Godinot dzejnieku Ojāru Vācieti, šī nedēļa paiet viņa 90. dzimšanas dienas zīmē.
Dzejnieka balsī ieklausījās tūkstoši, viņa grāmatas bija izpirktas mirklī, Ojāra Vācieša Latvijas Kultūras kanonā iekļautais 1982. gadā izdotais krājums "Si minors", kas veltīts laika un laiku tematikai tās filozofiskajā interpretācijā, tiek uzskatīts par tā laika ievērojamāko latviešu dzejas izdevumu poētisko meklējumu ziņā. Tas ir pēdējais Vācieša dzīves laikā iznākušais krājums, kurā kulminē viņa mākslinieciskās savdabības esence. Filoloģijas doktore Olga Senkāne Latvijas Kultūras kanona aprakstā uzsver to, ko varētu teikt arī par pašu dzejnieku: "Mākslinieka uzdevums ir novērtēt savu laiku, vēl tajā esot, un iziet no tā, lai ieraudzītu sevi laikmetā.
Būt laikā – nozīmē dzīvot. Un dzīvot laikā vajag pēc iespējas ilgāk, nepieļaut, ka laiks aiziet garām vai secen, un iestājas pāragra nāve."
Komponists Artūrs Maskats par dzejnieku teicis, ka Vācietis visu dzīvi bijis viens no viņa "visaktuālākajiem dzejniekiem, kurš atbild uz būtiskiem dzīves jautājumiem gan par mani pašu, gan par vietu, kur dzīvoju, par Rīgu, Latviju, varbūt visvairāk par mīlestību, jo Ojārs Vācietis ir gan Latvijas, gan mīlestības dzejnieks un tāds viņš arī vienmēr paliks."
Dzejniece Ludmila Azarova, Ojāra Vācieša sieva, 2008. gada sarunā ar muzikologu Orestu Silabriedi par dzejnieku, viņa dzīves laiku un krājumu "Si minors" teikusi: "Pie mums cilvēki bija iebaidīti. Tas viss ļoti kaitināja Vācieti, viņš kļuva aizvien drūmāks un drūmāks. Tā bija tāda kā garīgās pasaules bojāeja, kaut nebija tik ļoti redzama. Bet viņš arī neizturēja, būtībā tas "Si minors" nav uzrakstīts līdz galam. (..)" Kādā citā rakstā par dzejnieku Ludmila Azarova teic, ka pārsteidz ne tikai viņa asredzīgais padomju dzīves redzējums, bet arī "nežēlīgā paššaustīšanās".
Šoruden kopš dzejnieka Ojāra Vācieša nāves 28. novembrī paies 40 gadi, piecus gadus vēlāk sāka brukt padomju okupācijas režīms, un tagad dzīvojam brīvā valstī.
Vai dzejnieka Ojāra Vācieša, kuru bieži mēdza dēvēt par tautas sirdsapziņu, dzejoļi mums šodien vēl joprojām ir aktuāli?
Nereti dzejnieku min arī kā vienu no visdedzīgākajiem padomju laika slavinātājiem…
Pieminot Ojāra Vācieša 90. dzimšanas dienu, "Kultūrzīmes" rosināja diskusiju par viņa atstāto dzejas mantojumu – vai tas arī mūsdienās ir līdzīgi būtisks kā dzejnieka dzīves laikā?
Diskusijā piedalījās gan esošie, gan, iespējams, nākamie Latvijas kultūrvides kopēji – literatūrzinātnieki Ausma Cimdiņa un Benedikts Kalnačs, Ojāra Vācieša memoriālā muzeja vadītāja Ieva Ķīse, muzikologs Orests Silabriedis, māksliniece, Latvijas kultūras vēstniece Ērika Māldere, folkloriste Ieva Kalniņa, bibliotekāre Gunta Saule, kā arī divas 12. klases skolnieces – Līga Bērziņa no Liepājas un Baiba Zemīte no Jelgavas.
Mūsu kultūrtelpai vajadzīgs?
Diāna Jance: – Salīdzinot ar padomju okupācijas laiku, kad ritēja Vācieša dzīve, tagad Latvijā ir pavisam cita kultūrtelpa. Vai Vācieša dzeja mūs vēl joprojām uzrunā, ir vajadzīga?