Līdz 1. novembrim pašvaldības un to iestādes, kā arī pašvaldību kapitālsabiedrības ir aicinātas pieteikties finansējuma konkursam viedo pilsētvides tehnoloģiju projektu īstenošanai.
Kopējais finansējums ir seši miljoni eiro. Tiks atbalstīta atjaunīgo energoresursu (AER) izmantojošu viedo pilsētvides tehnoloģiju iegāde – saules paneļi, saules kolektori, vēja ģeneratori, siltumsūkņi un šo iekārtu kombinēti risinājumi, kā arī iekārtas, kas veicina energoefektivitāti. Tam paredzēti divi miljoni eiro: viena projekta īstenošanai minimālais atbalsts ir 30 tūkstoši, bet maksimālais – 300 tūkstoši eiro. Pārējais finansējums (četri miljoni eiro) paredzēts energoefektivitāti veicinošām viedajām pilsētvides tehnoloģijām: viena projekta īstenošanai no 30 tūkstošiem līdz 1,5 miljoniem eiro.
"Latvijas Pašvaldību savienība uzskata, ka uz zaļajiem jeb ekoloģiski ilgtspējīgiem ieguldījumiem ir jāvirza pēc iespējas lielākas finanšu un kapitāla plūsmas.
Viedo tehnoloģiju ieviešana, kas izmanto atjaunīgos energoresursus, ievērojami samazina oglekļa emisijas un citu piesārņotāju daudzumu un dod iespēju samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas pilsētvidē, tādējādi sekmējot virzību uz Eiropas Zaļo kursu," uzskata Latvijas Pašvaldību savienības padomniece uzņēmējdarbības jautājumos Andra Feldmane. Taču Latvijas Pašvaldību savienības ieskatā šīs programmas atbalsts ir vien piliens jūrā. "Tas ļaus uzsākt tikai atsevišķus pilotprojektus AER enerģiju ražojošu tehnoloģiju izmantošanā un energoefektivitātes pasākumu ieviešanā, jo kopējais atbalsta finansējums – seši miljoni eiro – ir salīdzinoši neliela summa. Tāpēc, lai samazinātu gan enerģijas patēriņu, gan izmaksas, būtiski būs atrast optimālākos risinājumus un vadīties pēc labākajiem piemēriem," atzīst A. Feldmane, norādot, ka pašvaldības šobrīd var izmantot jaunas iespējas, ko piedāvā Klimata un enerģētikas ministrijas izstrādātais energokopienu regulējums. "Pašvaldībai ir dotas tiesības kļūt par atjaunīgās enerģijas energokopienas vai elektroenerģijas energokopienas biedru. Tas nozīmē, ka pašvaldība var tieši piedalīties enerģijas kopienas izveidē un pārvaldībā, ieguldot resursus un līdzdarbojoties kopienas mērķu sasniegšanā. Ar šāda veida atbalsta pasākumiem, piemēram, saules paneļiem, vēja ģeneratoriem un siltumsūkņiem, pašvaldības var paaugstināt savu enerģētisko neatkarību un drošību, kā arī strādāt pie kompleksiem risinājumiem savā pašvaldībā," teic A. Feldmane.