Overcast 4.3 °C
O. 03.12
Evija, Jogita, Raita
SEKO MUMS
Reklāma
"Gamma"/"Zelta mikrofons".
"Gamma"/"Zelta mikrofons".
Foto: Edijs Pālens/LETA

Nākamā gada 5. martā "Arēnā Rīga" notiks pirmā GAMMAS (Gada Augstākais mūsdienu mūzikas apbalvojums) ceremonija, kurā tiks sumināti mūzikas nozares profesionāļi un satiksies tajā iesaistītie, arī klausītāji. Par GAMMAS televīzijas ceremonijas un tiešraides veidotāju jau iecelta pieredzējusī producente Ilze Jansone un kā pirmie ceremonijas mākslinieki izziņoti Intars Busulis un "Abonementa orķestris", "Citi zēni" un "DAGAMBA". Kas tad būs tas principiālais, kas GAMMU atšķirs no "Zelta mikrofona", kura 18. janvārī Nacionālajā teātrī plānotās ceremonijas veidotājs būs režisors Uģis Olte; ar ko atšķirsies tās žūrijas izveide, vērtēšanas principi un kritēriji, nominētās kategorijas?

Reklāma

Kas tad mainīsies Latvijas mūzikas vidē ar GAMMA parādīšanos? GAMMAS pārstāvji piedalīties tiešsaistes diskusijā diemžēl atteicās, atbildot rakstiski. Par šo un citiem jautājumiem – mūs vairāk interesēja tieši balvu mākslinieciskā puse – diskusijā viedokļus pauda JĀNIS ŽILDE, balvas "Zelta mikrofons" žūrijas priekšsēdētājs, pieredzējis mūzikas kritiķis, KĀRLIS KAZĀKS, AKKA/LAA (Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība) padomes priekšsēdētājs, komponists un mūziķis, un ARMANDS ZNOTIŅŠ, mūzikas kritiķis, "Zelta mikrofona" un Lielās mūzikas balvas žūrijas loceklis.

Ceremonijas ilguma prokrusta gultā

– Pēc organizatoru teiktā, GAMMA ir jauns koncepts Latvijas mūzikas balvu vidē, ceremonijā tās pasniedzot vairāk nekā 20 kategorijās visdažādākajos žanros un aptverot gan skatuves, gan aizkadru profesionāļus. Nenoliedzot to, ka šī pieeja daudz plašāk aptver populārās mūzikas lauku, balvas organizatoriem gribētos jautāt, kā šis process izpaudīsies, kas būs vērtētāji, jo arī populārās mūzikas lauks ir tik ļoti daudzveidīgs.

Kārlis Kazāks.

Kārlis Kazāks: – Es gan neesmu GAMMAS veidotājs, esmu tikai bijis klāt LaIPAS (Latvijas izpildītāju un producentu apvienība) pilnsapulcē, kur tika lemts par atbalstu GAMMAS dibināšanai. GAMMAS pamatlietas tika prezentētas arī AKKA/LAA, lūdzot arī AKKA/LAA iesaisti. Tā ka – man nav nekādu tiesību runāt rīkotāju vārdā. Tas, ko redzu kā lielāko atšķirību – ja vēsturiski paskatāmies, 

"Zelta mikrofons" kādreiz tika piedāvāts sabiedrībai kā ierakstu gada balva, bet GAMMA tiek pozicionēta kā mūzikas industrijas gada balva, kas uz industriju skatās plašāk, 

