Clear 6 °C
P. 14.10
Minna, Vilhelmīne
SEKO MUMS
Reklāma
SIA “Redam” īpašnieks Reinis Mizga atzīst, ka par mazām apdzīvotām vietām bieži aizmirst, tāpēc groži jāņem savās rokās.
SIA “Redam” īpašnieks Reinis Mizga atzīst, ka par mazām apdzīvotām vietām bieži aizmirst, tāpēc groži jāņem savās rokās.
Foto: Dainis Bušmanis / Latvijas Mediji

14 elektronisko sakaru operatori iznomājuši nedaudz vairāk nekā 6400 km optiskā tīkla lauku teritorijās, ļaujot optisko tīklu izmantot vairāk nekā 136 tūkstošiem mājsaimniecību lauku teritorijās.

Reklāma

“Tracina, ka lielos operatorus lauki un šejienes cilvēki neinteresē. Viņiem ir vienalga, ka te rūpnīcām vajag stabilu internetu. Viņiem ir viens skaitlis, kuru pieprasa, un ir vienalga, ka neviens uzņēmums tam nekad nepiekritīs. Viņiem ir vienalga, ka uz ceļa nogāzušies lielie sapuvušie stabi. Kamēr pašvaldība nesāk celt traci, tikmēr neko nedara. Varbūt tagad kaut ko sāk saprast, kad redz, ka mazie mazpilsētās darbojas, kaut ko savilkuši,” norāda interneta pakalpojumu sniedzēja SIA “Redam” īpašnieks Reinis Mizga, kurš kopā ar kolēģi parūpējušies par to, lai teju visā Jaunpilī būtu ātrs optiskais internets. Viņi izmantojuši Latvijas Valsts radio un televīzijas centra izbūvēto optiskā kabeļa t. s. “vidējo jūdzi”, ko LVRTC Platjoslas 2. kārtas projekta ietvaros ap Jaunpili izbūvēja 2018. gadā.  Projekts beidzās pagājušā gada beigās, tam aizņemot septiņus gadus.

Izbūvēja, kur komersanti gribēja

Kopumā gan platjoslas projekta 1. kārtā, gan 2. kārtā izbūvēta vairāk nekā 4000 km gara optiskā tīkla trase ar 459 pieslēguma punktiem, ko operatori saviem spēkiem tālākajos Latvijas reģionos nekad nevarētu izdarīt augsto izmaksu dēļ. 

Izbūvēto “vidējo jūdzi” jau tālāk var izmantot elektronisko sakaru komersanti, savienojot to ar t. s. pēdējo jūdzi, kas ļauj nodrošināt pilnvērtīgus pakalpojumus mājsaimniecībām, iestādēm un organizācijām.

Kopumā projekta laikā ar tīklu izdevies noklāt 312 “baltās” jeb lauku teritorijas ar 136 tūkstošiem mājsaimniecību, kur platjoslas internets līdz tam nebija pieejams. 

Sen zināms, ka “vidējās jūdzes” izbūve ir tikai viens no posmiem, līdz uzņēmumam vai mājsaimniecībai būtu pieeja optiskajam internetam. Līdz šim lielākās grūtības sagādāja elektronisko sakaru komersantu uzmanības piesaistīšana, operatoriem daudzviet nemaz neizmantojot pieejamo “vidējo jūdzi”, ja tās apkārtnē nav gana daudz klientu. Vai otrs variants – operatori, noteikuši nesamērīgi augstu cenu par optiskā interneta ierīkošanu, summai sasniedzot vairākus desmitus tūkstošus.

LVRTC norāda, ka projekta otrā kārta bijusi veiksmīgāka, jo tā būvēta kā loģisks pagarinājums pirmajai kārtai. “Jāuzsver, ka otrās kārtas izbūvē par prioritārām tika noteiktas tās teritorijas, kur elektronisko sakaru komersants izrādīja interesi par tīkla izmantošanu, kas faktiski nozīmē, ka šajās vietās komersantiem – fiksētajiem vai mobilajiem – jau ir risinājums pakalpojumu nodrošināšanai gala klientiem. Tikai kā otrā prioritāte tika noteikts iedzīvotāju skaits, turklāt ne tikai skaits, bet arī attālums, kas līdz minētajai teritorijai jāizbūvē. 

