Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis nosodījis jaunievēlēto Ziemeļmaķedonijas prezidenti Gordanu Siljanovsku-Davkovu par izvairīšanos inaugurācijas ceremonijas laikā izmantot valsts jauno nosaukumu.

Reklāma

Maķedonija 2018. gadā valsts nosaukumu nomainīja uz "Ziemeļmaķedoniju", piekāpjoties Grieķijai, kas gadiem ilgi bloķēja Eiropas Savienības (ES) iestāšanās sarunu uzsākšanu ar Skopji. Grieķijai ir province, ko arī sauc par Maķedoniju, un starp abām valstīm pastāv domstarpības arī par Maķedonijas Aleksandra vēsturisko mantojumu. Dodot amata zvērestu, Siljanovska-Davkova svētdien solīja "ievērot konstitūciju un likumus (..), kā arī aizsargāt Maķedonijas teritoriālo nedalāmību un neatkarību". Tikmēr zvēresta rakstiskajā tekstā izmantots oficiālais valsts nosaukums "Ziemeļmaķedonija", apliecinājis aģentūras AFP reportieris. Tā rezultātā Grieķijas vēstnieks protestējot demonstratīvi pameta ceremoniju, vēsta vietējie mediji. 

"Ziemeļmaķedonijas jaunās prezidentes provokatīvais lēmums atkāpties no oficiālā zvēresta teksta (..) un nosaukt savu valsti citā vārdā ir nelikumīga un nepieļaujama iniciatīva," 

pirmdien sociālās saziņas vietnē "X" paziņojis Micotakis. Vienošanos par valsts nosaukuma maiņu, kas ļāva valstij pievienoties NATO un vēlāk arī sākt iestāšanās sarunas ar ES, Skopje ar Atēnām panāca 2018. gadā, kad pie varas atradās sociāldemokrāti. Taču tobrīd opozīcijā esošā nacionālkonservatīvā VMRO-DPMNE (Iekšējā maķedoniešu revolucionārā organizācija – Demokrātiskā partija par maķedoniešu nacionālo vienotību), kuru pārstāv Siljanovska-Davkova, atteicās atzīt šo vienošanos. VMRO-DPMNE guva uzvaru trešdien notikušajās parlamenta un prezidenta vēlēšanās. Arī Micotaka pārstāvētie konservatīvie 2018. gadā kategoriski iebilda pret vienošanos ar Skopji, kuru noslēdza tolaik pie varas esošo galēji kreiso līderis Aleksis Ciprs. 

Tagad Micotakis norādījis, ka Siljanovska-Davkova pārkāpusi gan abu valstu vienošanos, gan Ziemeļmaķedonijas konstitūciju. 

Viņš brīdinājis, ka "jebkāds progress divpusējās attiecībās, kā arī ikviens solis, ko Skopje spers pretī Eiropai, ir atkarīgs no jaunās prezidentes patiesas turēšanās pie tā, kas nolīgts". "Mēs nepieņemsim līdzīgas pārteikšanās," norādījis Grieķijas premjers.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.