aptvērumā ietverot arī koncertu organizatorus un tehniskos darbiniekus, skaņotājus, skaņu ierakstu veidotājus, šādi stipri paplašinot mūzikas industrijas lauku, ko skar šis apbalvojums. Ja es pareizi saprotu, tad arī "Zelta mikrofons" šogad vismaz mēģina paplašināt ietverto lauku, jo vēsturiski tas tiešām ir apbalvojums par ierakstiem. Droši vien tas rada haosu arī pašā (mūzikas) industrijā, jo ne visi visu saprot un ne visi visam spēj izsekot. Gan GAMMAS, gan "Zelta mikrofona" rīkotāji ir bijuši AKKA/LAA Padomes sapulcē, lai pastāstītu, ko gatavojas darīt, kādu apbalvojumu gatavojas piedāvāt, aicinot AKKA/LAA iesaistīties. AKKA/LAA ne bez spraigām diskusijām padomē, jo nav noslēpums, ka AKKA/LAA nav mūzikas organizācija, bet gan pārstāv autortiesības gan rakstniekiem, gan vizuālo mākslu pārstāvjiem, fotogrāfiem u. c., teica: jā, esam gatavi iesaistīties GAMMAS rīkošanā, sniedzot nepieciešamo informāciju. Piemēram, sniedzot organizētājiem atskaņotāko muzikālo skaņdarbu sarakstus, kurus mēs redzam no autortiesību atlīdzību maksājumiem, un tos, kurus drīkstam un esam spējīgi piedāvāt. Tāpat AKKA/LAA autori ir gatavi iesaistīties pašas GAMMAS apbalvojuma, kas skar autorus, nolikuma izstrādē, palīdzot no autoru perspektīvas, jo AKKA/LAA nenoliedzami ir autoru organizācija. Par šiem jautājumiem esam gatavi runāt, par visu pārējo jājautā pašai GAMMAI.

– Ko iegūs paši autori, ka pastāv šīs divas balvas?

–"Zelta mikrofons" īsti nespēja nodefinēt, kāda tad būtu AKKA/LAA iesaiste šajā gadījumā. Nav noslēpums, ka abi apbalvojumi nāca arī ar aicinājumu finansiāli iesaistīties. Tur AKKA/LAA pašlaik ir, latviski sakot, "norāvusi roceni", mēģinot saprast, kas no katras balvas izveidosies. 

Protams, nevienu mirkli neesam teikuši, ka nebūtu gatavi arī "Zelta mikrofonam" palīdzēt ar padomu, ja tas kādam būs nepieciešams. 

Es domāju, ka, no autoru viedokļa, GAMMAS gadījumā ir forši, ka autors ir izcelts, parādot, ka viņš ir nozīmīgs labas dziesmas izveidošanā. Līdzšinējā "Zelta mikrofonā", būsim godīgi, autors palika kaut kur zem izpildītāja, jo ierakstu balvās tiek apbalvots labākais izpildītājs. Tas ir forši – tādai balvai ir jābūt, labākajiem izpildītājiem ir jābūt novērtētiem. Bet, protams, visi zinām, ka līdz labam ierakstam nevar tikt bez laba materiāla.

Jānis Žilde.

Jānis Žilde: – Arī es nepārstāvu "Zelta mikrofona" rīkotājus, bet darbojos kā nolīgts profesionālis, pēdējos trīs četrus gadus esmu balvas žūrijā un pēdējos divus – žūrijas priekšsēdētājs. Misijas apziņas vadīts, esmu arī ieviesis vairākus uzlabojumus žūrijas darbā. Manuprāt, jā, "Zelta mikrofons" ir uzlikts uz stabilām sliedēm un straujus pagriezienus nav veicis arī šogad. Balvas fokuss vēl aizvien ir mūzikas ieraksti, viss par un ap tiem, tai skaitā arī ierakstu dizains. Ja runājam par jauninājumiem, tad šogad ir doma apbalvot arī labāko ierakstu producentu, arī tas ir stāsts par ierakstiem. Ir arī veiktas izmaiņas nolikumā, kur akcentējam mākslīgā intelekta (MI) "draudus" un vienlaikus iespējas, jo kā palīgrīks tas noteikti ir izmantojams, vienīgi, ja dziesma tiek sacerēta tikai ar MI mūziku un vārdiem, tad tā nekvalificējas "Zelta mikrofonam". Ar humoru var rosināt: varbūt nākotnē var izveidot nomināciju "Labākais mākslīgā intelekta radītais ieraksts"? Kas zina, varbūt ar laiku tas arī būs. Bet – 

Reklāma
Reklāma

"Zelta mikrofonam" ir savas tradīcijas, tās būtiski nemainās, nekāda haosa arī nav, viss ir diezgan stabili un paredzami. 

