām ir ekonomikas ministre Ilze Indriksone. Savukārt premjers un pat prezidents apšaubījis regulatora spējas. Dīvaini, ka šādas atklāsmes MK locekļiem nebija laikā, kad viņiem par tarifu apstiprināšanu vajadzēja balsot.

Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) pārstāvji "Latvijas Avīzei" sacīja, ka tādiem uzņēmumiem kā "Sadales tīkls" jābūt pakļautiem daudz stingrākam regulējumam nekā tiem, kas darbojas brīvas konkurences apstākļos. "Jebkura regulēta uzņēmuma tarifiem ir jābūt pamatotiem un caurspīdīgiem. Par to vispirms atbildīgs ir pats uzņēmums, taču, lai nodrošinātu sabiedrības interešu aizstāvību, tarifus papildus uzrauga un apstiprina regulators."

Arī KEM aicina mājsaimniecības pārskatīt uzstādīto jaudu un to samazināt, ja iespējams. Redzot, ka mājsaimniecībām maksa par elektroenerģiju kā resursu nesamazinās tik strauji, KEM gatavos atbilstošus grozījumus regulējumā, kas vēl papildus paaugstinās atbalstu aizsargātajiem lietotājiem.

Sava enerģija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".