Latvijas politiķi Eiropas Parlamenta vēlēšanās 2024. gada 8. jūnijā metīsies ar saukli "No solījumiem pie darbiem!". Bet līdz tam diskusijās ar pilsonisko sabiedrību "Latvijas Mediji" kopā ar "TV24" iziet ar pretējo saukli: no darbiem pie solījumiem!
Tikai novērtējot esošā sasaukuma paveikto, ir jēga uzklausīt jaunus piedāvājumus un dot deputātiem savu pasūtījumu. "Latvijas Mediji" diskusiju un publikāciju sērijā līdz nākamā gada vasarai iesaistīs plašu pilsoņu loku, lai kopīgi analizētu Eiropas Parlamenta paveikto piecu gadu laikā, lai vērtētu politiķu jaunos piedāvājumus, modelētu to turpmāko ietekmi uz Latviju un izvēlētos tos deviņus, kuriem uzticēt valsts pārstāvību visdemokrātiskākajā Eiropas institūcijā. "Latvijas Avīzes" lappuses "Eiropas vēlēšanas" ir viena no platformām, kurās gūsit informāciju savai izsvērtai izvēlei.
Pašreizējais Eiropas Parlamenta sasaukums, kas tika ievēlēts 2019. gadā un pildīs savus pienākumus līdz 2024. gada vidum, vēsturē paliks ar to, ka būs definējis un nostiprinājis likumos Eiropas Zaļā kursa mērķus un sasniegšanas līdzekļus.
Eiropas Savienības Zaļais kurss jeb apņemšanās cīņai pret klimata pārmaiņām līdz 2050. gadam kļūt siltumnīcefektu radošo gāzu (SEG) izmešu ziņā neitrāliem savu praktisko un likumdošanā nostiprināto formu ieguva tieši šī Eiropas Parlamenta sasaukuma laikā.
Nevar noliegt, zināmas darbības notika jau agrāk – jau 2008. gadā ES paziņoja, ka 2020. gadā tā samazināšot siltumnīcefekta gāzu izmešus, galvenokārt CO2, par 20% salīdzinājumā ar 1990. gadu.
2015. gadā vēsturisko Parīzes sarunu laikā, kurā pasaules lielākās daļas valstu vadības vienojās, ka cīņai ar klimata pārmaiņām jāierobežo klimata pārmaiņas ar ne vairāk kā 1,5 oC klimata sasilšanu līdz šī gadsimta beigām, salīdzinot ar pirmsindustriālo periodu, proti, 1850.–1900. gadu, ES apņēmās samazināt izmešus par 40%, salīdzinot ar 1990. gadu.
Līdzīgi ir ar izvēlēto mērķi, uz kuru tiekties, pieļaujot ne vairāk kā 1,5 oC sasilšanu 21. gadsimta laikā. Klimata zinātnieki domā, un uzsvars šeit ir tieši uz vārdu "domā", jo precīzo robežu neviens nezina, ka klimata sasilšana par 2 oC varētu izraisīt vairākas neatgriezeniskas klimatiskās sekas, piemēram, Antarktikas un Grenlandes ledus segu izkušanu, kas būtiski, par vairākiem metriem, paaugstinātu ūdens līmeni pasaules okeānos, radot katastrofālas izmaiņas cilvēces dzīvesveidā. Tādēļ izvēlēts mērķis nepieļaut sasilšanu vairāk kā par 1,50, jo tas atrodas pietiekami drošā attālumā no bīstamajiem 2 oC. Jāpiebilst, ka pagaidām pasaulei nesekmējas ar šo mērķu sasniegšanu – šobrīd, gadsimta pirmajā ceturksnī, klimats sasilis par 1,3 oC, un zinātnieki uzskata, ka, turpinoties pašreizējai attīstības trajektorijai, gadsimta beigās klimats mainīsies par 2,8–3 oC.
Pārkalsim deklarācijas likumos
Visas iepriekš minētās ES apņemšanās un vienošanās bija tikai politiski deklaratīvi dokumenti, lai gan 2020. gada mērķus ES tiešām sasniedza un SEG izmeši tiešām samazinājās par 20%. Tā rezultātā ES no trešā lielākā SEG emitētāja pasaulē 1990. gadā (15,2% pasaules emisiju), atpaliekot tikai no Ķīnas un ASV, 2019. gadā kļuva par ceturto lielāko ar 7,3% globālo emisiju, palaižot sev priekšā Indiju.
Divdesmit gadu periodā starp 2000. un 2019. gadu ES daļa pasaules enerģijas patēriņā samazinājās no 15,2 līdz 10,1%,
vienlaikus augot pilsoņu labklājībai un ļaujot cerēt, ka labklājības pieaugums un enerģijas patēriņš, kas līdz šim tika uzskatīti par cieši saistītiem procesiem, tomēr ir atdalāmi viens no otra.