Piektdien plkst. 22 pēc Latvijas laika Minhenē ar mājinieces Vācijas spēli pret Skotiju startēs 17. Eiropas čempionāts futbolā, mēnesi ilgā maratonā noskaidrojot pašreiz labāko futbola izlasi Vecajā kontinentā.

Reklāma

Vācijā Eiropas čempionāts notiks trešo reizi, taču jāatceras, ka pirms trim gadiem meistarsacīkstes tika aizvadītas 11 valstīs, tāpēc šo var uzskatīt par otro pilnvērtīgo Eiropas čempionāta finālturnīru šajā ar futbolu labā nozīmē apsēstajā valstī. Pirmais bija 1988. gadā, kad pirmo un vienīgo reizi triumfēja Nīderlande. Tiesa, tolaik par čempionu kausu cīnījās vien astoņas komandas, bet nu jau trešajā finālturnīrā pēc kārtas būs 24 dalībnieces. Mači notiks desmit pilsētās – Berlīnē, Minhenē, Dortmundē, Štutgartē, Gelzenkirhenē, Frankfurtē, Hamburgā, Diseldorfā, Ķelnē un Leipcigā. Kopā 51 spēle, fināls 14. jūlijā Berlīnes olimpiskajā stadionā, kurā ir 70 000 skatītāju vietas.

Favorīti ierastie

Bukmeikeru prognozes teic, ka lielākās izredzes tikt pie titula ir iepriekšējā turnīra finālistei Anglijai, tai seko Francija, Vācija, Portugāle un Spānija, kamēr pašreizējā čempione Itālija ir septītā vēl aiz Nīderlandes. 

Futbola speciālisti par Gareta Soutgeita trenēto Anglijas izlasi gan rauc degunu, un optimismu nevairoja arī pēdējā pārbaudes spēle, kurā futbola dzimtenes vīri ar 0:1 zaudēja Islandei! 

Sastāvs angļiem gan ir ļoti spēcīgs, un par tā dziļumu liecina fakts, ka 26 spēlētāju sastāvā vieta neatradās tādam futbolistam kā Džeks Grīlišs, kuram bija liela nozīme izlasē pirms diviem gadiem notikušajā Pasaules kausā, kā arī iepriekšējā sezonā Mančestras "City" trīs titulu izcīnīšanā. Kā Ahilleja papēdis gan tiek piesaukta allaž nepārliecinošā vārtsargu līnija. Tikmēr Francija ir iepriekšējo divu Pasaules kausa izcīņu fināliste (2018. gada čempione un 2022. gada vicečempione) ar šā brīža vienu no lielākajām futbola zvaigznēm Kilianu Mbapē priekšgalā, savukārt Vācija jebkurā turnīrā ir favorīte, bet viņu izredzes palielina mājas sienu faktors, jo Juliāna Nāgelsmana trenētajai komandai atbalsts garantēts milzīgs.

Pensionāri un jaunuļi

Portugāli cīņā jau sestajā Eiropas čempionāta finālturnīrā (rekords!) vedīs Krištianu Ronaldu, kuram pulveris, spēlējot Saūda Arābijā, arī 39 gadu vecumā ir gana sauss, par ko liecina šosezon 35 gūtie vārti. Viņš gan nebūs vecākais turnīra spēlētājs, jo komandas biedram Pepem ir jau 41 gads. Ja piemin veterānus, noteikti jāatceras arī par 38 gadus veco Luku Modriču un Horvātijas izlasi, kas pēdējos divos Pasaules kausos bijusi labāko četriniekā.

No Eiropas kluba futbola grandiem lielākā pārstāvniecība ir Mančestras "City" komandai – dalībnieču sastāvos ir 13 šīs vienības futbolisti, pa 12 meistarsacīkšu dalībniekiem naudu pelna Madrides "Real", "Barcelona", Parīzes "Saint Germain" un Milānas "Inter" vienībās. Anglijas izlasē ir tikai divi spēlētāji (Džūds Belingems un Harijs Keins), kuri ikdienā nespēlē dzimtenē, itāļiem no saviem klubiem ir 23 futbolisti, savukārt Dānijas un Albānijas izlašu galvenie treneri vietējo čempionātu spēlētājus ir ignorējuši. Jaunākās komandas turnīrā būs Turcija un Čehija, kuru spēlētāju vidējais vecums ir ap 26 gadiem, savukārt vecākā vienība ir skotiem ar vidējo vecumu tuvu 29 gadiem. 

