Man ir divi īpašumi. Vienā uzstādīti saules paneļi, un tur izveidojies elektroenerģijas uzkrājums. Vai šo uzkrājumu varu iztērēt otrā īpašumā? Esmu dzirdējis, ka tiek plānots uzkrājumu veidot naudas vērtībā. Tas man kā elektroenerģijas ražotājam un lietotājam varētu būt neizdevīgi. Vasarā, kad ir lielākais saražotais elektrības apjoms, bet patēriņš zems, cenas biržā nokrītas, bet ziemā, kad patēriņš lielāks, bet tiek saražots mazāk, cena aug. Tā var nonākt līdz tam, ka man vēl jāpiemaksā par lieko saražoto elektroenerģiju. Vēl – vai jāmaksā par pārvadi, gan ievadot saražoto elektrību tīklā, gan saņemot patēriņam? Jautā Jānis B.
Uzskaites un norēķinu sistēma
Klimata un enerģētikas ministrijā informē, ka patlaban strādā pie grozījumiem elektroenerģijas neto sistēmas regulējumā, ar kuriem papildus līdzšinējai neto uzskaites sistēmai plānots ieviest jaunu norēķinu sistēmu. Tajā tiks uzskaitīts ne tikai saražotās un elektrotīklā nodotās elektroenerģijas apjoms (kilovatstundās), bet arī tās finansiālā vērtība. Jaunā neto norēķinu sistēma būs vairāk balstīta uz tirgus principiem, tā piedāvās plašākas priekšrocības tās lietotājiem.
Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumu elektroenerģijas neto norēķinu sistēmā varēs piedalīties gan mājsaimniecības, gan juridiskas personas, kuras, ierīkojot mikroģeneratoru, ražo elektroenerģiju savām vajadzībām no atjaunojamiem energoresursiem, piemēram, no saules vai vēja.
Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumi paredz, ka elektroenerģijas tirgotājiem būs pienākums savos tirdzniecības pakalpojumos iekļaut elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas piedāvājumu. Mājsaimniecībām šī pāriešana sākotnēji būs kā izvēle, taču ar laiku kļūs par pienākumu.
Taisnīgi pret visiem lietotājiem
Elektroenerģijas ražotāji varēs izmantot neto norēķinu sistēmu pēc Ministru kabineta noteikumu pieņemšanas. Pašlaik šo noteikumu projekts ir izstrādes un saskaņošanas stadijā. Pēc šā procesa noslēgšanās šā gada otrajā pusē projekts tiks virzīts apstiprināšanai Ministru kabinetā.
Klimata un enerģētikas ministrijā norāda, ka līdzšinējā neto uzskaites sistēma, kurā tiek uzskaitīts saražotās un elektrotīklā nodotās elektroenerģijas apjoms kilovatstundās, nav uz tirgus principiem balstīta elektroenerģijas pašpatēriņa sistēma, jo
elektroenerģijas cena brīdī, kad tiek saražota un nodota elektrotīklā, var nesakrist ar cenu brīdī, kad tiek saņemta no elektrotīkla un patērēta.
Attiecīgi šī cenas starpība potenciāli var atstāt negatīvu ietekmi uz visu sadales sistēmas lietotāju izmaksām. Šis aspekts īpaši aktualizējies pagājušajā gadā, kad būtiski pieaudzis saules enerģijas ražotāju skaits un uzstādītās jaudas.
Līdz ar to valsts mērķis ir izveidot tādu elektroenerģijas neto norēķinu sistēmu, kas būtu taisnīga pret visiem elektroenerģijas lietotājiem, arī neto sistēmas lietotājiem piemērotajos tarifos, atspoguļojot objektīvas sistēmas izmantošanas izmaksas.
Konkrēti neto norēķinu sistēmas nosacījumi, to skaitā piemērojamās izmaksas, būs zināmi pēc tam, kad tiks pieņemti attiecīgie Ministru kabineta noteikumi.
Tarifa fiksētā un mainīgā daļa
Attiecībā uz AS Sadales tīkls tarifu piemērošanu varot izšķirt divas situācijas:
- ja visu elektroenerģijas patēriņu mājsaimniecībai izdevies nosegt, izmantojot paša saražoto elektroenerģiju tūlītējā pašpatēriņā, attiecīgi papildus no tīkla elektroenerģiju nesaņemot, lietotājam tiek piemērota tikai Sadales tīkla tarifa fiksētā daļa jeb maksa par jaudas uzturēšanu,
- ja mājsaimniecība daļu patēriņam nepieciešamās elektroenerģijas saņēmusi no kopējā elektrotīkla (neatkarīgi, vai tiek sākotnēji nodota tīklā un pēc tam saņemta atpakaļ neto sistēmas ietvaros, vai iegādāta no tirgotāja), lietotājam tiek piemērota gan Sadales tīkla tarifa fiksētā daļa (maksa par jaudas uzturēšanu), gan tarifa mainīgā daļa – par to kilovatstundu apjomu, kas saņemtas no tīkla.
Mājsaimniecības no neto uzskaites sistēmas pāriet uz neto norēķinu sistēmu drīkstēs tikai vienu reizi.
Der zināt!
Jauninājums būs arī iespēja vienā neto norēķinu sistēmas lietotāja objektā saražotās elektroenerģijas pārpalikumu patērēt citā tā paša lietotāja objektā.