Minareta iespējamā ielaušanās UNESCO mantojuma Vecrīgas torņu siluetā, protams, ir gan ekspertu, gan plašas sabiedrības diskusijas temats. Tomēr, no vienas puses, rodas jautājums, kāpēc mošejas jautājums pacelts tieši šobrīd, no otras – kāpēc Tieslietu ministrija, kas ir politikas veidotāja reliģijas jomā, tik ļoti vairās no šī jautājuma.
"Latvija nebūs islāma zeme, neceriet!"
"Latvijā jāpieņem likums pret Latvijas islamizāciju un mošeju celtniecību. Latvija nekad nebūs islāma zeme, neceriet! Jums ir savas zemes, dzīvojiet tur!" pagājušā gada pēdējās dienās sociālajā vietnē "X" rakstīja publiciste, sabiedriskā aktīviste Liāna Langa, kura šāgada pašvaldību vēlēšanās kandidēs uz Rīgas domi ar otro numuru Nacionālās apvienības (NA) sarakstā. Tā galvgalī būšot pašreizējais Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks.
Tagad aktualizējot mošejas būvniecības jautājumu, Langa dalījusies ar vairāk nekā gadu vecu (veidots 2023. gada rudenī) TV ziņu sižetu par to, ka musulmaņu lūgšanām Latvijas Islāma kultūras centrā Rīgā ir kļuvis par šauru. "Par ideju būvēt mošeju izlasīju kaut kur soctīklos, bet es nevarēšu precizēt avotu, jo vienkārši informācijas ir ļoti daudz," viņa skaidro, atbildot uz jautājumu, vai mošejas būvniecības jautājumā notikusi kāda būtiska virzība, kādēļ tagad bijis svarīgi celt trauksmi. Langa: "Pirmkārt, vienmēr esmu bijusi par mūsu nacionālās identitātes saglabāšanu un neatšķaidīšanu. Mēs nevaram atļauties nekādus liekus apdraudējumus. Islāms un liels skaits musulmaņu pilnīgi noteikti ir apdraudējums Latvijai."
Runājot par rezonansi, ko radīja viņas ieraksts sociālo mediju platformā, Langa īpaši izceļ Edvarda Ratnieka reakciju: "Domāju, ka iksteris (kādreizējais tviteris) ir ļoti jaudīga publiskās diskusijas platforma, un ir prieks, ka amatpersonas un politiķi, kuri tajā aktīvi darbojas, ļoti ātri reaģē."
Vērtējot sabiedrības reakciju par aktualizēto mošejas jautājumu, Langa sajutusi, ka lielākā daļa cilvēku to tiešām redzot kā absolūtu apdraudējumu.
Pašreizējais Rīgas vicemērs un mēra amata kandidāts Ratnieks uz Langas ierakstu sociālajos tīklos atsaucās nākamajā dienā, izceļot savu viedokli ar sarkanām izsaukuma zīmēm: "Latvijā un Rīgā mošejām nav vietas! Esmu pret šādu būvju būvniecību vai šādas reliģijas nostiprināšanu Latvijā. Mums ir savas vērtības un savas konfesijas. Mums par sevi jāiestājas pašiem, neviens cits to neizdarīs!"
Vai Rīgas pašvaldība saņēmusi kādu jaunu mošejas būvniecības ieceri, vai šajā jautājumā bijusi kāda virzība vai arī saņemti kādi signāli? Ratnieks atbild: "Virzība ir sena, kas jau kādreiz bijusi. Bet šobrīd stāsts ir nevis par kādu papīru virzību, bet par to, kas notiek sabiedrībā. Redzam, ka šo iebraucēju kļūst aizvien vairāk un tā aktualitāte ar katru dienu palielinās. Tāpat rodas bažas un jautājumi, kas notiks dažādu investoru attīstītajās teritorijās, kuras tiks būvētas par islāmticīgu valstu naudu."
Teoloģijas eksperte un Rīgas domes deputāte Laima Geikina ("Par"), kura šovasar gaidāmajās vēlēšanās plāno kandidēt arī uz nākamo domes sastāvu, spriež: "Mana tēze ir, ka jautājums par iespējamo mošejas būvniecību šobrīd ir politizēts.
Es tikai redzu, ka NA, kas aktualizēja šo jautājumu, trūkst valsts finansējuma priekšvēlēšanu kampaņai, tiek izvilkts 2016. gada jautājums, kuru arī viņi aktualizēja toreiz – tas bija vairāk saistīts ar sejas aizsegšanas likumu.
Tagad visi tie paši argumenti, tās pašas tēzes tiek atskaņotas. Un es vienkārši redzu, ka šādā veidā var nokļūt medijos, īpaši tam netērējoties. Citādi nevaru izskaidrot, kāpēc tieši šobrīd tas jautājums ir uzradies."