Mist 5.2 °C
P. 27.12
Elmārs, Inita
SEKO MUMS
Reklāma
"Savu izvēli atgriezties nenožēlojam ne mirkli. Te ir mūsu mājas, mūsu ģimenes, radi, latviešu valoda, četri gadalaiki. Te ir piederības sajūta savai zemei un tautai. Svešumā latvietību palīdz uzturēt internets un sociālie tīkli, bet te tā ir ikdiena. Savukārt mēs atvedām uz Latviju jaunas zināšanas un pieredzi," saka Beatrise un Edgars Miķelsoni.
"Savu izvēli atgriezties nenožēlojam ne mirkli. Te ir mūsu mājas, mūsu ģimenes, radi, latviešu valoda, četri gadalaiki. Te ir piederības sajūta savai zemei un tautai. Svešumā latvietību palīdz uzturēt internets un sociālie tīkli, bet te tā ir ikdiena. Savukārt mēs atvedām uz Latviju jaunas zināšanas un pieredzi," saka Beatrise un Edgars Miķelsoni.
Foto: Juris Lorencs / Latvijas Mediji

Katrā lielākā pilsētā ir savi restorāni leģendas. Liepājā viena no šādām gastronomiskām leģendām bija un joprojām ir kādreizējā kafejnīca, tagad restorāns "Teika".

Reklāma

Tas atrodas pašā pilsētas centrā, uz Lielās un Teātra ielas stūra, blakus pilsētas teātrim un luterāņu Sv. Trīsvienības katedrālei. Padomju gados "Teikā" esot uzstādīts Liepājā pirmais kafijas automāts. Tolaik te varēja nobaudīt gan rīta kafiju, gan ieturēt pusdienas. Bērni, nākot no skolas, pirkuši smalkmaizītes un kūkas. Bet vakaros pa ceļam uz teātri te iegriezušās dāmas – uz tasi kafijas ar Rīgas melno balzamu. Runā, ka daudzas patiesībā šeit cerējušas ieraudzīt iemīļotos Liepājas aktierus, kuri bijuši bieži "Teikas" viesi. Tomēr pārmaiņu laikos "Teika" nespēja piemēroties jaunajiem apstākļiem un tika slēgta. Kādu laiku šajās telpās darbojās spēļu zāle, bārs, tad suši restorāns, kas gan drīz bankrotēja. 

Tomēr vieta nepalika tukša. 2023. gadā te tika atklāts jauns restorāns, turklāt ar veco nosaukumu – "Teika". 

Es pats ievēroju "Teiku" šī gada pavasarī, uzduroties internetā ievietotam pusdienu piedāvājumam. Aizgāju un nebiju vīlies. Īsts restorāna ēdiens par demokrātisku cenu. Tas, ko es pasūtīju, bija latvieša gaumei gatavots ēdiens, bet ar neuzbāzīgu, elegantu dienvidniecisku piesitienu. Varēja just, ka pavāri mīl ceļot vai paši kādu laiku uzturējušies ārzemēs. Tāpēc nebiju īpaši izbrīnīts, kad uzzināju – jaunie "Teikas" saimnieki Beatrise un Edgars Miķelsoni ir remigranti, kuri atgriezušies Latvijā pēc piecpadsmit Spānijā pavadītiem gadiem. Viņus pašus man bija iespēja sastapt decembra sākumā Liepājā.

Cik saprotu, jūs abi neesat liepājnieki?

Edgars: Es esmu dzimis Limbažos. Pavāra profesiju apguvu Valmieras pārtikas ražotāju vidusskolā. Vēlāk strādāju par pavāru vairākos restorānos Rīgā, līdz dzīves līkloči aizveda uz Spāniju. Tas bija 2008. gadā, kad man pašam bija 23 gadi. Tas bija spontāns lēmums. 

Es neaizbraucu uz Spāniju sadzīves problēmu vai ekonomisko apsvērumu dēļ. Vienkārši vēlējos redzēt pasauli, iegūt jaunu pieredzi. Manuprāt, pavāram tas ir īpaši svarīgi. 

Man paveicās – es atradu darbu Marbeljā pašos Spānijas dienvidos, vienā no pilsētas labākajiem restorāniem.