Šobrīd tīklu izmanto deviņi reģionālie un trīs nacionālie elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēji, kā arī trīs mobilo sakaru pakalpojumu sniedzēji. 

Operatori iznomājuši vairāk nekā 6600 km optiskā tīkla.  Aizvien visplašāk tīklu izmanto operatori Vidzemē,” norādīja LVRTC pārstāve Vineta Sprugaine.

Teritorijās, kur izbūve ir veikta, vadoties pēc iedzīvotāju skaita, ātrgaitas interneta joprojām nav, jo tā ievilkšanai ekonomiska pamatojuma nav.  Bez papildu valsts atbalsta šajās vietās pieprasījums pēc platjoslas infrastruktūras nebūs. “Vairāk kā 160 apdzīvotu vietu, kur pirmajā kārtā tika izbūvēts tīkls, ir noteiktas kā atbalstāmās, paredzot 30% atlaidi tīkla nomas maksai, ja operators apņemas sniegt pakalpojumu iedzīvotājiem vismaz 36 mēnešus. Šobrīd tikai vienā no šīm vietām operators izmanto tīklu. Vietas, kur 2. kārtā tika būvēts tīkls, pēc trīs gadiem kopš tīkla pabeigšanas tiks vērtētas, lai izlemtu, vai nav jāpaplašina atbalstāmo teritoriju skaits,” saka Sprugaine.

Reklāma
Reklāma
Visplašāk optisko tīklu izmanto operatori Vidzemē, kur iznomāti 2235 km optiskā tīkla. Tai seko Zemgale un Latgale. Abos plānošanas reģionos pēdējā gada laikā dubultojies iznomātā tīkla apjoms, sasniedzot attiecīgi 1644 km un 1294 km optiskā tīkla. Operatori optisko tīklu visplašāk izmanto Bauskas novadā, tam seko Madonas novads, kas vairākus gadus bija līderis pēc iznomāto tīkla kilometru skaita. Vairāk nekā 500 km optiskā tīkla iznomāti Talsu un Rēzeknes novados, bet gandrīz 500 – Valmieras un Dobeles novados.

Atbalsts it kā ir, it kā nav

Ilgstoši spriests arī par to, vai no valsts puses nebūtu jāseko atbalsta mehānismam tieši “pēdējās jūdzes” izbūvei. Sprugaine pastāstīja, ka šāds finansējums tika paredzēts un tika rīkota arī projektu atlase Atveseļošanās un noturības mehānisma finansējuma ietvaros, tam paredzot 16,5 miljonus eiro, taču finansējuma saņemšanas nosacījumi bijuši ar  strikti noteiktiem termiņiem, kas, rīkojot iepirkuma procedūru, tīkla projektēšanu un būvniecību, faktiski  nebija paveicama noteiktajos divarpus gados. Rezultātā uz finansējumu pieteicies tikai viens pretendents Vidzemē. Savukārt ERAF (Eiropas Reģionālās attīstības fonda) finansējums, kas tika paredzēts sakaru nozarei, tika pārdalīts dzelzceļa attīstībai.

Satiksmes ministrijā gan atbildēja, ka Atveseļošanas fonda projektā noticis atkārtots konkurss un ir iesniegti projekti visos plānošanas reģionos, šobrīd vērtējot iesniegumus. 

Papildus tam plānots atteikties no nomas piemērošanas bezvadu infrastruktūras izvietošanai publiskajām personām piederošajos īpašumos ārtelpās. Piedāvātie labumi ietver arī samazinātu tīkla nomas maksu, kas pēdējos divus gadus ir 10 eiro/km mēnesī. SM atgādina, ka Platjoslas tīkla projekts ir bezpeļņas projekts un tīkla nomas maksu veido tikai tā uzturēšanas izmaksas.

Lai sasniegtu noteiktos mērķus, proti, ka visiem iedzīvotājiem ir pieejams internets ar lejupielādes ātrumu 1 Gbit/s un visās apdzīvotās vietās ir 5G internets, “pēdējās jūdzes” infrastruktūrai pietrūkst investīciju 957 miljonu eiro apmērā, piebilst Satiksmes ministrijā.

