Lai gan mēs visi zinām, cik svarīgi ir uzturēt labu mutes higiēnu, daudzi no mums neapzināti pieļauj kļūdas, kas var negatīvi ietekmēt zobu veselību. Vai Jūs esat pārliecināts, ka rūpējaties par saviem zobiem pareizi? Šajā rakstā apskatīsim izplatītākās zobu kopšanas kļūdas un to, kā no tām izvairīties, lai saglabātu veselīgu un skaistu smaidu.

Reklāma

Pārāk stipra zobu tīrīšana

Lai gan varētu šķist, ka, tīrot zobus ar lielu spēku, tie kļūs tīrāki, patiesībā pārāk intensīva tīrīšana var nodarīt vairāk kaitējuma nekā labuma. Stipra berzēšana var bojāt zobu emalju un izraisīt smaganu atkāpšanos, kas laika gaitā var veicināt zobu jutīgumu un citas slimības. Tā vietā zobus vajadzētu tīrīt ar maigām, apļveida kustībām.

Zobu birste ar pārāk cietiem sariem

Izvēloties zobu birsti, cilvēki nereti domā, ka cieti sari būs efektīvāki aplikuma noņemšanai. Tomēr cietie sari var radīt mehāniskus bojājumus smaganām un emaljai. Labāk ir izvēlēties mīkstu vai vidēji mīkstu zobu birsti, kas maigi, bet efektīvi attīra zobus, nekaitējot jutīgajiem audiem.

Nepietiekami bieža zobu birstes nomaiņa

Zobu birstes sari laika gaitā nolietojas un zaudē savu efektivitāti. Tomēr daudzi cilvēki to nenomaina pietiekami bieži, kas var samazināt zobu tīrīšanas efektivitāti. Ieteicams zobu birsti mainīt ik pēc trīs mēnešiem vai arī ātrāk, ja sari izskatās nolietoti.

Nepiemērotas zobu pastas lietošana

Ne visi cilvēki pievērš uzmanību tam, kādu zobu pastu lieto. Dažiem var būt nepieciešama specifiska zobu pasta, piemēram, jutīgiem zobiem vai ar papildu fluoru. Nepiemērotas pastas izvēle var izraisīt dažādas problēmas, piemēram, nepietiekamu aizsardzību pret kariesu.

Nepietiekams zobu tīrīšanas ilgums

Lai panāktu optimālu tīrīšanu, zobi būtu jātīra vismaz divas minūtes divas reizes dienā. Tomēr daudzi cilvēki tos tīra pārāk ātri, neveltot pietiekamu laiku katram zobam un smaganām.

Mēles netīrīšana

Daudzi cilvēki ignorē mēles tīrīšanu, taču šis solis ir būtisks, lai novērstu sliktu elpu un baktēriju uzkrāšanos mutes dobumā. Mēle var būt ideāla vide baktērijām, kas ietekmē ne tikai elpu, bet arī zobu un smaganu veselību. Regulāra mēles tīrīšana var uzlabot kopējo mutes dobuma higiēnu.

Zobu tīrīšana uzreiz pēc ēšanas

Tīrot zobus uzreiz pēc ēšanas, īpaši pēc skābiem vai cukurotiem ēdieniem, var tikt bojāta zobu emalja, kas uz brīdi kļūst mīkstāka. Lai izvairītos no šī riska, ieteicams pagaidīt vismaz 30 minūtes pēc ēšanas, pirms sākt zobu tīrīšanu.

Mutes skalošana ar ūdeni, uzreiz pēc tīrīšanas

Daudzi cilvēki uzreiz pēc zobu tīrīšanas izskalo muti ar ūdeni, taču tas var samazināt zobu pastas iedarbīgumu. Skalošana izmazgā fluoru un citus noderīgos komponentus, kas paredzēti ilgākai darbībai uz zobiem. Labāk ir izskalot muti tikai minimāli vai vispār neizmantot ūdeni pēc tīrīšanas.

Nekorekts zobu pastas daudzums

Liela daļa cilvēku lieto pārāk daudz zobu pastas, domājot, ka tā panāks labāku tīrīšanu. Tomēr pilna zobu birste ar zobu pastu nav nepieciešama – pietiek ar zirņa lieluma daudzumu pieaugušajiem un vēl mazāku daudzumu bērniem. Pārāk daudz zobu pastas var izraisīt pārmērīgu putu veidošanos, kas traucē rūpīgi notīrīt katru zobu.

Zobu tīrīšana vienā virzienā

Vairums cilvēku zobus tīra tikai vienā virzienā, piemēram, no augšas uz leju. Šāda pieeja zobu tīrīšanai var būt nepietiekama, jo tā neļauj efektīvi noņemt aplikumu no zobu virsmas. Ieteicams izmantot apļveida kustības, lai nodrošinātu, ka katra zoba virsma tiek kārtīgi notīrīta.

Neizmanto zobu diegu vai starpzobu tīrīšanas līdzekļus

Bieži cilvēki uzskata, ka zobu tīrīšana ar zobu birsti un pastu ir pietiekama, lai nodrošinātu labu mutes higiēnu, taču zobu diegs vai starpzobu tīrīšanas līdzekļi ir svarīgi, lai noņemtu zobu aplikumu un iztīrītu ēdienu atkritumus starp zobiem, kur zobu birste nevar iekļūt.

Zobu balināšana mājas apstākļos

Aizvien lielāku popularitāti ir ieguvusi zobu balināšana mājas apstākļos, izmantojot neprofesionālas zobu balināšanas metodes, piemēram, zobu pastas, pulverus vai plāksnītes, kas tiek reklamētas kā viegli lietojamas un efektīvas. Tomēr šādas metodes bieži vien satur agresīvas ķīmiskas vielas, kas var bojāt zobu emalju un izraisīt zobu jutīgumu. Turklāt, bez profesionālas uzraudzības un pielāgotas pieejas, rezultāti var būt īslaicīgi. Tāpēc, ja vēlaties balināt zobus, ieteicams vērsties pie profesionāļa, kas var piedāvāt drošas un efektīvas balināšanas procedūras. 

Apkopojot svarīgāko — mutes higiēna ir būtiska zobu veselības uzturēšanai. Izpratne par izplatītākajām zobu kopšanas kļūdām un to novēršana var ievērojami uzlabot Jūsu zobu un smaganu veselību. Atcerieties, ka, lai saglabātu veselīgu un skaistu smaidu, ir svarīga ne tikai ikdienas zobu tīrīšana un pareiza higiēnas līdzekļu izvēle, bet arī regulāra profesionāla aprūpe. To var piedāvāt zobārstniecības klīnika Rīgā. Rūpējoties par saviem zobiem un regulāri konsultējoties ar speciālistiem, Jūs varat saglabāt veselīgu un mirdzošu smaidu ilgtermiņā. Vairāk par iespējamajiem zobu higiēnas pakalpojumiem lasiet — zobu higiēnas veidi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.