Drīzāk ir interesanti vērot, kāds būs jaunās balvas piedāvājums, jo te tomēr, kā Kārlis minēja, stāsts ir ne tikai par autoriem, bet arī izpildītājiem. Ja, kā saprotams no publiski pieejamās informācijas, GAMMA tvers plašāk mūzikas industrijas lauku, tas ir tikai apsveicami, jo no tā iegūst gan autori, gan mūziķi, gan izpildītāji. Vēl dažas lietas ir atvērtas. Piemēram, tikai pavisam nesen LaIPAS e-pastā lasīju aicinājumu organizācijas biedriem pašiem izvirzīt žūrijas locekļus. Tātad acīmredzot žūrijas sastāvs vēl nav noformēts. Bet jāpiebilst, ka (pēc GAMMAS nolikuma) žūrija veidos tikai vienu trešdaļu vērtējuma kopuma, pārējās divas trešdaļas ir mūziķi un melomāni, klausītāji. Tātad profesionāla žūrija, kas ir "Zelta mikrofona" vērtējuma kodols, būs tikai trešdaļa no GAMMAS vērtējuma. Tāpēc likās tik būtiski GAMMAI jautāt, kā šī kopdarbība starp žūrijas segmentiem notiks.

– Ja runa ir par nominācijām, tad GAMMAI ir desmit lielās, 21 nozaru nominācija, bet nav paredzēta balva par mūža ieguldījumu. "Zelta mikrofonam" ir 19 nominācijas un ir arī balva par mūža ieguldījumu.

– Runājot par nomināciju skaitu, varu pieminēt to aspektu, ka 

strīda ābols, kas varbūt ir visas šīs jezgas pamatā, kādēļ tiek veidota alternatīva balva, ir pati ceremonija – ne tik veiksmīgais veids, kā tiek sumināti, vai varbūt – tieši otrādi – mūziķi allaž paliek otrajā plānā. 

Stāsts ir par akcentiem pašā ceremonijā. Un te ir ļoti svarīgi saprast, ka "Zelta mikrofona" ceremonija, es saprotu, ka arī GAMMA tiks translēta komerctelevīzijā TV3, un te ir stāsts par ceremonijas ilgumu. Ja būtu iespēja raidīt piecas stundas garu televīzijas šovu, iespējams, arī "Zelta mikrofonam" būtu vairāk nomināciju. Mērķis līdz šim ir bijis tomēr turēties kaut kādos saprātīgos televīzijas formāta rāmjos. Tāpēc nomināciju skaits ir tāds, kāds ir. Iespējams, GAMMA to risinās kaut kā citādi, ceremonija tiks sadalīta divās daļās vai arī tehniskās balvas tiks pasniegtas ārpus kadra, bet lielās, "nesošās" nominācijas tiks parādītas televīzijā. Tomēr tās ir tikai spekulācijas un mani minējumi.

Finansējuma jautājums

– Kultūras ministrija ir noslēgusi līgumu par Valsts pārvaldes uzdevuma veikšanu, kas paredz, ka "Zelta mikrofonam" kā populārās mūzikas balvas organizatoram tiek piešķirti 55 000 eiro ik gadu trīs gadu posmā un 30 000 no šīs summas ik gadu paredzēti balvas norisei. Saprotu, ka vēl nāk klāt arī privāti finansējuma avoti, tomēr šī KM piešķirtā summa šķiet diezgan būtiska. Saprotu, ka jautājums par GAMMAS finansētājiem būs jāuzdod balvas organizatoriem, kad viņi būs gatavi runāt ar mūsu lasītājiem.

K. Kazāks: – Visiem izpildītājiem, kas bija atnākuši uz LaIPAS pilnsapulci, tika jautāts: ko LaIPA vēlas turpmāk atbalstīt no brīvajiem kultūras un izglītības fonda līdzekļiem – esošo balvu "Zelta mikrofons" vai arī veidot jaunu balvu GAMMA. Tika prezentēta gan jaunā balva, gan pastāstīts par "Zelta mikrofona" pieredzi. Tajā sapulcē izpildītāji izvēlējās neturpināt diskusijas, bet dot zaļo gaismu jauna mūzikas apbalvojuma GAMMA veidošanai, uzsverot, ka tas ir labāk plašai mūzikas industrijai. GAMMAS organizētāji noteikti labāk atcerēsies visus par un pret. Tas arī ir pamatu pamats, LaIPA izvēlējās šo ceļu un, būsim atklāti, GAMMA ir LaIPAS īpašnieku, izpildītāju un producentu, veidots jauns organisms. Cik tas būs veiksmīgs, cik tam izdosies piesaistīt ārējo finansējumu, tas ir labs jautājums. Profesionāļi droši vien šobrīd strādā pie tā.

– AKKA/LAA tam pašlaik ar finansējumu piebremzēja?

