Skolotāja, trenere, sportiste, zemessargs – saldenieces Lienes Alleres ikdiena ir piesātināta, motivējoša un patriotiska.

Benzīns asinīs

Liene Allere nāk no Saldus, kur, izmetot loku pa Latviju, mīt arī šobrīd. Viņas sirdī iekritušo sporta veidu sarakstā ir ūdens motocikli, vieglatlētika, šķēršļu skriešana, iemēģināta roka arī braukšanā ar kartingu. Bērnībā, dzīvojot ārpus pilsētas, tikt uz treniņiem nevarēja, bet krampi un raksturu veidoja lauku darbi, biešu ravēšana jau no pieciem rītā. Pagalmā – futbols ar puišiem.

Atskārsme, ka fiziskās aktivitātes nepieciešamas vairāk, nākušas pēc Latvijas Lauksaimniecības universitātes absolvēšanas. Draudzenes aicināta, sajutusi ūdens motocikla aizrautību. "Tas bija skaistākais laiks," viņa smejas. "Darīju to, kas patika un sagādāja prieku, lai arī cik grūti būtu. 

Visvairāk atmiņā iespiedusies sajūta braucot: esi dzīva, esi laimīga! Varēju cīnīties ar puišiem.

 Sākumā komandas biedrs bija tālu priekšā, pēdējā gadā jau bijām līdzvērtīgi, cīņa starp skolotāju un audzēkni. Biju ar moci tā saaugusi, ka jutu to, un man šķiet, ka tas juta mani."

Lienei ir divas meitas – Katalina (11) un Sofija (9). Pēc viņu nākšanas pasaulē nolēmusi, ka drošības dēļ aktivitātēm uz ūdens jāmet miers, šobrīd tikai reizi gadā izbrauc, kā pati saka, lai sajustu benzīnu asinīs. Sākusi vairāk skriet, vingrot, piedalījusies "Stirnu bukos" un nonākusi šķēršļu skriešanā, jo šķita, ka ar skriešanu vien ir par maz. Radusies arī vēlme kļūt par treneri. Vispirms izgājusi vieglatlētikas trenera kursus, bet apetīte jau aug ēdot – sapratusi, ka nepieciešamas akadēmiskās zināšanas, un iestājusies Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, ko šogad veiksmīgi absolvējusi.

Spēriens pa pakaļu

Lai gan no malas šķiet, ka šķēršļu skriešana ir daudz grūtāka nekā braukšana ar ūdens motociklu, Liene Allere pārliecināta, ka spēks un izturība ir, tieši pateicoties uz ūdens iegūtajam rūdījumam: "Mocim galvenais ir turēties pie stūres. Ja neturēsies, nepareizi izņemsi līkumu, iekritīsi ūdenī un mocis aizies tālu prom, tad jāpeld pakaļ. Tādēļ jātrenē tvēriens. Otrs faktors – es braucu ar stāvošo ūdens moci, kur ir ļoti liela slodze kājām. 

Šķēršļu skriešanā arī vajadzīgs satvēriens un galvenais ir nenokrist, jābūt specifiskiem treniņiem, nepietiek tikai vienu muskuļu grupu trenēt."

Jau pirmajās šķēršļu skriešanas sacensībās Liene kāpa uz goda pjedestāla. Bijis grūti, bet interesanti. "2019. gadā puiši pateica, ka Londonā notiek pasaules čempionāts. Tur sapratu, ka esmu nevis stipra, bet vāja, daudz kā pietrūkst. Bija slapjš, dubļains. Tas man bija kārtīgs spēriens, biju tuvu asarām, secināju, ka jāmaina treniņu process, kas ļaus izturēt arī tādus apstākļus. Mācījos par treneri, uz daudzām lietām sāku skatīties citādi, izprotot, kas un kāpēc jādara," viņa atminas.

Jau no bērna kājas sportiskas ir arī Lienes meitas. Mamma cenšas ieaudzināt, ka jābūt kustībā. "Jebkurš varam justies dzīvs kustoties, enerģija tikai vairojas. Viņas piedalījušās arī bērnu šķēršļu skrējiena sacensībās. Ieraugot dubļus, teic, ka negrib, bet, atskanot starta svilpei, skrien un nedomā, redz, kā es to daru," Liene ir labākais piemērs. Ne tikai savām atvasēm, jo iedvesmo arī jauniešus gan Saldū, gan Kandavā, kur trenē Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas audzēkņus: "Forši, man patīk strādāt ar motivētiem bērniem, pašai būt motivētai. Viens otru dzenam uz priekšu."

Oktobrī ASV Liene Allere otro reizi piedalījās pasaules čempionātā, savā vecuma grupā izcīnot trešo vietu trīs kilometru distancē, bet 15 kilometros – 18. 

Apvienojoties ar meitenēm no Nīderlandes un ASV, uz spēku izsīkuma fona skrēja arī komandu stafeti. "Noteikti biju stiprāka nekā 2019. gadā, galvenokārt – mentāli. 

Pirms gada bija operācija, divus mēnešus nevarēju sportot, bet spēju saņemties, pasakot sev, ka nav par katru cenu jābūt pirmajai. Man ir grūti sev to iestāstīt, jo ir sajūta, ka visi gaida uzvaru. Biju sagatavojusies, grūtības gan sagādāja augstkalne," Liene Allere sev sarūpējusi patīkamu pārsteigumu.

Ar ieroci rokās

Kopš 2020. gada Liene Allere ir zemessargu rindās. "Man patīk tas, ka mācībās esi prom no sadzīves, problēmām. Tev ir ierocis, ekipējums izdzīvošanai, un nekas vairāk arī nav vajadzīgs. Tad apzinies, ka ikdienā nepievērs uzmanību tam, kam vajadzētu, un otrādi – lietas uztver pārāk saasināti. Mežā mācies, tas ir nemitīgs sevis pilnveidošanas process, man netīk sēdēt uz vietas. Kā slāpes – ūdens vajadzīgs visu laiku," viņa uzsver. Pagājušajā gadā pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā nākusi apziņa, ka x stundā būs pirmajās rindās, lai aizstāvētu Latviju un ģimeni: "Iedomājos par meitām, kur viņas būs tādā gadījumā. Taču man nebija bail – labāk zināt, spēt un kontrolēt, nevis slēpties un izlikties, ka tevi tas neskar."

Vizītkarte. Liene Allere

* Dzimusi 1980. gada 11. decembrī.

* Sporta skolotāja Saldus pamatskolā.

* Vieglatlētikas trenere Saldus novada sporta skolā.

* Trenere Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskolā.

* Absolvējusi Latvijas Lauksaimniecības universitāti socioloģijā (2005); Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju – fitnesa vecākais treneris un sporta skolotājs (2023); B kategorijas vieglatlētikas trenera kursi.

* Labākie rezultāti: ūdens motociklu sportā 2009. gadā izcīnīta 1. vieta Latvijas, Igaunijas, Baltijas un Z-Eiropas čempionātos (Ski Ladies) un 3. vieta Latvijas, Igaunijas un Baltijas čempionātos (Ski Stock) – 2009. g.; 2008. g. – 1. vieta Latvijas, Igaunijas un Baltijas čempionātos (Ski Ladies). Šķēršļu skriešanā 2023. g. – 3. vieta pasaules čempionātā vecuma grupā 3 km; 1. vieta sezonas kopvērtējumā "PATRIA RACE" (Latvija); 1. vieta kopvērtējumā "BACKYARD RACE" (Latvija); 1. vieta 2023. g. Elite "ALPHA RUN" (Lietuva); 4. vieta kopvērtējumā "TOUGHEST" (Skandināvija).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.