Beatrise: Es piedzimu un uzaugu Latgales pusē, Līvānos. Bērnībā aizrāvos ar mūziku un mākslu. Mācījos Rīgas tūrisma un tirdzniecības tehnikumā. Mēs abi iepazināmies internetā. Tobrīd Edgars jau kādu laiku dzīvoja Spānijā. Apprecējāmies Latvijā, un pēc tehnikuma pabeigšanas es devos pie Edgara uz Spāniju. Līdzīgi kā Edgars, arī es tur strādāju viesmīlības jomā. Atklāti sakot, mēs ne mirkli nenožēlojam, ka aizbraucām uz Spāniju un pavadījām šajā valstī piecpadsmit gadus. Redzēt pasauli, iepazīt citas kultūras – to es ieteiktu ikvienam.

Un tomēr jūs izlēmāt atgriezties Latvijā. Kāpēc?

Edgars: Katru gadu aizvien vairāk un vairāk mūs urdīja sajūta, ka jābrauc atpakaļ uz Latviju. Iemesli šādam nemieram bija divi. Pirmkārt, ilgas pēc mājām un tuviniekiem. Otrkārt, tā bija vēlme sākt savu biznesu. 

Es apzinājos, ka manas zināšanas un pieredze to ļauj darīt. Patiesībā tas bija mūsu abu sapnis – pašiem savs restorāns. Bet iekšēji jutām, ka tam vajadzētu būt Latvijā. 

Un tad saņēmu ziņu no sava bērnības drauga, limbažnieka Uģa Aleksāna, kurš bija atradis brīvas iespējamā restorāna telpas Liepājā. Viņš uzreiz saprata, ka vieta ir vienkārši ideāla – uz centrālās ielas, blakus tramvaja sliedēm. Netālu atrodas pilsētas teātris, ostas kanāla promenāde un koncertzāle "Lielais dzintars".

Beatrise: Mums abiem patīk Spānija, tās klimats, tauta, kultūra un virtuve. Un tomēr tā īsti par savām mājām mēs Spāniju nevarējām saukt. Pēc katra gada, ko nodzīvojām šajā valstī, paši sev solījām – viss, pietiek, šis bija pēdējais, nākamgad braucam uz Latviju. Bet katru reizi šie plāni tika izjaukti. Varbūt pie vainas bija ikdienas rutīna, aizņemtība darbā, kovida pandēmija, ģeopolitiskais stāvoklis, ekonomiskā situācija – vienmēr jau var atrast atrunas, kāpēc nevar atgriezties tūlīt.

Reklāma
Reklāma

Edgars: Ar laiku rodas ilūzija, ka Latvija tuvu, tepat blakus. Abas valstis – Spānija un Latvija – atrodas Eiropas Savienībā. Mums ir viena valūta, vīza nav vajadzīga, pastāv tiešie avioreisi, ar radiem iespējams tērzēt sociālajos tīklos. Bet patiesībā Liepāju no Marbeljas šķir 3800 kilometri, kas ir liels attālums.

Vai jūs neuztrauc drošības situācija, draudi, kas nāk no kaimiņos esošās Krievijas?

Edgars: Par to cenšamies nedomāt. 

Labākais, ko var darīt šādā situācijā – vienkārši dzīvot nost. Es uzskatu – mēs nedrīkstam dzīvot pastāvīgās bailēs, ka rīt varētu notikt kaut kas slikts.

Beatrise: Ir jau labi, ka valdība aicina atgriezties Latvijā. Tomēr tai pirmām kārtām būtu jādara viss iespējamais, lai cilvēki nebrauktu no tās prom. Būsim atklāti – ja mūsu bērni būtu sākuši iet Spānijas skolā, mums būtu daudz grūtāk atrast ceļu uz mājām. Kaut gan es zinu, ka dažiem remigrantiem tieši bērnu izglītošana dzimtajā valodā bijusi noteicošais faktors, lai pieņemtu lēmumu par braukšanu mājās.

Kā notika pati atgriešanās?

Edgars: Patiesībā pats atgriešanās process Latvijā bija vienkāršāks un ātrāks, nekā sākumā bijām domājuši. Viss notika dažu nedēļu laikā pēc lēmuma pieņemšanas. Latvijas vēstniecība Spānijā palīdzēja ar visu nepieciešamo informāciju, viņi izskaidroja, kas un kā darāms. Liels paldies radiem un draugiem, kuri mūs atbalstīja un motivēja darboties. Pēc ierašanās Liepājā 2023. gada martā kopīgiem spēkiem ķērāmies pie jaunā restorāna telpu labiekārtošanas. Iesniedzām pieteikumu projektu konkursā "Remigrācijas atbalsta pasākums – uzņēmējdarbības atbalsts", ko grantu veidā sniedz Liepājas pilsētas pašvaldība kopā ar Kurzemes plānošanas reģionu un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju. Mums veicās – saņēmām 8500 eiro lielu atbalstu jaunā restorāna ventilācijas iekārtu remontam, kas bija puse no vajadzīgās summas.