– Es neteiktu, ka piebremzēja, jo AKKA/LAA nekad nevienam nav ar vieglu roku piešķīrusi naudu. Atbalstot kādas konkrētas iniciatīvas, mums ir ļoti svarīgi: ja jau mēs dodam naudu, tad lai tā izglīto sabiedrību autortiesību un intelektuālā īpašuma jomā, vai no tās iegūst paši autori, piemēram, labākas iespējas jaunradei utt. Līdz ar to kultūras un izglītības fonds, ar ko var operēt AKKA/LAA padome, ir ierobežots, tam ir nolikums, kurā diezgan skaidri pateikts, ko varam un ko nevaram atbalstīt. Lai atbalstītu GAMMU, mums būtu ļoti skaidri jāierauga, ko autors vai autoru kopiena iegūtu no šāda atbalsta. Šobrīd redzam, ka varam atbalstīt ar zināšanām, datiem, kas ir AKKA/LAA rīcībā, bet ne ar finansējumu šajā mirklī. Jābūt skaidri saprotamam, kāds ir ieguvums mūsu pārstāvētajiem autoriem, jo padome, kas pieņem šo lēmumu, ir tikai un vienīgi autoru rupors, autoru pārstāvis.

Vai uzvarēs faktoru kopums?

– Armand, jūs šobrīd darbojaties "Zelta mikrofona" žūrijā, vērtējot džeza, tautas vai pasaules mūzikas albumus u. c. Līdzīgas nominācijas ir arī GAMMAS nolikumā. Vai esat uzrunāts arī GAMMAS žūrijā?

Reklāma
Reklāma
Armands Znotiņš.

Armands Znotiņš: – Nē, pagaidām vēl neesmu uzrunāts. Pirmkārt, nesaskatu motivāciju vēl vienai atsevišķai balvai. It kā jau "Zelta mikrofonā" viss ir bijis, un vispirms jau tas, kas notika pēdējā "Zelta mikrofona" ceremonijā, kur pēc tam no popmūziķiem un citiem mūziķiem izskanēja pārmetumi par ceremonijas organizēšanu un par pašiem "Zelta mikrofona" organizētājiem – daļēji pamatoti, bet daļēji es teiktu – ne par tēmu. 

Man liekas, jaunajā balvā GAMMA kaut kas ir no personiskā aizvainojuma un vēlmes radīt kaut ko savu, bet – cik tas ir ilgtspējīgi. 

No nominācijām redzu, ka lielākā atšķirība ir, ka klāt ir tehniskās nominācijas – piemēram, gaismu vai skaņu režisors vai arī pasākuma un koncerta režisors vai producents, Gada koncertvieta – tas viss būtu labi un interesanti, bet, ja tā ir vienīgā būtiskā atšķirība, ko redzu, tad arī rodas jautājums, kāda ir šīs balvas ilgtspējība. Otrs jautājums – kāds būs finansējums, kā viņi to uzturēs?

J. Žilde: – Varu nokomentēt to, kas ir izskanējis publiski. Lai arī GAMMA mēģinās aptvert dažādus žanrus, būtiskā atšķirība būs tā, ka vērtējuma priekšmets nebūs skaņu ieraksts. GAMMA vērtēs faktoru kopumu, piemēram, modelējot situāciju, grupa "Tautumeitas" šogad nav izdevusi nevienu albumu, bet ir izdevusi vienu divus singlus, ir veiksmīgi sevi parādījusi kā eksportspējīgs ansamblis koncertos Eiropā un aktīvi koncertējusi arī Latvijā, noticis kāds lielkoncerts vai kas līdzīgs, tad, ja esmu pareizi sapratis, šis notikumu kopums arī veidos uzvarētāju. Ieraksts šajā stāstā nav pats būtiskākais.

– Nav skaidrs, vai koncerts "Arēnā Rīga", Mežaparka estrādē vai arī nelielā lauku kultūras namā tiks vērtēts pēc vieniem kritērijiem. Tie arī GAMMAS nolikumā vēl nav skaidri formulēti.

– Žēl, ka acīmredzot pašai GAMMAI vēl nav skaidrības, žūrija arī vēl nav nokomplektēta. Acīmredzot kritēriji vēl tiek izstrādāti. Varbūt Armands, būdams Lielās mūzikas balvas žūrijā, var pastāstīt, kā tiek vērtēti dzīvie koncerti. Tas būtu jautājums GAMMAI – kā tas tiks nodrošināts, kas to darīs, vai par to tiks maksāts kāds honorārs. Šeit ir daudz neatbildētu jautājumu.

