Vladimirs Putins vienmēr ļoti apzināti izvairījies saukt vārdā savu galveno oponentu Krievijā Alekseju Navaļniju.

Tās reizes, kad Navaļniju tomēr nācās pieminēt, piemēram, atbildot uz uzdotu jautājumu, tika lietoti kādi savdabīgi apzīmējumi – "zināmais blogeris", "Berlīnes klīnikas pacients" (pēc tam kad FSB saindētais Navaļnijs tika pārvests uz ārstēšanu Vācijā), vēlāk – pēc notiesāšanas – "figunts", "sēdošais", "viens no Krievijas Federācijas pilsoņiem, kas atrodas ieslodzījuma vietā". Daži tajā pat mēģināja saskatīt kādus māņticīgus motīvus. "Kam viņš vispār vajadzīgs? Ja būtu gribējuši [nogalināt], tad novestu lietu līdz galam," 2020. gadā par atklātajiem faktiem, ka aiz Navaļnija indēšanas stāv Krievijas specdienests FSB, preses konferencē izsmejoši jautāja Putins. Atšķirībā no vadoņa Kremļa propaganda tik izvairīga nebija, un naidīgu televīzijas sižetu vai rakstu par Kremļa kritiķi netrūka.

Kaut kas līdzīgs vērojams arī tagad, pēc Navaļnija nāves. Kamēr Putins pats notikušo nekomentē, Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs atrunājas, ka jāgaida mediķu atzinums par nāves iemesliem, jo "prezidenta administrācija ar to nenodarbojas, tas nav jautājums mums", un pārmet Rietumu politiķiem "rupjību" par to, ka tie vispār kaut ko saka šajā sakarā, Kremļa propagandas mediji pamazām sākuši izplatīt savas alternatīvās versijas par notikušo. 

Zīmīgi, ka visos Krievijas medijos pie Navaļnija uzvārda ir pievienota zvaigznīte (*), kam seko obligātā piebilde, ka "persona iekļauta teroristu un ekstrēmistu sarakstā".

Atsevišķas Krievijas amatpersonas jau apgalvo, ka zina, kas nogalināja Navaļniju. Visspilgtāk izpaudies Krievijas Valsts domes priekšsēdētājs Vjačeslavs Volodins, kura izteikumi publicēti ne vien dažādos portālos, bet arī Krievijas Valsts domes oficiālajā interneta lapā ar virsrakstu "Navaļnija nāvē vainīga Vašingtona un Brisele". Kā tieši Vašingtona un Brisele spējusi panākt, ka Krievijas varas iestādes apcietina un notiesā Kremļa opozicionāru, vēlāk noorganizē viņam cietumā neciešamus un veselību apdraudošus apstākļus, beigās vispār aizved uz ieslodzījuma vietu aiz polārā loka, tālāk no civilizācijas, to Volodins, protams neskaidro. Viņam galvenais "pierādījums" ir paša pārdomas par tēmu – kam tas varētu būt izdevīgi. "Visi viņi – uzvārdi ir labi zināmi: no NATO ģenerālsekretāra un ASV vadības, līdz Šolcam, Sunakam un Zelenskim – ir vainīgi Navaļnija nāvē. Viņiem, kas pieņēmuši tik daudz aplamu lēmumu un ieķērušies savos krēslos, ir izdevīga šī nāve," Krievijā plaši tiek citēts Volodins.

Aleksejs Navaļnijs.

Šo sazvērestības teorijas stilā veidoto miglas aizsegu tālāk mēģinājuši attīstīt arī citi. 

Krievijas Federācijas padomes senators Viktors Bondarevs apgalvojis, ka te noteikti esot iesaistīti "britu, amerikāņu un ukraiņu specdienesti" un vispār "kolektīvie Rietumi".

"Izprovocēt tromba atraušanos ir iespējams, ja pielieto atbilstošus preparātus. Taču Krievijas varai ir pilnīgi nepieņemamas tādas metodes. Tādās situācijās vienmēr jāmeklē, kam tas ir izdevīgi, un te atbilde ir viennozīmīga – kolektīvajiem Rietumiem," savā "Telegram" kanālā rakstījis Bondarevs. Tiek citēts arī par politologu dēvētais sazvērestības teoriju izplatītājs Sergejs Markovs, kurš apgalvo, ka Rietumiem bijis vajadzīgs kāds "sakrālais upuris". Šī loma varējusi tikt arī Borisam Nadeždinam, kurš nesen bija pieteicis sevi kā Krievijas prezidenta kandidātu un uzstājies gan pret Putinu, gan karu Ukrainā. Bijis plānots viņu nogalināt neilgi pirms pašām prezidenta vēlēšanām. Taču, kā spriež Markovs, tā kā Nadeždina kandidātūra netika reģistrēta, viņš "apspēlēja Rietumus un veikli izkļuva no lamatām, kuru iznākums būtu viņa fiziska likvidēšana". Tad nu Rietumu specdienesti atraduši jaunu upuri.

Daudzi Kremļa propagandisti īpaši uzsver, ka Navaļnija nāve sakrīt ar Minhenes drošības konferenci, uz kuru turklāt esot bijusi uzaicināta arī Alekseja Navaļnija sieva Jūlija, kas diez vai esot sagadīšanās.

Krievijai izdevīgi izrādījušies arī atsevišķi šīs tēmas bīdītāji Rietumos, lai gan tādu nav daudz.

Viens no tiem – marginālas Francijas partijas "Les Patriotes" vadītājs Florians Filippo, kurš gan tieši neapgalvo, ka Rietumu specdienesti nogalinājuši Navaļniju, bet paziņojis, ka "sistēma" to izmantos, lai ievilktu karā arvien vairāk valstu. Te jāpiezīmē, ka par Filippo partiju 2019. gada vēlēšanās nobalsoja vien 0,65% vēlētāju.

Dažādās reakcijas uz Navaļnija nāvi spilgti parāda divi video, kas šajās dienās parādījušies sociālajos tīklos. Viens ir no pasaulē pazīstamās grupas "U2" koncerta, kuras līderis Bono aicina visus pieminēt Kremļa oponentu un pats izsauc Navaļnija vārdu. Otrs – no Maskavas kluba "Gorod", kur sanākušie līksmo, dziedot "Norauts trombs, norauts trombs...".

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".