Pirmo gadu pēc atgriešanās mēs ļoti daudz strādājām. Varbūt tāpēc par klientu trūkumu nevaram sūdzēties. 

Īpaši vasarās te apgrozās arī daudz lietuviešu tūristu. Pavisam drīz, 2027. gadā, Liepāja būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, kas arī veicinās tūristu pieplūdumu. Liepāja attīstās, rodas jaunas darba vietas. Pēdējo septiņu gadu laikā Liepājā esot uzceltas 24 jaunas rūpnīcas. Pavisam nesen, oktobra nogalē, šeit tika atklāta jauna zivju pārstrādes rūpnīca "SyFud", kas pieder lietuviešu uzņēmējiem. Patlaban šajā rūpnīcā ir ap 150 darbiniekiem. Plānots, ka 2027. gada beigās, kad uzņēmums strādās ar pilnu jaudu, tās darbinieku skaits sasniegs jau 800. Tās ir ne tikai darba vietas, nodokļi valstij un pašvaldībai, bet arī jauni klienti mūsu "Teikai". Mūs tas tikai priecē. Ēdināšanas bizness – tas ir vienlaikus gan dzīvesveids, gan hobijs. "Teikas" devīze jeb moto skan: "Vieta, kur būt." Tātad ne tikai vieta, kur garšīgi paēst, bet kur iespējams jauki pavadīt laiku, patērzēt ar draugiem.

Restorāns atrodas pašā pilsētas centrā, blakus pilsētas teātrim un sv. Trīsvienības katedrālei.

Un tomēr jebkura restorāna būtība slēpjas virtuvē. Dažkārt Āzijā vienkāršās ielas ēstuvēs man izdevies nogaršot ēdienus, kas darītu godu ar zvaigznēm novērtētiem Eiropas restorāniem. Kā jūs pats raksturotu "Teikas" ēdienkarti?

Edgars: Mūsu piedāvājumā pārsvarā ir Vidusjūras tautu ēdieni, Spānijas un Itālijas virtuve, parasti arī kaut kas no Austrumāzijas. Cenšamies izmantot svaigus produktus, tāpēc, cik tas iespējams, izvairāmies no pusfabrikātiem. Paši uz vietas gatavojam svaigu mājas pastu. Ēdienkartē atradīsiet "gan klasisko" pasta carbonara recepti, gan makaronus ar gaļu vai jūras veltēm. Tradicionālajai spāņu gaspačo zupai, kad tas iespējams, blendējam vietējos Latvijas tomātus. 

Patiesībā pie mums katrs var atrast kādu ēdienu tieši savai gaumei. "Teikā" vienmēr var nobaudīt arī kaut ko īsti latvisku. 

Piemēram, šajā nedēļā pusdienu piedāvājumā mums ir arī skābeņu zupa ar cūkgaļu, bet desertā iespējams nogaršot auzu pārslu kārtojumu. Tāpat mūsu ēdienkartē ir arī burgeri un īstas itāļu picas, kuras īpaši iecienījuši bērni.

Kā jūs jūtaties Latvijā pēc Spānijā pavadītajiem gadiem?

Beatrise: Savu izvēli atgriezties nenožēlojam ne mirkli. Te ir mūsu mājas, mūsu ģimenes, radi, latviešu valoda, četri gadalaiki. Te ir piederības sajūta savai zemei un tautai. Svešumā latvietību palīdz uzturēt internets un sociālie tīkli, bet te tā ir ikdiena. Savukārt mēs atvedām uz Latviju jaunas zināšanas un pieredzi. Īpašs atklājums mums abiem ir pati Liepāja. Pirms pārcelšanās uz Liepāju mēs pat nenojautām, cik daudz šī pilsēta var sniegt. Te ir jūra un ezers, skaista arhitektūra, bagāta kultūras dzīve, visas iespējas sportam, pavisam netālu atrodas Lietuva. Un, pats galvenais, – te ir laipni, pretimnākoši un rosīgi cilvēki. Nesen uz Liepāju pārcēlās mana mamma, kura šeit jau paspējusi iedzīvoties. Arī mēs abi esam iegādājušies paši savu mājokli, ko pašreiz renovējam. Tā vien izskatās, ka esam ieradušies šeit uz palikšanu. Augsim kopā ar Liepāju.

#SIF_MAF2024 #diaspora.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
PAR SVARĪGO
Reklāma