A. Znotiņš: – Pirmais, ko varu teikt, un tas droši vien ir gan klasiskajā, gan populārajā mūzikā – koncertu apjoms ir liels, turklāt tie notiek visās Latvijas malās – it īpaši tagad, kad Rīgā koncertzāles joprojām nav. Tādēļ regulāri jābrauc uz Ventspili, Cēsīm, Liepāju, Rēzekni, kur tās ir un notiek nopietni koncerti. 

Tas nozīmē, ka nepieciešama pietiekami plaša cilvēku loka iesaiste un patiešām liela apņēmība, lai to visu klātienē noklausītos. Domāju, ka GAMMAS rīkotāji saskarsies ar to pašu problēmu. 

Kur viņi atradīs cilvēkus, kas būtu gatavi uzņemties tādu darbu, un, protams, bez finansējuma tas viņiem neizdosies. Te ir arī zināma atšķirība starp Lielās mūzikas balvas kontekstu un "Zelta mikrofonu" un GAMMU – pirmajā gadījumā pirms viena vai diviem gadiem tika paziņots, ka ir jauna kormūzikas balva. Tā tika izveidota, sekmīgi darbojas un radīja visos priekšstatu, ka tā nav nekāda šķelšanās, bet gan papildinājums ar vēlmi akcentēt, kas notiek tieši kormūzikā. Bet salīdzinājumā ar "Zelta mikrofonu" un GAMMU tas jautājums ir neskaidrāks – kas tad vēl nāktu klāt, kāda ir papildinājumu nozīme un jēga.

Reklāma
Reklāma

Šovu reizinās uz divi?

– Tas, ka GAMMA izceļ arī mūzikas nozares profesionāļus, ne tikai autorus un izpildītājus, ir kaut kas jauns un būtisks. "Zelta mikrofona" kontekstā tas līdz šim nav izskanējis.

J. Žilde: – "Zelta mikrofona" gadījumā viss ir bijis pakārtots ceremonijai. Tas bija galvenais aspekts – nedrīkst pārsniegt noteiktu stundu skaitu un tāpēc ir bijis arī nomināciju limits. Žūrija ir diskutējusi, kāpēc gan nevarētu sadalīt metālmūziku, rokmūziku un citus žanrus, tomēr atbilde vienmēr ir bijusi, ka mēs nedrīkstam pārāk gari izstiept šo ceremoniju. 

Mans arguments vienmēr bija, ka jādodas pie sabiedriskā medija, kur nav komerctelevīzijas uzlikto žņaugu. 

Tas arī ir tas, ko gan es, gan citi mūziķi attiecībā uz "Zelta mikrofonu" vienmēr esam kritizējuši. Bet – kāpēc jārīko vēl viena balva un – atkal komercmedijā? Un kāpēc jārīko "Arēnā Rīga" – ja jau galvenais kritikas objekts bija ceremonija – ar nepareiziem akcentiem, pārāk lielu pompozitāti, krāšņu šovu, kas novērš uzmanību no galvenā?

Komerctelevīzijā ir nepieciešams šovs, un izskatās, ka GAMMA to reizinās uz divi, jo ceremonija notiks "Arēnā Rīga". Ja man būtu sviras kaut ko mainīt, es noteikti gribētu, lai "Zelta mikrofons" noritētu līdzīgi kā citas kultūras nozaru balvas – "Spēlmaņu nakts" vai "Lielā Kristapa" ceremonija. Tā ir piezemēta, cieņpilna ceremonija bez lieka šova, liekiem sponsoriem sabiedriskajā televīzijā ar Kultūras ministrijas atbalstu, jo arī populārā mūzikas neapšaubāmi ir daļa no plašā kultūras lauka.

K. Kazāks: – Es kaut kādā ziņā varu piekrist Jānim. Varbūt tā ir mūsu paaudzes mūziķu īpatnība, ka mēs vēlētos sagaidīt kādu balvu, kas būtu kā pasākums pašiem mūziķiem – līdzīgi kā "Spēlmaņu nakts" ir pašiem teātra cilvēkiem un bez pārlieka pompa, kā stāsts par satikšanos, labāko izcelšanu. Bet – nedomāju, ka lēmumam par GAMMAS izveidošanu būtu apakšā doma tikai par šovu. Pamatā ir lēmums paplašināt mūzikas industrijas iesaisti, jo ar savu pienesumu un redzējuma lauku pieslēdzas pasākumu rīkotāji un citas mūzikas organizācijas. Ir forši redzēt visu mūzikas industriju kopā. 

