Latvijas sporta saimē dalās viedokļi par došanos uz Parīzes Olimpiskajām spēlēm, ja tajās kaut vai neitrālā statusā piedalīsies agresoru Krievijas un Baltkrievijas atlēti.

Kā pirmie skaidru nostāju nepiedalīties, ja Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) nemainīs lēmumu, pauduši 3x3 olimpiskie čempioni basketbolā Nauris Miezis, Agnis Čavars un Kārlis Lasmanis.

3x3 basketbolistam Naurim Miezim nav šaubu – ja Parīzē būs agresorvalstis, viņš šajā pasākumā nepiedalīsies.

Ukraiņi nogaida

"Sekojot veselajam saprātam, pievienojos Naura Mieža pozīcijai – ja būs agresori, es nepiedalīšos. Domāju, ka visa 3x3 komanda uzskata līdzīgi. Kādam ir jāsāk runāt, lai ātrāk tiktu pieņemts lēmums, jo iesaistīti daudzi cilvēki," "Latvijas Avīzei" pauda 3x3 Latvijas izlases kapteinis Agnis Čavars. Par durvju pavēršanu agresoriem uz olimpiskajām spēlēm tiek runāts jau kopš gada sākuma, līdz ar to arī viņam SOK lēmums nav bijis pārsteigums, taču neizprotama ir starptautisko sporta veidu federāciju rīcība, pieļaujot viņu dalību kvalifikācijas sacensībās: "Jā, dažādos amatos tur ir krievi, bet viens jau nav lēmējs. Tas liek atvērt acis, ir jāsakārto sava virtuve, nevis jācer, ka augstākstāvoša organizācija to izdarīs tavā vietā."

Cieta nostāja ir arī šāvējam Laurim Strautmanim – viņš gatavs pārvilkt krustu sapnim par olimpiskajām spēlēm. 

Kolēģe Agate Rašmane, kura Latvijai nopelnīja olimpisko kvotu 25 metru distancē ar mazkalibra pistoli, lēmumu par Parīzi kopā ar treneri pieņemšot vasarā un šobrīd nevarot pateikt ne jā, ne nē.

Lielais jautājums ir par Ukrainas pozīciju. Viņi pagaidām ietur pauzi, bet no oficiālām personām izskanējuši labvēlīgi signāli dalībai spēlēs. Šonedēļ ukraiņiem esot tikšanās ar Parīzes spēļu organizācijas komiteju, pēc tās varētu būt vairāk skaidrības.

"Esmu pret Krievijas, Baltkrievijas sportistu dalību jebkādā statusā. Ir jāpanāk vienota un stingra nostāja reģionā – Latvija, Lietuva, Igaunija, Polija, Somija. Lēmumam jābūt vienotam un veidotam uz Ukrainas pozīciju aizstāvēšanu. Nebūtu pieņemama situācija, ja Ukraina nepiedalās un aicina to nedarīt arī mūs, bet mēs dodamies. Ja Ukraina piedalās, uzskatu, ka arī mums tur ir jāpiedalās. Nekādā veidā neredzu iespēju atrasties uz viena pjedestāla ar agresoru valsts atlētiem," sprieda Latvijas Riteņbraukšanas federācijas ģenerālsekretārs Toms Markss.

Jārīkojas gudri

Vieglatlēte Gunta Vaičule ir Latvijas Olimpiskās komitejas Atlētu komisijas locekle un kandidē uz iekļūšanu SOK Atlētu komisijā. Viņa piedalījusies vairākās starptautisku forumu diskusijās un jautājumam par krievu un baltkrievu sportistiem bijušas veltītas vairākas stundas. Atbalsts viņu atstāšanai aiz borta esot gaužām mazs.

"Joprojām ceru, ka skaidri un nepārprotami tiks ievēroti visi kritēriji, kurus SOK deklarējusi neitrālo sportistu dalībai. Iespējams, tas tad varētu netraucēt mierpilnai spēļu norisei," 

sacīja Vaičule. Viņasprāt, boikota pieteikšana nav pareizais veids, kā reaģēt uz radušos situāciju. Līdz vasarai vēl daudz laika, jāmēģina valstīm un nacionālajām olimpiskajām komitejām runāt ar SOK, lai Francijā nestartētu tādi agresorvalstu sportisti, kas saistīti ar armijas klubiem un kurus ar viltu varētu iedabūt "balto un pūkaino" sarakstā.

"Jārīkojas gudri, un ir stipri par agru bļaustīties par boikotu vai pieņemt nepārdomātus lēmumus, no kā ieguvumi ir gaužām mazi, no tā Ukrainai nekādas jēgas, kur nu vēl vairāk mūsu sportistiem. Mans viedoklis ļoti līdzīgs kā Naurim Miezim, bet jārīkojas saprātīgi un izsvērti," aicināja Gunta Vaičule. "Ja spēlēs startē sportists ar Krievijas pasi, bet stingri iestājas pret karu Ukrainā, pieļauju, tam pat ir būtiska nozīme, nesot miera vīziju pasaulei. Pase nav vienīgais faktors. Jautājums, kā to izkontrolēt, un par to nav pilnīgas pārliecības."

Krievijas sporta portālos jau redzams, ka viņi SOK lēmumu pasniedz nevis kā sev labvēlīgu, bet gan pretrietumnieciskā propagandā, sak, tādi un tādi ierobežojumi, tā ir ņirgāšanās. "Skaidrs, ka viņi to izmantos un jebkuru ziņu sagrozīs savā labā. Taču skaidrs, ka šis lēmums nav krieviem un baltkrieviem glaimojošs un būs ļoti maz sportistu, kas zem šādiem nosacījumiem parakstīsies piedalīties olimpiskajās spēlēs," uzskata Gunta Vaičule.

Jāsolidarizējas ar Ukrainu

Gunta Vaičule, LOK Atlētu komisijas locekle: "Atlētu komisija nosoda SOK lēmumu. Uzskatām, ka Latvijai jāsolidarizējas ar Ukrainu, bet jādara viss, lai gan mēs, gan ukraiņi un visa saprātīgā pasaule piedalītos olimpiskajās spēlēs. Grūti saredzēt visus iespējamos variantus, kā SOK nodrošināt, lai startētu neitrāli sportisti, kas patiešām iestājas pret karu. Es sagaidītu, ka sportistam jāparaksta deklarācija par savas valdības rīcības un kara nosodīšanu, tajā pašā laikā – vai kāds varēs uzņemties atbildību par šo sportistu, ģimeņu drošību Krievijā? Grūti redzēt ideālu risinājumu, bet nedomāju, ka boikots ir risinājums."

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.