Jāizceļ spāņu uzdrīkstēšanās riskēt, jo viņi sastāvā iekļāvuši piecus spēlētājus, kuri jaunāki par 21 gadu, tostarp 16 gadus veco Laminu Jamalu. 

Ja par debitantiem, tad noteikti jāmin Gruzija, kurai šis būs pirmais Eiropas finālturnīrs vēsturē (Albānijai un Slovēnijai otrais).

Svētdien "bīstama spēle"

Organizatori aplēsuši, ka uz futbola čempionātu Vācijā varētu ierasties vairāk nekā miljons ārzemju viesu, bet kopumā oficiālajās fanu zonās spēļu laikā varētu apgrozīties līdz pat 12 miljoniem cilvēku. Tas liek uzdot jautājumus par drošības riskiem, jo Vācija, līdzīgi kā citas rietumvalstis, saskārusies ar teroristiskiem uzbrukumiem. Drošības pasākumi būs ļoti stingri, sākot ar pārbaužu veikšanu uz valsts ārējām robežām (arī ar Šengenas zonas valstīm). Pirmais pārbaudījums būs jau svētdien Anglijas un Serbijas izlašu spēle Gelzenkirhenē, kas saņēmusi "bīstamas spēles" birku. Visiem zināms, ka angļu fani komplektā ar alkoholu svešās zemēs var kļūt nevaldāmi, savukārt serbu līdzjutēju vidū netrūkst tā dēvēto futbola huligānu, kas var izprovocēt uz lielākām nekārtībām. 

Pirms astoņiem gadiem Eiropas čempionātā Francijā pirms Anglijas un Krievijas izlašu spēles Marseļā, krieviem speciāli izraisot kautiņus, izvērtās plašas nekārtības, kurās tika arestēti 1500 futbola fanu. 

Zinot, ka angļiem arī ar serbiem ir īpašas attiecības, vācu policija ir kaujas gatavībā. Jau izziņots, ka spēles dienā tiks ierobežota alkoholisko dzērienu tirdzniecība un tribīnēs atšķirībā no citām spēlēm nevarēs ienest alu. Tāpat ārzemju viesi arī brīdināti ar alus dzeršanu neaizrauties, jo policijai būšot nulles tolerance, vainīgos bez žēlastības aizturot vai liekot tiem uz vietas samaksāt bargas soda naudas. Jāmin, ka no Anglijas vien uz šo čempionātu varētu ierasties ap 300 000 futbola fanu.

Latvijā čempionāta spēlēm tiešraidē varēs sekot līdzi TV6 televīzijas kanālā un "tv3.lv" interneta platformā.

Futbols. Eiropas čempionāts

Komandu sadalījums pa grupām

  • A grupa – Vācija, Skotija, Ungārija, Šveice
  • B grupa – Spānija, Itālija, Horvātija, Albānija
  • C grupa – Anglija, Dānija, Slovēnija, Serbija
  • D grupa – Francija, Nīderlande, Polija, Austrija
  • E grupa – Beļģija, Slovākija, Ukraina, Rumānija
  • F grupa – Portugāle, Turcija, Čehija, Gruzija

Izspēles sistēma: pēc apļa spēlēm grupās katras grupas divas labākās komandas un četras labākās trešo vietu ieguvējas iekļūs izslēgšanas spēlēs, kas sāksies no astotdaļfināla fāzes.

Eiropas čempionu tituli

  • 3 – Vācija, Spānija
  • 2 – Francija, Itālija
  • 1 – Nīderlande, Grieķija, Dānija, Portugāle, Čehoslovākija, PSRS

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.