Ar Kohēzijas fonda finanšu atbalstu Liepājā tika pārbūvēta tramvaja līnija 600 metru garumā no Liepājas Universitātes līdz Jaunai ostmalai Rīgas ielā, kā arī iegādāti jauni tramvaji. Kopš 2023. gada novembra pilsētas centrā agrākās pieturas "Tirdzniecības centrs Kurzeme" vietā tramvajs pietur moderni pārbūvētajā un labiekārtotajā pieturvietā "Rožu laukums".
Liepāju grūti iedomāties bez tramvaja, kas saaudzis ar pilsētas tēlu un liepājniekiem kalpojis kopš 1899. gada 14. septembra, kad pa izbūvēto sliežu ceļu pirmoreiz devās ceļā no Pilsētas tilta uz Karostu. Liepājas elektriskā tramvaja līnija ir pati vecākā Baltijā. Aizvadītajos 125 gados tramvaja vagonu izskats, sliežu ceļu virzieni mainījušies vairākkārt. Pēdējoreiz – 2017. gadā, kad ar valsts un Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finanšu atbalstu sākās Lielās ielas tramvaja sliežu ceļu un pieturvietu pārbūve un labiekārtošana.
Uz Rīgas rēķina Liepāja ieguvēja
"Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā (CFLA) iesniedzot pieteikumu projekta īstenošanai, bijām ierobežotas atlases pretendenti, jo Latvijā ir tikai trīs pilsētas, kuras varēja pieteikties tramvaja infrastruktūras attīstībai ar Eiropas Savienības fondu un valsts finanšu atbalstu," stāsta pašvaldības uzņēmuma "Liepājas tramvajs" sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Andrejs Rjabcevs, "sākumā bijām rēķinājušies pat ar mazāku darba apjomu un pieejamo finanšu atbalstu. Bet
tolaik Rīgai atteica atbalstu tā dēvētā kapu tramvaja līnijas projektam, kas Liepājai un Daugavpilij ļāva savu plānu īstenošanai saņemt lielāku finanšu atbalstu, nekā bija cerēts sākumā. "
Uzņēmuma pārstāvis stāsta, ka nesen pabeigtais projekts neesot gluži pirmais, kas ticis īstenots, lai uzlabotu tramvaju pasažieru pārvadājumus pilsētā. Arī agrāk citos pilsētas rajonos pakāpeniski pārbūvēti un labiekārtoti vairāki tramvaja sliežu ceļu posmi. Tā 2013. gadā pabeigta tramvaja sliežu ceļa pagarināšana no pilsētas Dienvidrietumu mikrorajona uz Ezerkrasta-2 mikrorajonu, izbūvējot tramvaja apgriešanās apli Liepājas ezera piekrastes tuvumā. Savulaik Liepāja bija Latvijā pirmā pilsēta, kuras ielās sāka kursēt elektriskais tramvajs, nomainot zirgu vilkmes tramvaju. Laika gaitā sliežu ceļu ģeogrāfija ir mainījusies, atsevišķi to atzari veda gan uz Karostu, gan Liepājas Kūrmāju. Bet aizvadīto piecu gadu laikā Liepājā ir tramvaja līnija, kas šķērso visu pilsētas teritoriju – no galapunkta Brīvības ielā, iepretī bijušajam uzņēmumam "Liepājas metalurgs", līdz pat Liepājas ezeram. Pašlaik tramvaja sliežu ceļa kopgarums ir 14,35 kilometri.
"Pēc Lielās ielas tramvaja sliežu ceļu un pieturvietu pārbūves un labiekārtošanas pabeigšanas pilsētas centrs ļoti pārvērtās, kļūdams eiropeisks un moderns,"
atceras Liepājas pašvaldības aģentūras "Liepājas sabiedriskais transports" vadītāja vietnieks Toms Malkevičs, "2023. gada decembrī abos virzienos pārbūvētajās "Rožu laukuma" pieturvietās uzstādījām digitālos monitorus – pirmos Liepājā. Tā ka tagad tramvaji ir aprīkoti ar globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) raidītājiem, dati monitoros attēloti tiešsaistes režīmā, ļaujot liepājniekiem redzēt, kad pieturvietā piestās nākamais tramvajs."
14 jauni tramvaji
"Tas, kas vispirms iekrīt acīs ikvienam liepājniekam un pilsētas viesim, protams, ir četrpadsmit jaunie, Horvātijas rūpnīcā "Končar Electric Vehicles Inc" uzbūvētie tramvaji," saka uzņēmuma "Liepājas tramvajs" pārstāvis Andrejs Rjabcevs. "Pirmoreiz tie izbrauca pilsētas ielās 2021. gada 18. martā – Liepājas pilsētas 396. dzimšanas dienā. Ar tiem tagad aizvietoti visi vecie, kuri mums kalpoja aizvadītos četrdesmit gadus. Pērn izņēmums bija viens vecā parauga tramvajs, kurš vēl devās reisā, jo bija īpaši izrotāts Ziemassvētku noskaņas radīšanai. Visi vecie tramvaju vagoni gan vēl stāv depo. Ja kaut kādu iemeslu dēļ būs nepieciešams, pasažieru pārvadāšanai izmantosim arī tos."
Pasažieriem pulka ieguvumu
Viņaprāt, jaunos tramvajus esot grūti salīdzināt ar vecajiem – atšķirību un ieguvumu braucējiem ir pulka. Vecajā tramvajā iekāpšanai bija trīs augsti pakāpieni. Bet jaunajiem jau ir zemās grīdas, kuras atvieglo iekāpšanu vecāka gadagājuma cilvēkiem, ģimenēm ar maziem bērniem un citiem.
Jaunie tramvaju vagoni tiek apsildīti, tie aprīkoti ar pieturvietu paziņošanas iekārtām, kā arī ar mūsdienīgu pasažieru apziņošanas, videonovērošanas, gaisa kondicionēšanas iekārtām un biļešu kompostieriem.
Kopš 2024. gada 23. oktobra pasažieri Liepājas tramvajos izmanto jauno elektronisko norēķinu sistēmu, kas ļauj pasažieriem samaksāt par braucienu ar mobilā tālruņa lietotni. Vienlaikus apritē vēl ir arī papīra biļetes. Bet pēc elektroniskās norēķinu sistēmas ieviešanas tās var iegādāties tikai pie tramvaja vadītāja un bez skaidras naudas – ar maksājumu kartēm vai bankas kontiem piesaistītajiem mobilajiem tālruņiem.