Trauksmi par ERAF finansējumu skandinājusi arī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA), norādot, ka sākotnējais atbalsts no ERAF augstas veiktspējas elektronisko sakaru tīkla infrsastruktūras izbūvei samazināts no 32,9 miljoniem līdz 11 miljoniem. Optiskā tīkla attīstībā Latvija ievērojami atpaliek no ES vidējiem rādītājiem. “Tas nākotnē var sekmēt jau tā pieaugošo tendenci cilvēkiem pamest reģionus, atstājot tos arvien tukšākus, kā arī vāja vai valstī nevienlīdzīgi attīstīta digitālā infrastruktūra ir nopietns drauds drošībai,” saka LIKTA prezidente Signe Bāliņa. 

“Šobrīd Latvijā ir apzinātas ap 300 000 faktisko adrešu, kurās nav pieejams stabils un ātrs interneta pieslēgums, kas nozīmē, ka šajās teritorijās iedzīvotājiem nav saistoši iekārtoties uz pastāvīgu dzīvi, 

jo ir ierobežotas iespējas strādāt un saņemt pakalpojumus, kā arī nav garants, ka krīzes situācijā būs iespēja saņemt ātru un efektīvu palīdzību.  Digitālās pārveides mugurkauls ir labi un vienlīdzīgi attīstīta moderna digitālā infrastruktūra, kas savukārt ievērojami mazina digitālās plaisas riskus iedzīvotāju vidū.”

Viņa uzsver, ka Latvijas valdībai ir jārod risinājums, kā veicināt, lai ikgadējais digitālās infrastruktūras progress nevis mazinātos, bet pieaugtu. Viens no veidiem būtu meklēt, kā iespējot privāto komersantu elektronisko sakaru tīkla izbūves projektu īstenošanu, piemēram, atvieglojot tiem birokrātisko slogu. Otrs – veicināt piekļuvi Eiropas fondu apguvei, domājot par pieteikšanās nosacījumiem. “Lai risinātu “pēdējās jūdzes” problēmu, būtu nepieciešams mazapdzīvotās vietās un gar transportu koridoriem kopplānot un izveidot koplietošanai paredzētu tīkla infrastruktūru, savukārt apdzīvotajās vietās atkarībā no iedzīvotāju blīvuma izmantot fiksētos vai bezvadu risinājumus,” teic Bāliņa.

Neikdienišķi risinājumi kā vienīgā iespēja

Viens no reģionālajiem komersantiem, kurš nodrošina optisko internetu Latvijā, ir jau minētais SIA “Redam”, kurš ar optisko tīklu nodrošina Jaunpils un Bikstu uzņēmumus un iedzīvotājus. 

Reklāma
Reklāma

Stāsts, kā Jaunpils tika pie optiskā tīkla, atver acis par to, cik sarežģīti mazām pilsētām un ciematiem ir tikt pie optiskā tīkla.

“Optiskā tīkla nodrošināšana, var teikt, ir mūsu hobijs. Mēs vairāk esam IT pakalpojumu sniedzēji, ko darām no 2006. gada. Zināju visus Jaunpils uzņēmumus un viņu vajadzības, jo nodrošināju viņiem IT pakalpojumus. Interneta kvalitāte bija ļoti slikta. Sākās viss ar “Jaunpils pienotavu”. Visu izmēģinājām, lai uzlabotu interneta kvalitāti. Tobrīd LVRTC vēl tikai būvēja kabeli ap Jaunpili. Pirmais pieslēgpunkts bija pagasta pārvaldē. Uzreiz prasījām lielajiem operatoriem, cik tad maksā optiska kabeļa trase līdz pienotavai, kas atrodas apmēram 300 metrus no pārvaldes ēkas. Tāme bija ap 30 000 eiro bez PVN. Ar kolēģi sapratām, ka to noteikti var izdarīt lētāk,” stāsta uzņēmuma īpašnieks Reinis Mizga. Beigās par 36 tūkstošiem izvilkts divus kilometrus garš kabelis – mugurkauls, no kura tālāk veidojās atzari uz pārējo apdzīvoto vietu.

“Tet” savulaik pateica, ka “Jaunpils” pienotavai (pieslēgums attēlā) par 300 metru kabeli būs jāšķiras no vairāk nekā 30 tūkstošiem eiro, ja uzņēmums grib saņemt optisko internetu. Beigās par līdzīgu summu Jaunpilī izbūvēts divu kilometru garš kabelis, ar optisko internetu nodrošinot desmit uzņēmumus.

