Ivars Slokenbergs ir dzimis un audzis Amerikā, izglītojies par advokātu un jau daudzus gadus palīdz kārtot juridiskus jautājumus savā advokātu birojā Ņujorkā tiem Baltijas valstu uzņēmējiem, kuri ir ienākuši ASV tirgū vai gatavojas to iekarot.
Vairums klientu viņam esot tieši no Latvijas – tie, kuriem ir uzņēmējdarbība vai investori ASV. Slokenbergs ir arī aktīvs sabiedriskais darbinieks, jo vada Latvijas Nacionālās operas ģildi Amerikā un ir arī Latvijas un Amerikas tirdzniecības kameras valdes loceklis.
Cik ilgs laiks bija nepieciešams, lai jūs Amerikā varētu sākt patstāvīgi praktizēt kā advokāts?
I. Slokenbergs: Latvijā pēc vidusskolas vai ģimnāzijas absolvēšanas var stāties augstskolā, lai studētu jurisprudenci, bet Amerikā vispirms ir jāiegūst bakalaura grāds vienalga kādā specialitātē, lai varētu iestāties Juridiskajā fakultātē. Es vispirms ieguvu bakalaura grādu vēsturē, tikai pēc tam trīs gadus studēju jurisprudenci. Ar augstskolas diplomu vien nepietiek, ir jānoliek jurista kvalifikācijas eksāmens.
Amerikā katram no piecdesmit štatiem ir sava likumdošana, un es pieminēto eksāmenu kārtoju Ņujorkas štatā.
Amerikā nav atšķirības starp juristiem un advokātiem.
Jūs 2006. gadā sākāt strādāt arī Latvijā. Vai jutāt kādu atšķirību starp jurista darbu šeit un Amerikā?
Kad es ierados Latvijā, šeit man bija jau trešā karjera. Mana pirmā karjera bija Latvijas diplomāts ārlietu dienestā Ņujorkā, proti, pastāvīgajā pārstāvniecībā ANO, kur nostrādāju piecus gadus. Pēc tam sāku strādāt lielā advokātu birojā Ņujorkā, bet vēlāk nolēmu pārcelties uz Latviju, kur biju nolēmis palikt divus gadus, bet dzīve tā iegrozījās, ka paliku desmit gadus. Šeit strādāju zvērinātu advokātu birojā "Ellex un Kļaviņš". Latvijā es biju jurists, nevis advokāts.
Klienti, kurus konsultēju, galvenokārt bija ārvalstu investori. Taču, lai to darītu, man no nulles bija jāapgūst Latvijas komerclikums, kā arī citi likumi.
Pirms sešiem gadiem pārcēlos uz Ņujorku un nodibināju savu advokātu biroju "Slokenbergs PLLC", bet ar skaidru fokusu uz Baltijas valstīm. Mani klienti galvenokārt ir no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, kā arī dažām citām valstīm – Polijas, Zviedrijas un Dānijas. No desmitiem tūkstošu advokātu Ņujorkā un simtiem tūkstošu advokātu ASV droši vien esmu viens no retajiem, kura niša ir Baltijas valstu reģions. Pats to esmu izvēlējies un jūtos kā tāds mazs zaldātiņš plašajā Amerikas advokātu tīklā. Pirms nodibināju savu advokāta biroju, strādāju tādā Ņujorkas globālā advokātu birojā, kur bija nodarbināti divi tūkstoši advokātu dažādās valstīs. Bet tagad es pats kaļu savu likteni, un man tas patīk.
Mani klienti ir uzņēmēji, kuri strādā Amerikā vai kuriem ASV ir investori. Klientu vidū ir daudz tādu, kuri izveidojuši tehnoloģiju jaunuzņēmumus, kā arī daži lielie ražotāji, kuriem ir biroji un eksports ASV.
Kā Baltijas valstu uzņēmējiem sokas ar Amerikas tirgus iekarošanu? Vai jūs redzat kādu atšķirību aktivitātes ziņā starp uzņēmējiem latviešiem, igauņiem un lietuviešiem?
Atšķirības, nenoliedzami, pastāv.
Lietuvieši, bijušās karaļvalsts pārstāvji, ir agresīvāki jauna biznesa iegūšanā. Igauņi ir ar savām īpatnībām. Jāteic, ka man visi klienti ir vienlīdzīgi, bet visvairāk man viņu ir tieši no Latvijas.
Atrast savu tirgu, savu komandu, izplatīšanas kanālus ir ļoti sarežģīti un dārgi. Jāiegulda laiks un resursi, jābrauc bieži uz ASV, jāpiedalās izstādēs un konferencēs. Ja ir vēlme nodibināt uzņēmumu ASV, tad es palīdzu to izdarīt. Jāteic, ka uzņēmuma dibināšana ir vienkāršākais. Daudz sarežģītāk ir strukturizēt īpašuma tiesības un pārvaldību, veidot darījumus ar investoriem un citiem akcionāriem, rakstīt līgumus, licencēt intelektuālo īpašumu...