Visi piekrīt, ka Latvijas mūzikas industrija būtu pelnījusi vienu foršu pasākumu, kurā tiešām esam visi. Tā ir pamata ziņa. 

Tas, kas tur tālāk ir audzēts un darīts, ir lēmumi, ko pieņem deleģēti cilvēki, kas veido GAMMU. Nav jau garām diskusijām vietas. "Zelta mikrofons" ir tradīcijām bagāta ierakstu balva, bet, būsim atklāti, bija sajūta, ka tas nav vairs pašu mūziķu pasākums, bet komercpasākums ar komercorganizētāju. To mēs, liela mūziķu daļa, "nevarējām apēst". Sākām skatīties, kas varētu būt cits, ir bijušas garas diskusijas ar "Zelta mikrofona" organizatoriem, kādā virzienā vajadzētu iet. Senāk esmu publiski izteicies par šo jautājumu un izvēlētajiem atbalstītājiem. Tas jau ir forši, ka mūziķiem ir sava attieksme, savi tabu, savi karogi un grābekļi, uz kuriem nekāpt vai kāpt. Tā jau visa ir tāda industrijas lieta. Patiesībā mūzikas industrijā ir vairākas balvas – Lielā mūzikas balva, "Zelta mikrofons", būs GAMMA, ir Autortiesību bezgalības balva, kurā mūziķi tiek izcelti, ir mazākas nozares balvas, Austras balva. Mums netrūkst, par ko priecāties, jo principā katru mēnesi ir kāda balva. Mūziķi ir priecīgi. Vienīgi, un tas ir jautājums Jānim – kur vispār var atrast mūziķus, kas konkrētajā gadā nav izdevuši nevienu ierakstu, lai viņi varētu vērtēt citus? Tas ir mazais tirgus, kuram ir savas blaknes. Tomēr tas ir mīlīgi, ka mēs cenšamies to padarīt spožāku. Redzam, ka koncerti ir apmeklēti, popmūzikas koncerti auditorijai patīk.

J. Žilde: – Vai šajā spozmē nepazudīs jēdzīgais saturs, jo gads jau tūlīt noslēgsies. GAMMA notiks, lai gan pat žūrija vēl nav izvēlēta. 

Reklāma
Reklāma

Kā tad objektīvi varēs izvērtēt koncertdarbību ar atpakaļejošu datumu?

K. Kazāks: – Pieļauju – es tagad tikai improvizēju –, ka tas tiks deleģēts kādai koncertorganizāciju apvienībai, kas tad pati izvēlēsies, kas tad bijis labākais. Skaidrs, ka jebkurš sākums ir grūts un GAMMAS veidotāji negribēja pusgadu gatavoties un vēl gadu gaidīt.

J. Žilde: – Kādi būs kritēriji tiem koncertorganizatoriem? Vai viņi vērtēs tikai tos koncertus, ko paši organizē, vai tos viņi nedrīkstēs vērtēt? Vai vērtēs koncertus pēc pārdoto biļešu skaita? Jautājumu ir vairāk nekā atbilžu.

K. Kazāks: – Ja es pareizi saprotu, tad GAMMAS padomē par katru nomināciju tiek spriests, kā tā tiks pasniegta, kurš tur būs atbildīgais. Bet, protams, būtu jēgpilni, ja šobrīd šajā sarunā būtu klāt arī GAMMAS pārstāvji.

Rīvējoties, bet ceļā uz nākotni

– Vai nākotnē nav iespējama abu balvu apvienošanās? Vai nākamajā KM konkursā pēc trim gadiem nevarētu piedalīties tās abas kā viena balva?

K. Kazāks: – Domāju, ka Kultūras ministrijas piešķirtais finansējums ir svarīgs, bet pieļauju, ka nav kritiski izšķirošs. Lai gan skaidrs, ka jebkuras balvas organizators būtu priecīgs, ja viņa balva tiktu pasludināta par nacionāli svarīgāko un tiktu KM finansēta. Abām balvām tagad būs iespēja šo divu gadu laikā pierādīt, kāda ir tās izaugsme, potenciāls, atbalsts. Man šķiet, vissvarīgākais ir tas, kāds balvām ir atbalsts pašā industrijā. Tam vajadzētu būt izšķirošajam lēmumam, kuru tad ministrija tālāk atbalstīs.

– Kāda "Zelta mikrofonam" ir situācija ar pārējiem finansētājiem?

– Tas ir jājautā organizētajiem, bet jebkurā gadījumā tas ir privātais sektors.

J. Žilde: – Ja "Zelta mikrofons" turpinās pastāvēt un nebūs pamatīga atbalsta no Kultūras ministrijas, tad, iespējams, ar laiku tas mutēsies kādā mazliet marginālākā nišas balvā. 

Skaidrs, ka arī "Zelta mikrofonam" ir savi vājie punkti, kā, piemēram, tas, ka ierakstus balvai ir jāiesniedz. Esmu drošs, ka šogad, ņemot vērā nelielo spriedzi, kas pastāv industrijā, noteikti būs mūziķi, kas principiāli savus ierakstus neiesniegs. 

Tas devalvēs "Zelta mikrofona" objektivitāti, un balvas uzvarētāju saraksts nebūs tik visaptverošs, kā varētu būt. Skaidrs, ka būtu jauki, ja būtu viena skaista balva, kurā profesionāli eksperti izvērtētu gan ierakstus, gan visus citus aspektus mūzikas industrijā, bet šobrīd situācija ir izveidojusies tāda, ka neliela rīvēšanās ir neizbēgama.

Reklāma
Reklāma

J. Kazāks: – Tas, ko tu, Jāni, piemini, ir neforšākais, jo mūzikas industrijā tiešām var sajust šādu rīvēšanos, neuzticīgu skatīšanos vienam uz otru. Tam tā nevajadzētu būt, jo mūsu nav tik daudz, un tas nav pareizi. 

Es laikam esmu ideālists, kurš domā, ka salīdzinoši nelielā sabiedrībā varbūt tiešām pietiktu ar vienu "Zelta gammu" vai kādu "Mažora mikrofonu", 

bet tas ir nākotnes, patiesībā jau mūsu pašu mūzikas industrijas rokās – kā mēs to kuģi stūrēsim, uz kurieni tas brauks.

Latvijas mūzikas nozares balva GAMMA godinās gan skatuves, gan aizkadru profesionāļus.

GAMMAS organizatoru vārdā viedokli pauda GAMMA koordinatore INESE SAULĀJA-DOBELE.

– GAMMAS nolikumā rakstīts, ka būs ne vien vienreizējs notikums, bet nepārtraukts process, kurā nozares darbinieku paveiktais tiek publiski atspoguļots. Līdz šim populārās mūzikas balva vairāk ir centrējusies uz ceremoniju, nevis procesu. Kā šis atspoguļošanas process ir paredzēts; kā tas izpaudīsies?

I. Saulaja: – Jā, GAMMAS nolikumā minēts, ka GAMMA ir ne tikai apbalvošanas pasākums kā atsevišķs notikums nozarē, bet nepārtraukts process, kurā nozares dalībnieku radītais tiek publiski atspoguļots radošās darbības izvērtēšanas periodā gada garumā. Strādājot pie GAMMAS nolikuma, konsultatīvā padome domāja ne tikai par vienu apbalvošanas pasākumu, bet par nozarē aktuālo visa gada griezumā, par to, ka ir svarīgi veicināt attīstošu procesu nepārtrauktību. Viena no aktivitātēm, kas tiek integrēta, ir sabiedrības informēšana par radio un straumēšanas topos notiekošajām izmaiņām, kas palīdz vērot aktuālās mūzikas klausīšanās tendences, ikkgadēja un cikliska mūzikas patēriņa pētījuma apkopojums – par iedzīvotāju mūzikas klausīšanās paradumiem un intelektuālā īpašuma jautājumu izpratni, iknedēļas izglītojoši raksti par aktualitatēm mūzikas nozarē un nozares jautājumu komunikācija sociālajos tīklos. Arī Zelta un Platīna sertifikātu pasniegšanu par sasniegumiem straumēšanas servisos varam uzskatīt kā daļu no nozares aktualitātēm. Papildus ir plānots veidot vienotu diskusiju platformu ar nozarei aktuālo tēmu izklāstu, izmantojot dažādus mūsdienu komunikācijas kanālus un rīkus.

– Ņemot vērā, ka GAMMA vērtēs procesu, kā praktiski notiks šī vērtēšana, jo mūzikas notikumu ir tik daudz?

– Jau drīzumā "gammabalva.lv" tiks publicēts nomināciju kategoriju saraksts un vērtēšanas kritēriji, kur gan nozares dalībnieki, gan sabiedrība varēs ar tiem iepazīties. Un, kā jau tika informēts iepriekš, GAMMAS veidošanā piedalās arī citas nozares organizācijas, kas ar savām zināšanām un organizatoriskajiem resursiem piedalīsies nomināciju izvērtēšanā. Kā arī pietiekami plaši pārstāvētie virzieni žūrijā var garantēt atbilstošu novērtējumu.

– GAMMAI ir paredzētas trīs žūrijas. Vai ir jau skaidrība, kā tās tiks veidotas?

– Žūrija sastāvēs gan no mūziķiem un autoriem, gan nozares dalībniekiem (dažādi virzieni), gan tautas (sadarbība ar "Melomaniaki"). Jau ir notikusi nozares aptauja, kurā tās dalībnieki, organizāciju biedri tika aicināti izvirzīt savus kandidātus žūrijas darbam. Rezultāti tiek apkopoti, un žūrijas dalībnieki tiek uzrunāti dalībai.

Parakstot sadarbības Memorandu, valsts un nozares organizācijas vienojās par savstarpēju sadarbību un līdzdalību mūzikas nozares attīstības veicināšanā un arī balvas GAMMA organizēšanā.

Uzziņa

Mūzikas ierakstu gada balva "Zelta mikrofons"

Latviešu "Grammy" balvu ekvivalents; dibināta 1995. gadā.

Balvu organizē Latvijas Mūzikas Producentu apvienība (LaMPA), kuras valdes priekšsēdētāja ir Elita Mīlgrāve. LaMPAS biedri – Latvijas mūzikas producenti – ikgadējā sanāksmē lemj par kārtējās ierakstu gada balvas norisi, nominācijām, nolikumu un izmaiņām tajā.

2024. gada janvārī balva saņēma 478 pieteikumus.

Tā sastāv no 21 nominācijas, ko veido albumu žanriskais iedalījums atsevišķās kategorijās.

Ierakstu vērtēšanas komisiju (šobrīd 49 biedri) ievēl LaMPAS biedri, un komisijā tiek pieaicināti profesionāli žurnālisti, mūzikas speciālisti, autoritātes un Latvijas mūzikas nozares pārstāvji, kuru iesniegtos rezultātus apkopo auditorfirma "Grand Thornton".

Ieraksti tiek iesniegti neatkarīgi no mūzikas žanra, savukārt kategorijās tie tiek sadalīti komisijas sēdē noklausīšanās laikā. Katru gadu izveidotās kategorijas var atšķirties un mainīties atkarībā no mūzikas tendencēm.

GAMMA (Gada Augstākais mūsdienu mūzikas apbalvojums)

* Balva tiek veidota pēc biedrības “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības” (LaIPA) iniciatīvas, uzdevumu realizēt jaunas nacionāla līmeņa nozares balvas izveidi LaIPA padomei šī gada maijā uzticēja biedru kopsapulce.

* Tā ir jauns koncepts Latvijas mūzikas balvu vidē, izceļot ne vien jau labi pazīstamas sejas un māksliniekus, bet arī aizkulišu profesionāļus, bez kuriem panākumi mūzikā nav iedomājami.

* Balvas kategoriju veidošanā un nominantu vērtēšanā liela loma ir datiem – kolektīvā pārvaldījuma organizācijās reģistrēto darbu skaitam visos žanros vērtēšanas perioda laikā, atskaņojumiem radio stacijās un klausījumiem digitālās straumēšanas platformās, atsevišķās kategorijās arī mākslinieku koncertdarbībai un publiskajām aktivitātēm.

* Daļu kategoriju veido tikai pragmatisms – dati, daļā kategoriju datiem ir tikai konsultatīva nozīme, bet lēmumu par nominācijām un laureātu pieņems žūrija.

* GAMMA vērtēs mūzikā paveiktos darbus periodā no 2023. gada 1. decembra līdz 2024. gada 30. novembrim.

* Balvas nolikumu sk. “gammabalva.lv”.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

Pieraksties šeit

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

Pieraksties šeit
PAR SVARĪGO
Reklāma