“Zinājām, ka uzņēmumiem vajag, pašvaldība arī teica, ka jātaisa, jo skolām vajag, Jaunpils pilij vajag. Pagājušajā vasarā pilī bija pasaules e-sporta saiets, bija ap 300 datorspēļu spēlētāju, kuri nedēļu tur dzīvoja ar saviem datoriem, radīja milzīgu tīkla noslodzi, nodrošinājām viņus ar stabilu internetu. Bijuši vēl citi pasākumi, un bez optiskā interneta šādi pasākumi īsti nevarētu notikt.”

Optiku Jaunpilī ierakuši tieši pirms Covid-19 uzliesmojuma. “Visas skolas sākās attālināti. Atceros, ka zvanīja no ministrijas un prasīja, kā var mums palīdzēt, lai varētu nodrošināt attālināto darbu. Teicām, ka viss mums ir kārtībā. Neticēja! Bet nu tā sakrita, ka paspējām. Līdz tam bija mobilie tīkli. 

Pašvaldībā tā arī bija – stāvēja visu trīs mobilo operatoru iekārtas un katru dienu izmantoja to, kurš labāk strādāja. Bet tā nebija strādāšana,”

problēmas ar tīklu vēl ne tik senā pagātnē atceras Mizga.

Šovasar optiskais tīkls pievilkts daudzīvokļu mājām, tas ir pieejams arī privātmājām. Lētākais pakalpojums ir 10 eiro mēnesī par 20 mbit/s ātrumu, par 12 eiro tiek nodrošināti 30 mbit/s. Esot klienti, kuriem vajagot arī 100 mbit/s ātrumu. “Teicu – labi, nodrošināšu, bet iedošu arī grafiku par to, cik tu reāli patērē. Redzu, ka patērē vidēji 15 mbit/s ar maziem pīķiem. Kāpēc maksāt tos 8 eiro mēnesī vairāk? Tuvākajā laikā gan plānojam pacelt otrā tarifa ātrumu no 30 uz 50 mbit/s.”

Optiskā interneta pievilkšanas process ir sarežģīts, un atdurties pret nepārvaramo varu var vairākos brīžos. Mizga stāsta, ka optiskā šķiedra ir tikai puse uzvaras, jo tā ir tukša – no kāda jānopērk internets. Sākumā LVRTC piedāvājis savu signālu no 30 km attālās Auces. Nomas maksa – 600 eiro mēnesī. Mizga parēķinājis, ka tas nozīmē 60 klientu ieņēmumu pazaudēšanu. Ja klientu skaits ir 100 vai mazliet vairāk, tas kļūst neloģiski dārgi. Tika meklēti citi risinājumi un atrasta “Telia Latvia”, kuru nesen pārpirka “Tet”.  Mizga stāsta, ka “Telia” ir sadarbība ar “Latvijas dzelzceļu” un iet maģistrālais starpvalstu savienojums pa dzelzceļa līnijām. Tuvākā līnija ir Bikstu dzelzceļa pārbrauktuve, kam tieši apakšā iet LVRTC optika. Attālums līdz Jaunpilij – 6 km.  Bez šīs veiksmes, iespējams, optiskais intenets Jaunpilī nemaz nebūtu.

Jaunpils vidusskolā bērniem ir “Chromebook” datori, kurus optiskais internets ļauj visus izmantot vienlaikus.

Atbalsts domāts tikai lielajiem

Runājot par atbalsta mehānismiem, Mizga teic, ka atbalsts būtu nepieciešams un arī viņi būtu gatavi startēt konkursos, ja noteikumi būtu saprātīgi. Iepriekš minētajā Atveseļošanas fonda atbalstā viņi nespētu kvalificēties. “Pavasarī pētījām, bet sapratām, ka tas nav domāts mazajiem spēlētājiem. Noteikumi tādi, ka kvalificējas viens, varbūt divi operatori. Piemēram, ir Zemgales reģions, kurā operatoram jāpiesaista vairāk nekā 1000 klientu. Mums tas nav izdarāms. Turklāt jāizbūvē pilnīgi viss reģions. Bija dots milzīgs adrešu saraksts. Pats labākais – tādas adreses, kur mēs jau optiku esam ievilkuši. Mēs būtu gatavi izbūvēt tuvāko apkārtni – Bikstu pagastu, Kaķeniekus, Zebreni.”

No Platjoslas projekta iegūst arī mobilie operatori, jo optiskais tīkls nepieciešams 5G ieviešanai.

