Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlnieka Valērija Zalužnija palīga Hennadija Častjakova bojāeja pirmdienas vakara sprādzienā savā dzimšanas dienā paša mājā pretēji sākotnējiem pieņēmumiem acīmredzot nav diversija, bet "ar 99,9% iespējamību" traģisks nelaimes gadījums, liecina Ukrainas dienestu un arī mediju savāktā informācija.

Reklāma

Liktenīgā dāvana

Ņemot vērā Ukrainas Bruņoto spēku majora Častjakova pietuvinātību Zalužnijam, ziņa par viņa nāvi radīja lielu satraukumu. Parādījās dažādas versijas, turklāt bieži vien ar domu, ka tas ir Krievijas specdienestu izplānots atentāts. Zalužnijs platformā "Telegram" pēc pirmo baumu parādīšanās ierakstīja: "Šodien traģiskos apstākļos savā dzimšanas dienā ģimenes lokā dzīvību zaudēja mans palīgs un tuvs draugs majors Hennadijs Častjakovs. Vienā no dāvanām detonēja nezināms spridzeklis. Hennadijam palika sieva un četri bērni. Izsaku visdziļāko līdzjūtību ģimenei. Notikušā iemeslus un apstākļus noskaidros pirmstiesas izmeklēšanā." Ukrainas armijas virspavēlnieks atzina, ka virsnieka bojāeja viņam ir "neizsakāmi sāpīga" un "smags zaudējums" Ukrainas Bruņotajiem spēkiem. Sākotnējā informācija liecināja, ka Častjakovs, kam pirmdien apritēja 39 gadi, pēc darba bija ieradies mājās Čaiku ciemā netālu no Kijivas. Viņam līdzi bija kolēģu pasniegtās dzimšanas dienas dāvanas. Vienā no dāvanu kārbām atradās pudele viskija "Black Label" un it kā glāzes rokasgranātu formā. 

Šīs dāvanas apskates laikā arī noticis sprādziens, kas nogalinājis majoru un ievainojis līdzās stāvošo viņa 13 gadus veco dēlu.

Par Hennadiju Častjakovu un viņa pienākumiem pieejamā informācija ir ļoti trūcīga. Častjakovs dzimis Doneckas apgabalā, sācis militāro karjeru vidusskolas laikā, pabeidzis Ukrainas Sauszemes bruņoto spēku institūtu Odesā, tad dienests armijā, pēc tam ķēries pie uzņēmējdarbības. Pēc 2022. gada februāra Krievijas iebrukuma Ukrainā Častjakovs atgriezās dienestā un kļuva par Zalužnija palīgu.

"Tevi grūti pārsteigt"

Ukrainas iekšlietu ministrs Ihors Klimenko 6. novembra vakara gaitā sociālajos tīklos izvietoja papildinošu informāciju: "Paņēma rokās dāvanu kasti ar granātām un vienu no tām rādīja dēlam. Tās bija jauna tipa Rietumu parauga granātas." Vienu no granātām paņēmis Častjakova dēls un "sāka griezt granātas gredzenu". Tēvs izņēmis granātu no dēla rokām un "izrāva gredzenu, izraisot traģisko sprādzienu". Izmeklētāji pēc notikušā dzīvoklī atrada vēl piecas šāda veida granātas. Tikmēr Ukrainas mediji jau bija noskaidrojuši, ka minēto dāvanu kolēģim pasniedzis pulkvedis Oleksandrs Timčenko, virspavēlnieka Zalužnija vietnieka vecākais palīgs. Timčenko policijai liecināja, ka dāvanu izvēlējies pats. Ielicis kastē pudeli viskija, kā arī sešas granātas, turklāt divas tāda paša parauga atstājis sev. Citi liecinieki stāstīja, ka, pasniedzot dāvanu, pulkvedis sacījis: "Tevi grūti pārsteigt, tādēļ dāvinu kaujas granātas un laba viskija pudeli." 

Častjakovs acīmredzot uzskatīja viņa vārdus par joku, bet agrāk neredzētās rokasgranātas par īpašas formas glāzēm. 

Viņš pēc darba vēl izņēma bērnus no skolas un tad devās mājup, kur notika traģiskais incidents. Ukrainas policija ir sākusi izmeklēšanu krimināllietā saistībā ar nelikumīgu rīcību ar munīciju, kas izraisījusi cilvēka nāvi. Anonīms avots izmeklēšanā vairākiem Ukrainas ziņu kanāliem uzsvēris, ka nav nekāda pamata notikušo uzskatīt par uzbrukumu vai ka tajā ir kādas "Krievijas pēdas". "Ar 99,9% iespējamību tas ir traģisks atgadījums. Viņam dzimšanas dienā uzdāvināja kaujas granātas, no kurām viena, neuzmanīgi apejoties, detonēja," paskaidrojis avots. Kaut viens no Častjakova kolēģiem izdevumam "Ukrainska pravda" teicis, ka Častjakovs kā augstāko militāro izglītību guvis virsnieks jau nu gan zinājis, kā apieties ar rokasgranātām, tomēr neapšaubāmi, ka detonatora gredzenu viņš izrāvis pats.

Propaganda neguļ

Ukrainas iekšlietu ministrs Klimenko aicinājis medijus neizplatīt neoficiālu informāciju par Častjakova nāvi, taču Kremļa propaganda to jau lūko pasniegt vai nu kā Krievijas specdienestu panākumu, vai, daudz biežāk, kā pazīmi kādām slepenām un nežēlīgām varas cīņām un domstarpībām starp Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un virspavēlnieku Zalužniju, jo mirušais taču bija viņa draugs. Izdomājumi te sajaukti ar patiesību. Domstarpības acīmredzot tiešām ir reālas. Par tām baumo jau ilgāk nekā gadu. Jaunu spēku runām deva nesenās pārbīdes Ukrainas armijas augstākajā komandsastāvā un Zalužnija pagājušās nedēļas eseja respektablajā izdevumā "The Economist". Tajā ģenerālis pauda viedokli, ka Ukrainā iestājusies pozīciju kara fāze, kas pēc būtības ir Krievijai izdevīgs strupceļš, ko bez jaunāko Rietumu tehnoloģiju un ieroču piegādēm grūti pārvarēt. Zelenskis pēc tam intervijā ASV telekanālam NBC sacīja, ka karš "nav nonācis strupceļā", bet prezidenta biroja pārstāvis Ihors Žovkva Ukrainas televīzijā izteicās, ka tādi raksti "palīdz agresoram" un rada "paniku" Ukrainas sabiedrotajos. Ukrainas Nacionālās universitātes Kijivas–Mohiļanskas akadēmijas profesors Oleksijs Haraņs "The New York Times" komentējis, ka prezidenta birojs droši vien norūpējies, ka tamlīdzīgi viedokļi var kaitēt Rietumu vēlmei sniegt militāro palīdzību un mazināt ticību Ukrainas uzvarai. Lai izvairītos no spekulācijām, šādām diskusijām starp politiķiem un militāristiem labāk būtu palikt aiz slēgtām durvīm, neizrādot tās publiski.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.