No 1206 līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) esošiem ģimenes ārstiem 30,2% jeb 366 ir jau sasnieguši pensionēšanās vecumu un jebkurā brīdī var pieņemt lēmumu par līguma attiecību pārtraukšanu un prakses slēgšanu.
Savukārt tuvāko piecu gadu laikā līgumus ar NVD var pārtraukt vēl 172 ģimenes ārsti jeb 14,2% no šobrīd praktizējošajiem, un, apvienojot dažas jau esošās prakses, lai nodrošinātu visā valstī likumos paredzēto primārās veselības aprūpes (PVA) pakalpojumu, tuvākajos gados nepieciešami būs vismaz 150 jaunie ģimenes ārsti.
No neskaitāmajām problēmām mūsu valsts veselības aprūpes sistēmā, iespējams, tieši ģimenes ārstu novecošanās problēma tagad ir vislielākā un risinājumi – neatliekami. Pieaugošās veselības aprūpes izmaksas mudinājušas pievērst lielāku uzmanību uz PVA orientētu veselības aprūpes sistēmas modeli arī citās valstīs, jo prakse rāda, ka
šāda pieeja samazina speciālistu un slimnīcu noslodzi gadījumos, kad par pacientu varētu rūpēties arī ģimenes ārsts (piemēram, cukura diabēts, arteriālā hipertensija, hroniskas plaušu slimības u. c.).
To iesakot arī respektablas starptautiskās organizācijas, piemēram, OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija), jo ar PVA institūciju stiprināšanu iespējams efektīvi samazināt kopējos veselības izdevumus, tas būtu arī paātrināts ceļš uz vienlīdzīgas veselības aprūpes nodrošināšanu ne pārāk blīvi apdzīvotās valstīs.
Veselības ministrijas Veselības aprūpes organizācijas nodaļas vadītāja Ineta Būmane informēja, ka šobrīd aktuālās mūsu PVA problēmas un to risinājumi ir apkopoti informatīvajā ziņojumā valdībai "Par primārās veselības aprūpes stiprināšanu", kas sadarbībā ar nozares pārstāvjiem izstrādāts 3–5 gadu perspektīvai. Valdībā ziņojums skatīts un pieņemts zināšanai šā gada 21. maijā. Kā tad veicas ar piedāvāto risinājumu pildīšanas daļu?
Ārstu senioru aptaujas un papildu bonusi
Par valsts stratēģiju un politiku veselības aprūpē atbild Veselības ministrija, kamēr par praktisko darbu – ģimenes ārstu pakalpojumu pieejamības nodrošināšanu Latvijas iedzīvotājiem pilsētās un reģionos – atbildīgs ir Nacionālais veselības dienests. Kā izpildes un administratīvo funkciju veicējs NVD savā darbā strikti vadās saskaņā ar pieņemtajiem noteikumiem un instrukcijām. Uz "Latvijas Avīzes" jautājumiem par ģimenes ārstu novecošanās un aizvietošanas problēmām atbildēja NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga.
Dienesta pārstāve vēsta, ka NVD izskata katru individuālo ģimenes ārstu prakses gadījumu un meklējot labākos risinājumus vienas prakses pacientu pārņemšanai citā ģimenes ārsta praksē vai arī jauna ģimenes ārsta piesaistei esošās prakses pārņemšanai.
NVD veido un uztur jauno ģimenes ārstu gaidīšanas sarakstu. Tas dienesta tīmekļvietnē pieejams publiski.
Piemēram, informācija topošajiem un jaunajiem ģimenes ārstiem par vietām, kur ir nepieciešams vai tuvākajos piecos gados būs nepieciešams ģimenes ārsts, redzama NVD mājas lapā izveidotajā sadaļā "Topošajiem līgumpartneriem". Par brīvajām prakses vietām ģimenes ārstiem un prakses vietām, kur tuvākajos gados prognozēta ģimenes ārstu maiņa un nav prakses pārņēmējs, var iepazīties sadaļā "Brīvās prakses vietas". Savukārt ar ceļvedi un motivējošiem bonusiem jaunajiem ģimenes ārstiem var iepazīties sadaļā "Topošajiem ģimenes ārstiem".