“LMT” pārstāvis Valdis Jalinskis teic, ka aizvadīto septiņu gadu laikā sakaru pieejamība un pārklājums lauku teritorijās ir būtiski pieaudzis. “Lai gan “LMT” ik gadu tīkla attīstībā un infrastruktūras uzlabošanā investē vairāk nekā 30 miljonus eiro, projekta pienesums tīkla pārklājuma paplašināšanā lauku teritorijās ir ievērojams. Kopumā pie “vidējās jūdzes” esam pieslēguši 95 “LMT” sakaru tīkla objektus ar kopējo optiskā tīkla garumu vairāk nekā 1470 km.” Jalinskis teic, ka šā gada pirmajā pusē “LMT” klientu pieslēgumu skaits audzis par 32 000, kas ir viens no lielākajiem pieaugumiem pēdējo gadu laikā, un to var attiecināt uz 5G pārklājumu paplašināšanos.

Kāds man to tā labums?

Gunvaldis Sproģis, graudkopības saimniecības SIA “Joži” īpašnieks.

Gunvaldis Sproģis, graudkopības saimniecības SIA “Joži” īpašnieks:
“Pirms optiskā interneta ar internetu mums bija pašvaki, bet tagad ir ļoti labi un ja nu kaut kas notiek, tad Reinis ar visu tiek gala. Mums kā jau visiem – stabils un labs internets ir svarīgs. Kādreiz nevarēju pat e-pastu aizsūtīt vai sagaidīt atpakaļ. Visas kaltes darbojas caur internetu, viss ir savienots. Ja nebūtu interneta, tad būtu bēdīgi.”

 

 

 

Jānis Bērtulsons, AS “Jaunpils pienotava” valdes loceklis.

Jānis Bērtulsons, AS “Jaunpils pienotava” valdes loceklis: “Ņemot vērā, ka viss notiek “mākonī”, visas programmas un viss ir attālinātos serveros, tad optiskais internets ir ļoti svarīgs. Es runāju par rūpnīcas vadības programmām, ražošanas uzskaiti, ražošanas moduļiem, pavadzīmju izrakstīšana, pasūtījumu pieņemšanu, videonovērošanu utt. Stabils un ātrs internets ir ļoti svarīgs, jo, tiklīdz internets apstājas, apstājas arī uzņēmums. Iepriekš internets bieži pazuda, bija lēns, nestabils, vakaros pārslogots. Tie lielie operatori tik dārgi visu piedāvā, jo viņiem jāmaksā algas projektu vadītājiem, projektu vadītāju vadītājiem, projektu vadības grupām. Birokrātijai jāsamaksā 80%. Darītāji ir tikai kā 20%.”

Baiba Rasa, Jaunpils un Viesatu pārvaldes vadītāja.

Baiba Rasa, Jaunpils un Viesatu pārvaldes vadītāja: “Patiesībā stabils internets palīdz ļoti, jo Jaunpilī izsenis ekonomiskā darbība bijusi ļoti attīstīta un ar internetu bija problēmas gan pienotavai, gan lauksaimniekiem un citiem. Visiem vajag labu internetu. Kad pavērās iespēja ierīkot, pat nedomājām, jo zinājām, ka vajag.  Esam ļoti priecīgi, jo tagad stabils internets ir arī vidusskolai, kultūras centram. Esam ļoti ieinteresēti, lai vietējās ģimenes domā, attīstās un ražo un optiskais internets ir labs bonuss.”

Ilze Inkina, Jaunpils pagasta iedzīvotāja, informātikas skolotāja.

Ilze Inkina, Jaunpils pagasta iedzīvotāja, informātikas skolotāja:
“Personīgi man mājās ir optiskais internets par 12 eiro mēnesī, ļoti labs un stabils. Skolā mums bērniem ir “Chromebook” datori, un līdz ar optisko internetu visi var izmantot datorus vienlaikus un nerodas nekādas problēmas. Atceros, ka iepriekš ar veco internetu varēja vienlaikus izmantot kādus 18 datorus. Reinis ir ļoti atsaucīgs un, ja ir problēmas, tad uzreiz visu novērš. Mums ar viņu ļoti paveicies.”

 

Ieguldījums izaugsmei.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija nenes atbildību par paustajiem uzskatiem. #ieguldījumsizaugsmē

Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma