Baltijas valstīs atkal runā par kodolenerģētiku un mazās modulārās atomelektrostacijas sarunu līmenī kļuvušas par nopietni apspriestu alternatīvu enerģētikas attīstībā. Kādi ir visu triju valstu nodomi šajā jomā?
Eiropas Savienībā attieksme pret kodolenerģētiku ir ļoti dažāda. Vienā no vadošajām ES valstīm – Vācijā – visas atomelektrostacijas tiek slēgtas, bet citā – Francijā –, kas vienlaikus ir arī tā pasaules valsts, kura vislielāko daļu – 75% – savas elektroenerģijas iegūst atomelektrostacijās, Vācijas lēmums un ES zaļo centieni kavēt inovācijas kodolenerģētikas jomā oficiālā līmenī nosaukti par vēsturisku kļūdu.
Trīs valstis, trīs situācijas
Kas notiek Latvijā? Kā skaidro Klimata un enerģētikas ministrijas valsts sekretāre Līga Kurevska, Klimata un enerģētikas ministrijai (KEM) ir uzlikts pienākums sagatavot informatīvo ziņojumu par atomenerģētikas attīstības perspektīvām Latvijā. "Latviešiem ir tendence vienmēr kaisīt pelnus sev uz galvas. Taču, ja skatāmies uz enerģētiku, šādai attieksmei nav pamata – Latvijas pozīcija visu triju Baltijas valstu vidū ir labākā. Tas tā ir, pateicoties vēsturiskajam mantojumam triju hidroelektrostaciju izskatā, kas nodrošina augstu atjaunojamo energoresursu īpatsvaru bilancē, un tad, kad ir pietiekami ūdens, arī pietiekami lielu elektrības ģenerējošo jaudu – 33 līdz 50% no Latvijas patēriņa. Procenti svārstās atkarībā no tā, cik daudz ūdens konkrētajā gadā bijis un kāda bijusi gāzes cena, proti, vai izdevīgāk bijis elektrību ražot, dedzinot gāzi vai darbinot HES. Tipiski Latvija saražo apmēram septiņas gigavatstundas elektrības gadā, 2,2 līdz 2,6 gigavatstundas no tām saražo HES. Papildus tam mums ir dabasgāzes termoelektrostacijas, kuras potenciāli nākotnē var "zaļināt", piejaucot gāzei ūdeņradi. Visbeidzot, mūsu elektrības pārvades tīkls vēsturiski ir veidots lielākam patēriņam nekā šobrīd. Tas būvēts laikā, kad Latvijas elektroenerģijas jaudas ikbrīža pieprasījums bija divi līdz divarpus gigavati (šobrīd 0,7–1,4 GW). Tātad mums pārvades tīklos ir brīva vieta, un valstij ir izdevīga pozīcija, lai nākotnē kļūtu par enerģijas eksportētājvalsti."
Līga Kurevska neatklāj par atomenerģētikas attīstības perspektīvām Saeimai gatavojamā ziņojuma saturu, taču pēc teiktā noprotams, ka viņas nostāja ir – pagaidīsim un paskatīsimies, par kādu cenu spēs ražot elektrību Igaunijas mazā modulārā atomelektrostacija, pamācīsimies no viņu pieredzes un kļūdām un tad lemsim, vai Latvijai tas ir izdevīgi. "Mūsu darbošanās mērķis ir panākt iespējami zemu elektrības cenu Latvijai," uzsver KEM valsts sekretāre.
Attiecībā uz Lietuvu, kurā elektroenerģijas deficīts ir Baltijas valstu vidū vislielākais, – viņi paši nosedz tikai ap 30% sava patēriņa,
šīs valsts lielākā enerģētikas uzņēmuma "Ignitis Grupe" valdes priekšsēdētājs Darjus Maikštens šo rindu autoram intervijā gada sākumā apliecināja, ka "Ignitis" nav pilnīgi nekādu plānu atomenerģētikas attīstībai, tā pilnībā koncentrējusies uz atjaunojamo resursu enerģētikas attīstību. Taču kopš tā laika arī Lietuvā ķērušies pie enerģētikas plānu izstrādes. Ir zināms, ka Lietuva veido enerģētikas attīstības plānu līdz 2050. gadam un tā ietvaros ir izstrādāti trīs iespējamie attīstības scenāriji. Starp šiem scenārijiem ir gan tādi, kuros ir paredzēta atomenerģētikas attīstība, gan arī tādi, kas to neparedz. Tieši tāpat kā Latvija skatīs KEM sagatavoto dokumentu gada beigās un nākamā gada sākumā, arī Lietuvā ir plānota šo scenāriju apspriešana ap to pašu laiku.
Savukārt Igaunijas galvenā elektroenerģijas ražotāja – divu degslānekļa termoelektrostaciju – likteni nosaka strauji augošās oglekļa emisiju kvotu cenas, kas neizbēgami padarīs šo staciju darbību ekonomiski neizdevīgu. Taču pilnībā slēgt šīs stacijas Igaunija vēl neplāno – kā stāsta Igaunijas parlamenta deputāts, Kodolenerģētikas atbalsta grupas vadītājs parlamentā Mario Kadastiks, degslānekļa stacijas turpinās darbu līdz 2027. gadam, pēc tam vienu no tām vai abas atstās kā rezerves jaudas, kuras ieslēgt tikai nepieciešamības gadījumā. Viņš arī neslēpa, ka degslānekļa staciju tālākā nākotne ļoti atkarīga no kodolenerģētikas attīstības – ja paredzētā Igaunijas mazo modulāro atomelektrostaciju būve notiek, kā paredzēts, tad neizbēgami pienāks mirklis, kad degslānekļa staciju saglabāšana zaudēs jebkādu ekonomisko jēgu.
Atšķirīgās sākumpozīcijas izskaidro, kādēļ visas trīs Baltijas valstis veido arī atšķirīgas attīstības stratēģijas.
Igaunija atomenerģētikas attīstībā ir dažus soļus priekšā savām Baltijas kaimiņienēm tieši tāpēc, ka igauņiem kurpe spiež vairāk.
Tādēļ arī sabiedrības atbalsts atomenerģētikas attīstībai mūsu ziemeļu kaimiņvalstī sasniedzis jau 65%. Salīdzinājumam – arī Latvijā sabiedrības atbalsts atomenerģētikas attīstībai aug, kā liecina socioloģiskās aptaujas. Atbalsts pieaudzis no 27% pirms dažiem gadiem līdz 49% pērn, tātad – gandrīz dubultojies. Tiesa gan, atbildot uz jautājumu par to, vai būtu ar mieru, ka atomelektrostaciju būvē blakus aptaujātā dzīvesvietai, šis atbalsts samazinās līdz 27%.
Lieliem soļiem uz priekšu
Atšķirībā no kaimiņu piesardzīgās pozīcijas Igaunija plāno ar pilnu jaudu mesties atomenerģētikas attīstībā. Uzņēmums, kurš par savu mērķi izvirzījis uzbūvēt pirmo mazo modulāro atomelektrostaciju Baltijā, ir 2018. gadā dibinātais "Fermi Energia". Tam, starp citu, ir 1200 privātie investori pašā Igaunijā un vairāku lielu ārvalstu investoru atbalsts, tostarp arī Zviedrijas "Vattenfall" – tas ir svarīgi, jo pilnībā Zviedrijas valstij piederošais "Vattenfall" darbina divus kodolreaktorus Zviedrijā un divus Vācijā, tātad ir uzkrājis pieredzi šajā jomā.