Svētdien, 1. maijā, Mūža balva Latvijas literatūrā tiks pasniegta dzejniecei, prozaiķei un tulkotājai Dainai Avotiņai.
Raksta pirmpublikācija 2022. gada aprīlī "Latvijas Avīzē".
Pie viedās dzejnieces, kura jau kopš deviņdesmitajiem gadiem dzīvo 1914. gadā celtajā vecmāmiņas mājā Staiceles pagastā, “Latvijas Avīze” devās pareizticīgo Lieldienās. Pa ceļam trallināja cīruļi, ziedēja pūpoli un, redzot dabas pavasara atmodu, radās daudzi jautājumi par zināšanu un nezināšanu, par mūslaiku gaismu un tumsu. Telefonā, ceļu stāstot, dzejnieces balss bija jauna, un vēlāk sarunājoties viņa stāstīja, kā domā vēl joprojām veidojot stāstus.
Dzejniecei, kura pagājušajā rudenī nosvinēja 95. dzimšanas dienu, joprojām piemīt ass prāts un paškritika. Viņa ar smaidu saka: “Laikam smadzenes, kuras trenētas visu mūžu, tā vienkārši nemaz nevar apstādināt.” Vai var ko vēlēt Mūža balvas Latvijas literatūrā ieguvējai? Jā, var – labu veselību un spēku garā mūža domas pierakstīt balss ierakstos, jo, kad viņa runā, ne reizi “rakstīt” neatskan pagātnes formā.
Kā vadāt pavasara dienas?
D. Avotiņa: Esmu gausa, kad ārā līst, skatos pa logu, kad ir jauks laiks, izeju ārā, mazdēls uztaisījis lapenīti, kur sēdēt. Domāju par veco liepu, tā laikam celta reizē ar šo māju. Daudz domāju par apkārtnes kokiem, daudzi no tiem izauguši, kopš dzīvojam šeit.
Tagad gan slikti redzu un ir tik žēl par to, kas palicis neuzrakstīts. Es jau nerakstu kā īsta rakstniece, pat neuzskatu sevi par īstu rakstnieci. Rakstu tādus kā labākus “dzeltenās preses” romānus, tādus patiesus romānus par cilvēkiem. Romāni nākuši no labiem, mīļiem, pazīstamiem, arī svešākiem cilvēkiem.
Palika neuzrakstīti daudzi darbi, kurus labprāt būtu vēl uzrakstījusi. Piemēram, par Jāni Peteru, visu mūžu esam draudzējušies. Turklāt man liekas, ka viņš ir pārāk liels, pārāk cildens, lai es par viņu rakstītu. Varbūt es uzrakstītu tā, ka cilvēkiem būtu interesanti lasīt, bet tas nebūs Peteram raksturīgs. Gribēju uzrakstīt, bet vairs neuzrakstīšu, tas ir skaidrs.
Varbūt jums vajadzētu aprakstīt savu mūžu?
Par sevi nevar un nevajag rakstīt, arī par bērniem ne. Tas ir dīvaini, bet par tuviem cilvēkiem nevar uzrakstīt, par to ir grūti rakstīt. Es uzrakstīju romānu “Kad lausks cērt” (2011) par savu vecmāmiņu, vecotēvu. Man ir žēl, ka nerakstīju dokumentālo romānu, visus notikumus tieši tā, kā tie bija, es gan tā īsti neko nezināju, kas noticis kara laikā. Tā man liekas mīļākā no visām sarakstītajām grāmatām, laikam tā bija arī vispopulārākā. Bija laiks, kad gandrīz katru gadu iznāca pa grāmatai, kopā sanāca vienpadsmit romāni. Sāku rakstīt, kad saimniecību atdevu meitai, domāju, staigāju, sēdēju un rakstīju.
Man pašai liekas – literatūra bija laba, jo patika cilvēkiem un tā bija īsta patiesība. Piemēram, Salacgrīvas ostā ieraudzīju Stašonkuli, viņš bija kapteinis, izstāstīja savu dzīvi, un es to aprakstīju. Bet tā bija patiesība, gandrīz tāda pati kā dzīve. Tā, kā rakstīja Zigmunds Skujiņš, tā es nevaru, tādu nodomu man nebija.