Izraēlas gaisa triecienos Libānā piektdien nogalināts šiītu kustības "Hezbollah" līderis Hasans Nasralla, kurš šo Irānas atbalstīto grupējumu bija vadījis kopš 1992. gada.
Par Nasrallas nāvi sestdien paziņoja Izraēlas armija, bet vēlāk šo faktu apstiprināja arī "Hezbollah". Nasralla tika nogalināts Beirūtas dienvidu priekšpilsētā Dahijā. Nasrallas nogalināšana turpina Izraēlas spiediena kampaņu pret "Hezbollah", kas īpaši pastiprinājusies pēdējās nedēļās. Pēc Nasrallas nāves tiek gaidīta "Hezbollah" un Irānas atbilde. Runāts tiek arī par iespējamu Izraēlas sauszemes iebrukumu Libānas dienvidos.
Ietekmīgs grupējums
Tuvajos Austrumos ziņa par Nasrallas nāvi uztverta gan ar prieku, gan ar asarām. "Hezbollah" Libānā var uzskatīt par "valsti valstī", ņemot vērā grupējuma ārkārtīgi lielo ietekmi šīs Tuvo Austrumu valsts politikā. "Hezbollah" kontrolē lielu daļu šiītu kopienas apdzīvotās teritorijas, tostarp Libānas dienvidos, kā arī galvaspilsētā Beirūtā.
"Hezbollah" galvenais sabiedrotais ir Irāna, kas ir finansējusi un apgādājusi šo grupējumu ar ieročiem un apmācījusi tā kaujiniekus.
Teherāna ik gadu "Hezbollah" piešķir līdzekļus simtiem miljonu dolāru vērtībā, paziņojis ASV Valsts departaments. "Hezbollah" finansējis arī Sīrijas diktatora Bašara al Asada režīms. Naudu grupējums iegūst gan no likumīgas uzņēmējdarbības, gan arī no noziedzīgiem darījumiem. "Hezbollah" atbalsta arī libāniešu diaspora citās valstīs. Nasrallas laikā grupējums ir ievērojami nostiprinājies. "Hezbollah" varētu uzskatīt par pasaulē spēcīgāko paramilitāro organizāciju, kuras rindās ir desmitiem tūkstošu kaujinieku, vērtē apskatnieki. Grupējumam ir arī plašs arsenāls ar dažādām raķetēm. ASV, Lielbritānija un Vācija "Hezbollah" atzinušas par teroristisku organizāciju. Eiropas Savienība teroristu grupējumu sastāvā iekļāvusi tikai "Hezbollah" militāro spārnu.
Gaida atbildi
Pagājušā gada oktobrī, sākoties Izraēlas un teroristiskā grupējuma "Hamās" karam, "Hezbollah" ar raķetēm un droniem sāka apšaudīt Izraēlu. Turpinoties savstarpējām apšaudēm, robežas abās pusēs savas mājas bijuši spiesti pamest tūkstošiem cilvēku. Izraēlas valdība šomēnes nolēma, ka jāpanāk izraēliešu droša atgriešanās mājās valsts ziemeļos. Pēdējās nedēļās Izraēla pastiprināti apšaudījusi "Hezbollah" pozīcijas Libānā. Liels trieciens "Hezbollah" bija arī Libānā šomēnes notikušie masveidīgie peidžeru un rāciju sprādzieni, kuros īpaši daudz cietuši tieši "Hezbollah" kaujinieki. Par šiem uzbrukumiem vainota Izraēla.
Izraēlas triecienos arī nogalināti daudzi ietekmīgi "Hezbollah" komandieri. Pagaidām nav zināms, kas stāsies Nasrallas vietā.
Šī arī nav pirmā reize, kad Izraēla likvidējusi "Hezbollah" līderi. Nasralla "Hezbollah" vadīšanu pārņēma 1992. gadā, kad Izraēla bija nogalinājusi grupējuma iepriekšējo vadītāju Abāsu Musavi. Nav zināms, kā "Hezbollah", kas pēc ciestajiem zaudējumiem ir novājināts, atbildēs uz sava ilggadējā līdera nogalināšanu. Līdz šim masveidīgi raķešu triecieni pret Izraēlu nav sekojuši. Nav zināma arī Irānas atbilde. Teherānā jūlijā tika nogalināts "Hamās" politiskais līderis Ismails Hanija, tomēr uz šo uzbrukumu Irānas atbilde vēl nav sagaidīta. Apskatnieki pieļauj, ka Irāna varētu mudināt tās atbalstītos grupējumus, kuru vidū ir "Hamās", "Hezbollah", Jemenas hutieši, kā arī dažādi citi grupējumi Irākā un Sīrijā, pastiprināti uzbrukt Izraēlas un ASV bāzēm Tuvajos Austrumos.
"Irāna šobrīd ir politiskas dilemmas priekšā," aģentūrai "Associated Press" norādīja Vašingtonā bāzētā Tuvo Austrumu institūta pētnieks Firass Maksads, skaidrojot, ka Teherāna labprāt izvairītos no plaša mēroga tiešas konfrontācijas ar Izraēlu un priekšroku dotu asimetriskai atbildei. Tomēr "atbilstošas atbildes trūkums, ņemot vērā notikušā svarīgumu, tikai iedrošinās Izraēlu vēl vairāk pārkāpt Irānas "sarkanās līnijas"," piebilda pētnieks. Atbildes trūkums arī raidītu Teherānas atbalstītajiem grupējumiem signālu, ka Irāna ir vāja. Tieša Irānas iesaiste karā varētu ieraut arī Izraēlas galveno sabiedroto ASV, kur pēc nedaudz vairāk kā mēneša gaidāmas prezidenta vēlēšanas. Teherāna arī likusi saprast, ka labprāt atsāktu sarunas ar Vašingtonu par savu kodolprogrammu, atgādina "Associated Press".
Turpinājums neskaidrs
Nasrallas nāve esot "būtisks priekšnoteikums, lai sasniegtu mūsu izvirzītos mērķus", paziņojis Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu. Viņš pagājušajā nedēļā noraidīja ASV, Francijas un citu valstu rosinājumu panākt ar "Hezbollah" trīs nedēļu pamieru.
Apskatnieki pieļauj, ka Izraēla vēlēsies turpināt spiedienu pret "Hezbollah" tagad, kad grupējums ir novājināts.
Nav tomēr zināms, vai tas izdosies bez sauszemes iebrukuma. Tas būtu jau ceturtais Izraēlas sauszemes iebrukums Libānā pēdējā pusgadsimta laikā, vēsta telekanāls CNN. Tikmēr Libānā turpinās civiliedzīvotāju bēgšana no karadarbības skartajiem rajoniem. Libānu jau pirms pērn uzliesmojušā kara bija pārņēmusi dziļa politiska un ekonomiska krīze, kas tagad varētu tikai pastiprināties.