Burtiski nesen amerikāņu multimiljardieris Džefs Bezoss ar savu 160 miljardu ASV dolāru novērtēto kapitālu bija trešais bagātākais cilvēks pasaulē, piekāpjoties tikai Īlonam Maskam un Bernāram Arno.

Reklāma

Lielāko daļu Bezosa saraustās mantības saista ar viņa daļu elektroniskās komercijas gigantā Amazon, kuru viņš izveidojis 1994. gadā, kā arī viņam pieder ietekmīgais izdevums The Washington Post un arī aerokosmiskais uzņēmums Blue Origin. Pirms dažiem gadiem Bezoss aizgāja no Amazon ģenerāldirektora amata, jau drīz atzīstoties, ka tas saistīts ar vēlmi vairāk laika veltīt Blue Origin jeb kosmosa un aeronautikas pētniecībai.

Amerikāņu multimiljardieris Džefs Bezoss.

Tagad viņš nācis klajā ar paziņojumu: cilvēkiem ir jādzīvo nevis uz citām planētām, bet gan gigantiskās kosmiskajās stacijās tieši izplatījumā. Viņš teicis, ka vēloties redzēt triljonu Saules sistēmā dzīvojošu cilvēku, piebilstot, ka tāda cilvēku kopējā daudzuma apstākļos, piemēram, Zemei tad būs “1000 Mocartu un 1000 Einšteinu”, savukārt pati Saules sistēma būs “dzīvības, intelekta un enerģijas pārpilna”. Viņš arī skaidrojis, ka diemžēl planētu virsmas ir pārlieku mazas, tāpēc cilvēki vairāk enerģijas un resursu varētu iegūt un izmantot kosmosā nekā uz Zemes vai citiem debess ķermeņiem.

Kā vienu no plāniem saistībā ar kosmosa apgūšanu Bezoss minējis Prinstonas pētnieku grupas projektu, kas tapis Džerarda O’Nīla vadībā, un šī iecere paredz izveidot kosmosa staciju, kas būtu diametrā pusotru kilometru liela un kuras griešanās nodrošinātu uz tās mākslīgu smaguma spēku, kas būtu pielīdzināms Zemes analogam. Šis projekts nodēvēts par “O’Nīla cilindru”. Bezoss piebildis, ka laikam jau jebkurā gadījumā vairākums cilvēku vēlēsies tomēr dzīvot iespējami tuvāk Zemei, tāpēc vajadzētu jau tagad padomāt par to, kā viņi uz tās varētu pavadīt kaut vai tikai atvaļinājumu...

Zināms, ka kosmosa apgūšanas iniciatīvas izrādījis arī uzņēmumu Tesla un SpaceX dibinātājs Īlons Masks, kurš ieplānojis kolonizēt Marsu, uzsākot tur būvēt apdzīvotus punktus. Nav izslēgts, ka abi miljardieri alkst uzsākt savdabīgu jaunā parauga kosmosa apgūšanas sacensību. Patlaban pasaulē risinās visnotaļ dedzīgas diskusijas par Bezosa un Maska plānu reālajām īstenošanas iespējām, lai gan noteiktas speciālistu aprindas jau paudušas bažas saistībā ar liela mēroga kosmosa kolonizēšanas iespējamajām sekām, kā vienu no aspektiem minot problēmu saistībā ar mākslīgās gravitācijas uzturēšanas radīto ekoloģisko kaitējumu debess ķermeņiem un resursu ekspluatāciju ārpus Zemes. Tāpat kritiķu aprindas apgalvojušas, ka šiem nolūkiem iztērētos līdzekļus būtu labāk novirzīt jau esošo svarīgāko cilvēces problēmu risināšanai, ieskaitot klimata izmaiņu sekas un nabadzības jeb faktiski alkatības izraisītās nevienlīdzības likvidēšanai.

"Blue Origin" kosmosa kuģis "New Shepard" veicis jau 16. reisus.

Cita starpā var piebilst, ka pats Bezoss jau pabijis kosmosā: uzņēmuma BlueOrigin izstrādātajam kosmosa kuģim NewShepard tas bija jau pēc kārtas 16. reiss, vien ar to atšķirību, ka tas, kurā piedalījās pats Bezoss, bija arī pirmais kosmiskās ekskursijas reiss.

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.