"Pamatmērķis ir attīstīt jaunā doktora zinātnisko karjeru un dot impulsu patstāvīgiem pētījumiem. Tas arī ir veids, kā motivēt un veicināt jauno zinātnieku integrāciju zinātnes kopienā, iegūt starptautisko pieredzi, sākt būvēt zinātnisko karjeru," tā par ERAF finansēto programmu "Atbalsts pēcdoktorantūras pētniecības īstenošanai" saka Latvijas Zinātnes padomes direktore Lauma Muižniece. Septiņus gadus ilgusī programma noslēgusies pērnā gada nogalē, taču nu darboties sākusi jauna, līdzīga programma.
Programmas darbības laikā zinātnieki, kas doktora grādu ieguvuši pēdējo desmit gadu laikā, varēja saņemt ERAF finansējumu, lai patstāvīgi īstenotu kādus pētnieciskus projektus, vienlaikus augot kā zinātnieki.
44 miljoni eiro jaunajiem zinātniekiem
Ierasts, ka jaunie pētnieki iekļaujas pieredzējušu zinātnieku vadītās pētniecības grupās, tātad paši pētniecisko projektu nevada, taču šī projekta ietvaros pēcdoktorantam veicams individuāls pētījums, kura laikā jaunais zinātnieks iemācās gan rakstīt projekta pieteikumu, gan plānot darba gaitu un patstāvīgi īstenot savu pētījumu, kaut, protams, ir arī atbalsta persona – zinātniskais vadītājs. Gadās arī, ka vienā grupā strādā vairāki pēcdoktoranti – katrs pie sava kāda lielāka pētījuma aspekta.
Jāņem gan vērā, ka lielākoties pēcdoktoranti strādā zinātniskās institūcijās, tāpēc viņu pētījumi iekļaujas tajos pētniecības virzienos, kuros šīs institūcijas jau strādā. "Tas nepieciešams, lai iegūtu papildu kompetenci arī no kolēģiem, kā arī pētījuma zinātniskā vadītāja, veidotos sinerģija starp pētījumiem," piebilst L. Muižniece.
Bieži vien pēcdoktorantūras pētījumos jaunie zinātnieki attīsta tālāk izpēti, kas uzsākta, studējot doktorantūrā.
Sākotnēji šo projektu Latvijā administrēja Valsts izglītības attīstības aģentūra, taču no 2022. gada to pārņēmusi Latvijas Zinātnes padome (LZP). Īpašs atbalsts jaunajiem zinātniekiem, kas salīdzinoši nesen ieguvuši doktora grādu vai pēcdoktorantūras programmas, ir pasaulē samērā plaši izplatīts instruments, uzsver L. Muižniece.
Kopumā pētnieku algām un citām pētniecības izmaksām projekta īstenošanas laikā no ERAF saņemti 44 miljoni eiro. Tiesa, neliela finansējuma daļa projektu īstenošanai nāca arī no valsts budžeta, kā arī tās zinātniskās institūcijas, kurā strādāja pēcdoktorants. Piemēram, Latvijas Universitāte (LU), kurā programmas ietvaros pētījumus veica visvairāk jauno doktoru, pēcdoktorantu pētījumos ieguldīja ap 12 miljoniem eiro, no kuriem 85 procenti bija ERAF finansējums, desmit nāca no valsts, bet vēl pieci – no LU maka.
Programmā bija iespējams pieteikties arī tiem jaunajiem doktoriem, kas vēlējās atgriezties Latvijā vai pārcelties uz mūsu valsti.
Visiem gribētājiem gan finansējuma nepietika. Lauma Muižniece "Latvijas Avīzei" stāsta, ka daļa iesniegto projektu netika finansēti ierobežotā finansējuma dēļ, taču, lai kvalificētos atbalstam, bija arī jāsasniedz noteikts zinātniskās kvalitātes slieksnis. Katru pieteikto pētījumu vērtēja ārvalstu eksperti, kas arī raudzījās, vai pētnieciskā iecere ir aktuāla, atbilst zinātniskajām tendencēm un prasībām. Vidēji tiek atbalstīta puse no iesniegtajiem projektiem.
Galvenais noteikums, kas izvirzīts programmas dalībniekiem: lai viņu zinātniskie projekti piedalās zināšanu izplatīšanā. Piemēram, lai pēcdoktoranti rakstītu zinātniskās publikācijas, kas balstās uz veikto pētījumu. Tāpat svarīgi, lai sabiedrība saņemtu informāciju, kas tiek pētīts un kādi ir pētījuma rezultāti. Ieguvumi pašiem jaunajiem zinātniekiem ir jauni kontakti, pieredze pētniecībā.