Būvniecībā un interjera dizainā tiek plaši izmantoti trīs veidu koksnes plātņu materiāli: saplāksnis, kokšķiedras plāksnes un preskartons. Tie piedāvā daudzveidīgas iespējas, un piemērotākā materiāla izvēle ir atkarīga no konkrētā projekta prasībām.
Katram no tiem ir savas priekšrocības, kas atbilst noteiktiem dizaina un konstrukcijas mērķiem. Lai gan visi trīs materiāli kalpo līdzīgiem nolūkiem, tiem ir arī būtiskas struktūras, stipruma un ilgtspējības atšķirības. Šajā rakstā tiks apskatītas šo resursu būtiskākās iezīmes un pielietojuma iespējas, kā arī sniegti padomi uzturēšanai un kopšanai.
Izvēle starp šiem produktiem var būt sarežģīta. Saplāksnis jeb finieris ir izturīgs un daudzpusīgs, bet kokšķiedras plāksnes piedāvā efektīvu siltinājumu un skaņas izolāciju. Savukārt preskartons ir ekonomisks un viegli apstrādājams, bet tam ir zemāka izturība salīdzinājumā ar citiem materiāliem.
Materiāla īpašības un struktūra
Finieris (saplāksnis): Saplāksnis tiek izgatavots, līmējot kopā vairāku slāņu koksnes finieri tā, lai šķiedras būtu novietotas šķērsām, piešķirot tam augstu izturību un stabilitāti. Šāda struktūra padara saplāksni ļoti izturīgu un mazāk pakļautu deformācijai. Tas ir piemērots gan interjera, gan eksterjera darbiem, to bieži izmanto mēbeļu izgatavošanai un būvniecībā. Finieris - saplāksnis ir arī pieejams dažādās kvalitātes kategorijās. Augstākās klases saplāksni izmanto kvalitatīviem dizaina projektiem, bet zemākas klases saplāksnis ir ekonomiskāks un piemērots konstrukcijas darbiem.
Kokšķiedras plāksnes: Kokšķiedras plāksnes visa veida siltināšanaitiek izgatavotas no smalki samaltām kokšķiedrām, kas tiek saistītas ar dabīgām vai sintētiskām saistvielām. Šīs plāksnes ir ar dažādām fizikālajām īpašībām – augstblīvuma (HDF), vidēja blīvuma (MDF) un zema blīvuma (LDF). Ir piemērotas gan mēbeļu, gan iekšējās apdares elementu izgatavošanai. MDF un HDF plāksnes ir izturīgākas un biežāk tiek izmantotas mēbeļu un grīdu izgatavošanai, savukārt LDF plāksnes pielieto siltināšanā un skaņas izolācijai, jo tās piedāvā labas termoizolācijas īpašības.
Preskartona plāksnes: Preskartons (jeb kartona plāksnes) ir ražots, presējot un līmējot kopā koksnes celulozes šķiedras. Preskartona plāksnes ir vieglas, elastīgas un ērti apstrādājamas, taču tām ir mazāka izturība, tāpēc tās bieži izmanto apdares darbos un pagaidu konstrukcijās. Pluss: preskartonu ir viegli krāsot un pārklāt.
Ilgtspēja un ekoloģiskie faktori
Ilgtspēja un materiālu ekoloģiskā ietekme ir svarīgi faktori, kas jāņem vērā materiālu izvēlē.
Saplāksnis ir izturīgs un ilgtspējīgs materiāls, kas ir atkārtoti izmantojams. Lai gan ražošanā tiek izmantotas saistvielas, mūsdienās pieejami arī ekoloģiski draudzīgāki varianti, kas satur dabīgas līmes un saistvielas. Šādi materiāli ir tīkamāki apkārtējai videi un piemēroti lietošanai iekštelpās.
Kokšķiedras plāksnes ir ekoloģiski nekaitīgākas, jo tiek ražotas no koka atlikumiem un mazvērtīgas koksnes. Daudzas MDF un HDF plāksnes satur sintētiskās saistvielas un formaldehīdu, taču pieejamas arī formaldehīdu nesaturošas versijas, kas ir drošākas iekštelpām un veselībai.